Danfoss, Soğutkan Haftası’nı kutladı RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN KANAT BAKIMLARI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINA EMANET LİMAK ENERJİ, AŞURE GÜNÜ’NÜ MÜŞTERİLERİ İLE KARŞILADI BETA Kimya A.Ş.’den yangına dayanımlı köpük: APEL PF380 İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği / MCE ve BIE Fuarı Dört Mevsim İdeal İklimlendirme Baymak Isı Pompası 22. ISK-SODEX Istanbul Fuarına FORM İmzası İklimlendirmede Güney Afrika pazarı mercek altında PANASONIC LIFE SOLUTIONS TÜRKİYE “INNOVATION CORNER” AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ Bosch Türkiye ve Sabancı Üniversitesi’nden sanayide dijital dönüşüm için ortak proje YENİLENEBİLİR ENERJİDE SEKTÖR VE AKADEMİ İŞ BİRLİĞİ ODE KALİTEYE YATIRIM YAPTI, SU YALITIMINDA EPİKON DÖNEMİNİ BAŞLATTI BITZER, Almanya'daki genişletilmiş fabrikada üretilen ilk yeni kondenseri teslim etti Knauf Türkiye’de bayrak değişimi Siemens teknolojileri “ISK-SODEX” 2019 Fuarı’nda sergilenecek

FRİTERM, ASME U-STAMP SÜRECİNİ TAMAMLADI

ASME standartı basınçlı kapların tasarımında en çok kullanılan standart olup, basınçlı ekipmanları bu standarta göre üretmek isteyen firmalara geniş kapsamlı bir denetim sonucunda ASME – Amerikan Makine Mühendisleri Topuluğu tarafından ASME U-Stamp belgesi verilmektedir. Her üç yılda bir yenilenmekte olan bu standartın amacı dünyanın her yerinde teknik anlamda ortak bir dilin konuşulmasını ve ürün güvenliği ile kalite eşdeğerliliğini sağlamaktır. Bu nedenle basınçlı ekipman üretip ihracat yapmak isteyen firmaların ASME U-Stamp belgesini almaları zorunludur. Firmalarda ASME süreci bir demo ürünün hazırlanmasıyla başlamaktadır. Bu demo ürünün  satınalma, kalite kontrol, tasarım ve üretim süreçleri bütün yönleriyle standartlara uygun olması gerekmektedir. Sürecin ilk aşamasında firmanın kalite kontrol standartları ASME standartlarına göre revize edilir ve demo ürünün tasarım şartları belirlenir. Bu şartlara göre dizayn ekibi ASME Sec. VIII, Div. 1, 2017  sandartına göre tasarım hesaplarını gerçekleştirir ve kullanılabilecek malzemeleri belirler ve tasarımı tamamlar. Demo üründe kullanılacak malzemeler belirlendikten sonra malzeme şartnamesi oluşturulur ve satınalma süreci başlar. Kullanılan malzemelerin ASME Sec. II, Part D’de belirtilen malzemelerden seçilmesi gereklidir ve malzemeler firmaya ulaşınca kalite kontrollerinin yapılması gerekmektedir. ASME tarafından görevlendirilen bir denetçi tarafından belirtilen tüm prosedürler yerinde incelenir. Denetçi gözetiminde demo ürünün imalatı gerçekleştirilir ve dizayn ekibi tarafından hazırlanan imalat resimleri doğrultusunda kaynak ile birleştirme yapılır. Gerçekleştirilen kaynak yöntemleri standartlara uygun olması ve kaynak prosesinin ASME Sec. IX ‘a göre PQR ve Kaynakçı Sertifikasına sahip olan personellerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kaynak sonrası tahribatsız muayene olarak bilinen NDT ise ASNT’ye göre belgelendirilmiş personeller tarafından yapılması gerekmektedir. Demo ürünün imalatı tamamlandıktan sonra maksimum basıncın 1,3 katı kadar büyüklükteki basınçta hazırlanan ürünün testi gerçekleştirilir. Basınç testi esnasında herhangi bir sızıntı veya şekil bozukuğu olmayan ürünler eğer diğer prosedürleri standartlara uygun olarak hazırlanmış ise denetçi nezaretine isim plakası üzerine ASME U-Stamp damgası vurulur. 

Friterm, basınçlı ekipmanlar olarak nitelendirilebilecek ürünler ve ekipmanlar için ASME U-Stamp sürecini başarıyla tamamlamıştır. Sektörün hizmetine sunmaktan mutluyuz ve gururluyuz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8