Türk İklimlendirme Sektörü Kenya’da 300 Firma ile Buluştu DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINI NORD HAREKET ETTİRİYOR PANASONIC’TEN YANGINA KARŞI AKILLI KORUMA SİSTEMLERİ İSİB,AQUATHERM MOSCOW 2020 FUARI’NDA INFO STAND’I KURDU BoschTermoteknoloji’den hayatı kolaylaştıran, dekoratif duvar tipi fanlar Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor İZMİR GÜNEŞ ENERJİSİ’NE KUCAK AÇTI Modern Sanayi Kompleksi TEM 34 İkitelli, Aironn’un Referansları Arasına Katıldı Danfoss Soğutma Danimarka’da TOSHIBA YENİ YÜKSEK KAPASİTELİ MİNİ SMMS-E MODEL VRF DIŞ ÜNİTELERİNİ PİYASAYA ÇIKARIYOR VAILLANT, ECOTEC INTRO İLE TASARRUFTA ÇITAYI YÜKSELTİYOR DOĞU İKLİMLENDİRME FOUR-HPGK ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZI BOSCH, BAĞLANABİLİRLİĞİN YENİ ADI EASYCONTROL AKILLI ODA KUMANDASI CASTEL: DÜŞÜK GWP’Lİ SOĞUTUCULAR İÇİN GELECEĞE ÜRÜNLER VE ÇÖZÜMLER DAIKIN ÇEVRE VİZYONU 2050 VE DAIKIN’IN SOĞUTUCU AKIŞKAN POLİTİKASI

FRİTERM KURU SOĞUTUCULARI ARTIK ATEX SERTİFİKALI

İsmini Fransızca “Atmosphere Explosive”’in kısaltılmasından alan ATEX, patlayıcı ortamı ifade etmektedir. Patlayıcı ortam tanımı, yanıcı maddelerin gaz, toz, buhar ve sis ile çeşitli nedenlerden dolayı bir kısmının veya tümünün tutuşturucu kaynakla teması sonucu yanabilen karışım olarak nitelendirilir. Patlayıcı ortamlara örnek olarak ham petrol işletme tesisleri, petrol ve sıvılaştırılmış gaz nakliye gemilerinde, doğalgaz ve LPG gaz kullanılan tesislerde, maden ocaklarında ve kimyasal üretim tesisleri verilebilir. Avrupa Birliği’nin 94/4/EC ve 1992/92 EC direkliflerine göre 26.12.2013 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde bağlı olarak bu tür tesislerde kullanılan elektrikli ekipmanların ve cihazların ATEX sertifikalı olma zorunluluğu bulunmaktadır.  

Kuru soğutucularda kullanılan fan, emniyet şalteri, buat kutusu, kablo rakoru, klemensler ve kablo bağlantı redüksiyonu gibi ekipmanların da ayrı ayrı ATEX sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca ürün üzerinde kullanılan boyanın yanıcı olmaması, yanıcı ise antistatik kaplama ile bu özelliğinin pasifize edilmesi gerekmektedir. Ürün üzerinde kullanılan kabloların alev geciktirici olması ve açıkta bulunan kabloların bir koruma kılıfından geçirilerek mekanik darbelerdeni kar ve yağmur gibi doğa olaylarından korunması gerekmektedir.

ATEX sertifikası patlayıcı bölgeye göre ZONE 0, ZONE 1 ve ZONE 2 olarak, tutaşabilecek parçacığa göre  Gaz (G) ve Toz (D) olarak sınıflandırılmaktadır. Yüksek oranda patlayıcı gaz ve buharı sürekli olarak ihtiva eden ortamlar ZONE 0, normal çalışma koşullarında bulunma olasılığının az olduğu ortamlar ZONE 1 ve çok kısa süreli bulunan ortamlar ZONE 2 olarak tanımlanmaktadır. 

Friterm ATEX sertifikalı kuru soğutucu ürün serisi ve belgelendirme çalışması Temmuz 2019 itibariyle tamamlanmıştır. Ürünlerimiz Zone II sınıfı T3 sıcaklık grubu (Tutuşma sıcaklığı 200°C ve üzeri sıcaklıklar) ve Gaz patlayıcı ortamlarında kullanılmak üzere sertifikalandırılmıştır. Sektörün hizmetine sunmaktan mutluyuz ve gururluyuz. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3