Danfoss, Soğutkan Haftası’nı kutladı RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN KANAT BAKIMLARI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINA EMANET LİMAK ENERJİ, AŞURE GÜNÜ’NÜ MÜŞTERİLERİ İLE KARŞILADI BETA Kimya A.Ş.’den yangına dayanımlı köpük: APEL PF380 İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği / MCE ve BIE Fuarı Dört Mevsim İdeal İklimlendirme Baymak Isı Pompası 22. ISK-SODEX Istanbul Fuarına FORM İmzası İklimlendirmede Güney Afrika pazarı mercek altında PANASONIC LIFE SOLUTIONS TÜRKİYE “INNOVATION CORNER” AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ Bosch Türkiye ve Sabancı Üniversitesi’nden sanayide dijital dönüşüm için ortak proje YENİLENEBİLİR ENERJİDE SEKTÖR VE AKADEMİ İŞ BİRLİĞİ ODE KALİTEYE YATIRIM YAPTI, SU YALITIMINDA EPİKON DÖNEMİNİ BAŞLATTI BITZER, Almanya'daki genişletilmiş fabrikada üretilen ilk yeni kondenseri teslim etti Knauf Türkiye’de bayrak değişimi Siemens teknolojileri “ISK-SODEX” 2019 Fuarı’nda sergilenecek

SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNDE BAKIR BORU MONTAJ ÇEŞİTLERİ

SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNDE BAKIR BORU MONTAJ ÇEŞİTLERİ

 

Yalçın KIRABALI

ESSİAD

Yönetim Kurulu Üyesi

 

Soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde Freon gazlı çalışan cihazların komponentlerinin birleştirilmesi için bakır borulara ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan bakır boruların montaj çeşitleri aşağıdaki gibi üçe ayrılır.

• Kaynaklı birleştirme 

• Rakorlu Sökülebilir birleştirme

• Kaynaksız Presli birleştirme 

 

Kaynaklı birleştirme 

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan geleneksel sistem kaynaklı birleştirmedir. Kaynaklı birleştirme sistemlerinde uygulamayı yapacak olan personelin kaynak bilgisi iyi olmalı, kaynak işlemine başlamadan önce gerekli iş güvenlik önlemlerini almalıdır. Bu birleştirme yönteminde gerekli titizliğin ve önemin gösterilmemesi durumun da çok ciddi anlamda sıkıntıların yaşanması kaçınılmazdır.

 

Kaynaklı birleştirme sistemlerinde yaşanılan en ciddi sıkıntı kaynak esnasında bakır borunun içerisinden Azot ile süpürme yapılmamasından dolayı oluşan cüruf ’dur. Bu oluşan cürufun sistemde dolaşması ve yağa karışması durumunda bazı komponentlerinin tıkanması, sistemin yüksek basınç yapması ve kompresörün arızalanmasına neden olabilecek kadar ciddi sıkıntılara sebep olur.

 

Kaynaklı birleştirme zaman, işçilik ve sarf malzeme bakımından hesaplandığında maliyetlidir.

 

 

Rakorlu Sökülebilir birleştirme

Sökülebilir birleştirmelerin tercih edildiği yerlerde rakorlu, vidalı bağlantılar kullanılır. Bu bağlantılarda vidalı birleştirmenin yapılacağı boru ucunda 450lik havşaya ihtiyaç duyulur. Havşalar, borunun uç kısmını genişleten özel aletlerle yapılır. Havşa aparatı, tekniğine uygun kullanıldığı zaman biraz da tecrübeyle uygun ölçüdeki havşaların yapımı mümkün olur. 450lik havşalar soğutma ve iklimlendirme sistemleri için standarttır. 

 

Kaynaksız Presli birleştirme 

Bu bağlantı sistemi uygulama olarak çok daha pratik hızlı ve güvenilir bir sistemdir. Bu sistemde kaynaklı sistemdeki gibi riskler bulunmamaktadır. Kaynak setine, Kaynak teline Azot tüpüne ve bazı iş güvenlik tedbirlerine gerek duyulmamaktadır. Özellikle VRF sistem bakır boru montajlarında uygulamayı yapan personele çok ciddi avantajlar sunmaktadır. Sistemde kaynak işlemi yapılmadığı için cüruf oluşmamakta ve bu sebepten doğacak sıkıntıların da önüne geçilmektedir. Bu sistem Tarihi ahşap binalarda, Kimyevi yanıcı ve patlayıcı madde üretim tesislerinde çok rahat uygulama yapma imkânı sağlar. Uygulamayı yapacak kişinin uzman veya deneyimli olması gerekmez, bu sayede işçilik maliyetleri düşer.

 

Alevsizdir: Alevsiz montaj sıcak çalışma izni gereksiniminin ve yangın riskinin önüne geçer. 

 

Azotla süpürme işlemine gerek yoktur: Bu sistem mekanik bir bağlantıdır, dolayısıyla bağlama işlemi sırasında azotla süpürme işlemine gerek kalmaz.

 

Düşük montaj masrafı: Montajı hızlı ve basit, zamandan ve paradan tasarruf sağlayan profesyonel bir bağlantı parçası.

 

Yüksek verim, artırılmış esneklik: Çalışma, mesai saatleri içinde / umuma açık erişim sırasında tek bir çalışan tarafından tamamlanabilir.

 

Erişim: Çalışma alanlarına kolay erişim, gaz tüplerine gerek yok.

 

Kaliteli tasarım: Her daim güvenilir, tekrarlanabilir, kalıcı, kurcalamaya dayanıklı, güvenli bağlantılar.

 

3 noktalı pres: Kordonun her iki tarafında birer adet ve bir adet de O-halkasını sıkıştıran olmak üzere, üç adet presleme noktası. Bu sistem kalıcı ve güvenli bir bağlantı sağlar.

 

Kaliteli O-halkası: Kaliteli bir HNBR O-halkası preslendiğinde güvenli ve sızdırmaz bir bağlantı oluşturur.

 

Korumalı O-halkası: Giriş kenarı tasarımı borunun yerleştirilmesini kolaylaştırır ve O-halkasının hasar Görmeye veya yerinden oynamaya karşı korunmasına yardımcı olur.

 

Bağlantı parçası tanılama: Bağlantı parçaları yüksek basınçlı havalandırma ve soğutma uygulamalarına uygunluğunu belirten pembe bir işaret ile tanımlanır

 

Elektriksel süreklilik: Ek toprak sürekliliği kuşaklarına gerek olmaksızın toprak sürekliliğini sağlar.

 

Sertifikasyon: UL Sertifikalı Onaylı Bileşen.

 

Garanti: 5 yıllık bir ürün garantisine sahiptir.

 

Kompakt aletler: Hafif ve kompakt aletler dar alanlardaki borulara kolay erişim sunar.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8