Sınav Koleji’nden AFS’ye Teknik Gezi EKONOMİ İÇİN YEŞİL IŞIK: YENİLENEBİLİR ENERJİ Türkiye tarımda 308 milyon dolar, sanayi ve teknolojide ise yıllık 88 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı Akıllı termostat Alarko by Cosa ile doğal gaz faturaları %37’ye varan oranlarda düşüyor Atık malzemeler çocuk parkına dönüştü HAVALANDIRMA SEKTÖRÜNDE FORM & CVS İŞ BİRLİĞİ LG Isı Pompası Serisinin Yeni Üyesi, Çevre Dostu LG Therma V R32 İzocam ENKA’nın Irak’taki iki büyük projesinin yalıtımında tercih edilen marka oldu Baymak’tan Başkentli Sektör Temsilcilerine Eğitim Tüketicisinin hayatını kolaylaştırıp, kalbine dokunan DemirDöküm’e iki ödül birden GLOBAL RAKABET İÇİN DÖNÜŞÜM ŞART MTMD Yapı İşlerinde Geçici Kabul Süreçleri Paneli, 14 Kasım 2019’de gerçekleşti İklimlendirme Sektörünün İhracat Atağı Devam Ediyor MARDAV, RAVABER VE STOPER FİRMALARI, RAVAGO BİNA ÇÖZÜMLERİ MARKASI ALTINDA BİRLEŞTİ AFS Akustik Hava Kanallarına Interclima Fuarı’nda Yoğun İlgi

İklimlendirme ihracatında artış trendi devam ediyor

İklimlendirme sektörü ihracatı yılın ilk 6 ayını yükselişle tamamladı. Sektör Ocak-Haziran döneminde 2 milyar 265 milyon dolar ihracat geliri elde ederken bir önce yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında büyüdü. Kilogram bazında da yüzde 6 oranında büyüyen ihracat miktarı 469 milyon kilogramdan 497 milyon kilograma çıktı. Sektör içinde en fazla ihracat artışı yüzde 43,7 ile Klima Sistem ve Elemanlarında gerçekleşirken ihracat satışı 185 milyon dolardan 266 milyon dolara ulaştı. 
 
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, sektör ihracatında olumlu seyrin devam ettiğini söyleyerek, Türk iklimlendirme ürünlerinin dört mevsim dünyanın pek çok ülkesinde yerini aldığını ifade etti. Dönem itibari ile klima sistem ve elemanları, yalıtım ürünleri, soğutma sistem ve elemanları ile havalandırma ekipmanlarının ihracatta ipi göğüslediğini söyleyen Şanal, Türkiye’nin son dönemlerde global klima markalarının üretim yeri olarak tercih edildiğine dikkat çekti. Türkiye’nin bu alanda, sahip olduğu teknolojik gelişim ve avantajlar sayesinde adeta bir üretim üssü haline geleceğinin altını çizen Şanal, “Sektör kendini geliştiriyor. Teknoloji ve ar-ge’ye yatırım yapıyor. Özellikle klima alanında memnun edici yatırımlar gerçekleşti. Global üreticiler sektörümüzdeki gelişimi izliyor. Yatırım için ülkemizi tercih etmeleri tabi ki tesadüf değil. Sektör olarak var gücümüzle ihracat hedeflerimize odaklandık” diye konuştu. 
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Tüyak 2019 banner-25