Türk İklimlendirme Sektörü Kenya’da 300 Firma ile Buluştu DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINI NORD HAREKET ETTİRİYOR PANASONIC’TEN YANGINA KARŞI AKILLI KORUMA SİSTEMLERİ İSİB,AQUATHERM MOSCOW 2020 FUARI’NDA INFO STAND’I KURDU BoschTermoteknoloji’den hayatı kolaylaştıran, dekoratif duvar tipi fanlar Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor İZMİR GÜNEŞ ENERJİSİ’NE KUCAK AÇTI Modern Sanayi Kompleksi TEM 34 İkitelli, Aironn’un Referansları Arasına Katıldı Danfoss Soğutma Danimarka’da TOSHIBA YENİ YÜKSEK KAPASİTELİ MİNİ SMMS-E MODEL VRF DIŞ ÜNİTELERİNİ PİYASAYA ÇIKARIYOR VAILLANT, ECOTEC INTRO İLE TASARRUFTA ÇITAYI YÜKSELTİYOR DOĞU İKLİMLENDİRME FOUR-HPGK ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZI BOSCH, BAĞLANABİLİRLİĞİN YENİ ADI EASYCONTROL AKILLI ODA KUMANDASI CASTEL: DÜŞÜK GWP’Lİ SOĞUTUCULAR İÇİN GELECEĞE ÜRÜNLER VE ÇÖZÜMLER DAIKIN ÇEVRE VİZYONU 2050 VE DAIKIN’IN SOĞUTUCU AKIŞKAN POLİTİKASI

FRİTERM, ASME U-STAMP SÜRECİNİ TAMAMLADI

ASME standartı basınçlı kapların tasarımında en çok kullanılan standart olup, basınçlı ekipmanları bu standarta göre üretmek isteyen firmalara geniş kapsamlı bir denetim sonucunda ASME – Amerikan Makine Mühendisleri Topuluğu tarafından ASME U-Stamp belgesi verilmektedir. Her üç yılda bir yenilenmekte olan bu standartın amacı dünyanın her yerinde teknik anlamda ortak bir dilin konuşulmasını ve ürün güvenliği ile kalite eşdeğerliliğini sağlamaktır. Bu nedenle basınçlı ekipman üretip ihracat yapmak isteyen firmaların ASME U-Stamp belgesini almaları zorunludur. Firmalarda ASME süreci bir demo ürünün hazırlanmasıyla başlamaktadır. Bu demo ürünün  satınalma, kalite kontrol, tasarım ve üretim süreçleri bütün yönleriyle standartlara uygun olması gerekmektedir. Sürecin ilk aşamasında firmanın kalite kontrol standartları ASME standartlarına göre revize edilir ve demo ürünün tasarım şartları belirlenir. Bu şartlara göre dizayn ekibi ASME Sec. VIII, Div. 1, 2017  sandartına göre tasarım hesaplarını gerçekleştirir ve kullanılabilecek malzemeleri belirler ve tasarımı tamamlar. Demo üründe kullanılacak malzemeler belirlendikten sonra malzeme şartnamesi oluşturulur ve satınalma süreci başlar. Kullanılan malzemelerin ASME Sec. II, Part D’de belirtilen malzemelerden seçilmesi gereklidir ve malzemeler firmaya ulaşınca kalite kontrollerinin yapılması gerekmektedir. ASME tarafından görevlendirilen bir denetçi tarafından belirtilen tüm prosedürler yerinde incelenir. Denetçi gözetiminde demo ürünün imalatı gerçekleştirilir ve dizayn ekibi tarafından hazırlanan imalat resimleri doğrultusunda kaynak ile birleştirme yapılır. Gerçekleştirilen kaynak yöntemleri standartlara uygun olması ve kaynak prosesinin ASME Sec. IX ‘a göre PQR ve Kaynakçı Sertifikasına sahip olan personellerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kaynak sonrası tahribatsız muayene olarak bilinen NDT ise ASNT’ye göre belgelendirilmiş personeller tarafından yapılması gerekmektedir. Demo ürünün imalatı tamamlandıktan sonra maksimum basıncın 1,3 katı kadar büyüklükteki basınçta hazırlanan ürünün testi gerçekleştirilir. Basınç testi esnasında herhangi bir sızıntı veya şekil bozukuğu olmayan ürünler eğer diğer prosedürleri standartlara uygun olarak hazırlanmış ise denetçi nezaretine isim plakası üzerine ASME U-Stamp damgası vurulur. 

Friterm, basınçlı ekipmanlar olarak nitelendirilebilecek ürünler ve ekipmanlar için ASME U-Stamp sürecini başarıyla tamamlamıştır. Sektörün hizmetine sunmaktan mutluyuz ve gururluyuz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3