Danfoss, Soğutkan Haftası’nı kutladı RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN KANAT BAKIMLARI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINA EMANET LİMAK ENERJİ, AŞURE GÜNÜ’NÜ MÜŞTERİLERİ İLE KARŞILADI BETA Kimya A.Ş.’den yangına dayanımlı köpük: APEL PF380 İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği / MCE ve BIE Fuarı Dört Mevsim İdeal İklimlendirme Baymak Isı Pompası 22. ISK-SODEX Istanbul Fuarına FORM İmzası İklimlendirmede Güney Afrika pazarı mercek altında PANASONIC LIFE SOLUTIONS TÜRKİYE “INNOVATION CORNER” AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ Bosch Türkiye ve Sabancı Üniversitesi’nden sanayide dijital dönüşüm için ortak proje YENİLENEBİLİR ENERJİDE SEKTÖR VE AKADEMİ İŞ BİRLİĞİ ODE KALİTEYE YATIRIM YAPTI, SU YALITIMINDA EPİKON DÖNEMİNİ BAŞLATTI BITZER, Almanya'daki genişletilmiş fabrikada üretilen ilk yeni kondenseri teslim etti Knauf Türkiye’de bayrak değişimi Siemens teknolojileri “ISK-SODEX” 2019 Fuarı’nda sergilenecek

FRİTERM KURU SOĞUTUCULARI ARTIK ATEX SERTİFİKALI

İsmini Fransızca “Atmosphere Explosive”’in kısaltılmasından alan ATEX, patlayıcı ortamı ifade etmektedir. Patlayıcı ortam tanımı, yanıcı maddelerin gaz, toz, buhar ve sis ile çeşitli nedenlerden dolayı bir kısmının veya tümünün tutuşturucu kaynakla teması sonucu yanabilen karışım olarak nitelendirilir. Patlayıcı ortamlara örnek olarak ham petrol işletme tesisleri, petrol ve sıvılaştırılmış gaz nakliye gemilerinde, doğalgaz ve LPG gaz kullanılan tesislerde, maden ocaklarında ve kimyasal üretim tesisleri verilebilir. Avrupa Birliği’nin 94/4/EC ve 1992/92 EC direkliflerine göre 26.12.2013 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde bağlı olarak bu tür tesislerde kullanılan elektrikli ekipmanların ve cihazların ATEX sertifikalı olma zorunluluğu bulunmaktadır.  

Kuru soğutucularda kullanılan fan, emniyet şalteri, buat kutusu, kablo rakoru, klemensler ve kablo bağlantı redüksiyonu gibi ekipmanların da ayrı ayrı ATEX sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca ürün üzerinde kullanılan boyanın yanıcı olmaması, yanıcı ise antistatik kaplama ile bu özelliğinin pasifize edilmesi gerekmektedir. Ürün üzerinde kullanılan kabloların alev geciktirici olması ve açıkta bulunan kabloların bir koruma kılıfından geçirilerek mekanik darbelerdeni kar ve yağmur gibi doğa olaylarından korunması gerekmektedir.

ATEX sertifikası patlayıcı bölgeye göre ZONE 0, ZONE 1 ve ZONE 2 olarak, tutaşabilecek parçacığa göre  Gaz (G) ve Toz (D) olarak sınıflandırılmaktadır. Yüksek oranda patlayıcı gaz ve buharı sürekli olarak ihtiva eden ortamlar ZONE 0, normal çalışma koşullarında bulunma olasılığının az olduğu ortamlar ZONE 1 ve çok kısa süreli bulunan ortamlar ZONE 2 olarak tanımlanmaktadır. 

Friterm ATEX sertifikalı kuru soğutucu ürün serisi ve belgelendirme çalışması Temmuz 2019 itibariyle tamamlanmıştır. Ürünlerimiz Zone II sınıfı T3 sıcaklık grubu (Tutuşma sıcaklığı 200°C ve üzeri sıcaklıklar) ve Gaz patlayıcı ortamlarında kullanılmak üzere sertifikalandırılmıştır. Sektörün hizmetine sunmaktan mutluyuz ve gururluyuz. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8