Türk İklimlendirme Sektörü Kenya’da 300 Firma ile Buluştu DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINI NORD HAREKET ETTİRİYOR PANASONIC’TEN YANGINA KARŞI AKILLI KORUMA SİSTEMLERİ İSİB,AQUATHERM MOSCOW 2020 FUARI’NDA INFO STAND’I KURDU BoschTermoteknoloji’den hayatı kolaylaştıran, dekoratif duvar tipi fanlar Limak “Daha İyi Bir Dünya İçin Söylemden Eyleme” Geçiyor İZMİR GÜNEŞ ENERJİSİ’NE KUCAK AÇTI Modern Sanayi Kompleksi TEM 34 İkitelli, Aironn’un Referansları Arasına Katıldı Danfoss Soğutma Danimarka’da TOSHIBA YENİ YÜKSEK KAPASİTELİ MİNİ SMMS-E MODEL VRF DIŞ ÜNİTELERİNİ PİYASAYA ÇIKARIYOR VAILLANT, ECOTEC INTRO İLE TASARRUFTA ÇITAYI YÜKSELTİYOR DOĞU İKLİMLENDİRME FOUR-HPGK ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZI BOSCH, BAĞLANABİLİRLİĞİN YENİ ADI EASYCONTROL AKILLI ODA KUMANDASI CASTEL: DÜŞÜK GWP’Lİ SOĞUTUCULAR İÇİN GELECEĞE ÜRÜNLER VE ÇÖZÜMLER DAIKIN ÇEVRE VİZYONU 2050 VE DAIKIN’IN SOĞUTUCU AKIŞKAN POLİTİKASI

DEPREMLER KAÇINILMAZ !!!

BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI ???…
 
1999 Depremi’nin 20. Yılında  BİTÜDER UYARIYOR: 
Korozyon binaları çürütüyor, deprem yıkıyor! 
 
Su yalıtımı olmayan bina 10 yılda taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor
 
1999 Depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Resmi makamlar tarafından İstanbul’da deprem sonrası incelenen yaklaşık 56 bin konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edildi. Bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki, su yalıtımsız bir binanın 10 yıl sonra taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor. Binaları yağmur, kar ve yeraltı suları gibi zararlı etkilerden koruyacak su yalıtımı uygulamaları yetersiz olduğunda, taşıyıcı sistemlerindeki demirler korozyona uğrayarak,  hasarlı ve yıkılan binaların asıl sebebi oluyor.
 
 ‘’Kentsel Dönüşüm’’ güvenli yapılar sorununun çözümü için doğru anlaşılmalıdır. 
17 Ağustos Depreminin 20. yıldönümü dolayısı ile açıklama yapan BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, Kentsel Dönüşüm’ün riskli yapıların yenilenmesi, can ve mal güvenliğini sağlanması amacı ile başlatıldığını hatırlattı.  Bu süreçte “Binalarda Su Yalıtımı için seçilen malzemelerin Standartlara uygunluğu, doğru detayda doğru malzeme seçimi ve yeterlilik belgesine sahip ustalarca yapılan sağlıklı uygulamalar ancak su yalıtımı ile ilgili istenilen sonucu verir. Bilinç eksikliğinden dolayı standart dışı ürünlerin kullanımı ne yazık ki kötü sonuçlara yol açıyor. Su yalıtımı uygulaması teknik bilgi gerektiren bir konu olduğunu belirten Çolakoğlu, yapıları suyun zararlı etkilerinden koruyan su yalıtımının inşaat aşamasındaki maliyetinin, toplam bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü kadar olduğunu da hatırlattı. Kentsel dönüşüm ile yenilenen binalarda daha önceki hataların tekrarlanmaması için tüm sektör profesyonellerinin bu konuda daha dikkatli, titiz davranmaları gerektiği vurgulandı. 
 
Depremde ayakta kalacak güvenli binalar inşa etmek istiyorsak sağlıklı su yalıtımı uygulamasına dikkat !!!
 
Su yalıtımında doğru ürün seçimi ve doğru uygulamanın hayati önem taşıdığına da değinen Çolakoğlu, yapısı gereği su geçirmezliği en üst düzeyde olan, en uzun ömürlü malzemenin bitümlü su yalıtımı örtüleri olduğunu söyledi. Bitümlü su yalıtımı örtüsü seçerken de mutlaka Ulusal ve Uluslararası Standartlara Uygunluk Belgesi (CE Belgesi) bulunan kaliteli ürünleri tercih etmek ve işin uzmanlarına uygulama yaptırmak gerektiğini vurgulayan Çolakoğlu, doğru ürün ve uygulama konusunda BİTÜDER’in İnşaat Sektöründe ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalışmalar başlattıklarını açıkladı. 
 
Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği’nin yayınlanmış olması önemli bir gelişme
 
BİTÜDER Başkanı Kemal Çolakoğlu; ‘’Deprem kuşağında yer alan ülkemizde geçmişte çok büyük acılar yaşadık. Fakat uzun süredir beklediğimiz SU YALITIM YÖNETMELİĞİ’nin geçen sene yayımlanıp yürürlüğe girmesi sektörümüz için önemli bir gelişmedir. Deprem kaybını minimum düzeye indirgemek için tüm binalarda YENİ SU YALITIM YÖNETMELİĞİ’NE UYGUN ŞEKİLDE, standartlara uygun ürün ve uygulamalarla  su yalıtımı yapılmalı, gerekli denetimler sağlanmalı ve  geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmamalı ’’ diyerek sözlerini tamamladı. 
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3