EKONOMİ İÇİN YEŞİL IŞIK: YENİLENEBİLİR ENERJİ Türkiye tarımda 308 milyon dolar, sanayi ve teknolojide ise yıllık 88 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı Akıllı termostat Alarko by Cosa ile doğal gaz faturaları %37’ye varan oranlarda düşüyor Atık malzemeler çocuk parkına dönüştü HAVALANDIRMA SEKTÖRÜNDE FORM & CVS İŞ BİRLİĞİ LG Isı Pompası Serisinin Yeni Üyesi, Çevre Dostu LG Therma V R32 İzocam ENKA’nın Irak’taki iki büyük projesinin yalıtımında tercih edilen marka oldu Baymak’tan Başkentli Sektör Temsilcilerine Eğitim Tüketicisinin hayatını kolaylaştırıp, kalbine dokunan DemirDöküm’e iki ödül birden GLOBAL RAKABET İÇİN DÖNÜŞÜM ŞART MTMD Yapı İşlerinde Geçici Kabul Süreçleri Paneli, 14 Kasım 2019’de gerçekleşti İklimlendirme Sektörünün İhracat Atağı Devam Ediyor MARDAV, RAVABER VE STOPER FİRMALARI, RAVAGO BİNA ÇÖZÜMLERİ MARKASI ALTINDA BİRLEŞTİ AFS Akustik Hava Kanallarına Interclima Fuarı’nda Yoğun İlgi KOMBİLERDE OLASI ELEKTRİK PROBLEMLERİNE DİKKAT

ULUSLARARASI AMONYAK VE CO2 SOĞUTMA TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI - OHRID 2019

ULUSLARARASI AMONYAK VE CO2 SOĞUTMA TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI - OHRID 2019

 

10-13 Nisan 2019 tarihinde Kuzey Makedonya’nın Ohrid kentinde Uluslararası Amonyak ve CO2 Soğutma Teknolojileri Konferansı düzenlendi. Alanında uzman kişilerin ve akademisyenlerin biraraya geldiği konferansta amonyak ve CO2 soğutma teknolojileri alanında yeni gelişmeler ve bilimsel çalışmalar paylaşıldı.  Ana sponsorlarından biri olduğumuz konferansta Arge mühendislerimiz “İçten Yivli Boruların Kullanılmasıyla CO2 Evaporatörlerde Performans iyileştirilmesi” konulu çalışmalarını sergilediler. 

 

Uluslararası Soğutma Enstitüsü, IIR ve Üsküp Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesi işbirliğinde her iki yılda bir düzenlenen konferansa dünyanın dört bir yanından onlarca firmadan yaklaşık 300 mühendis, akademisyen, teknisyen ve öğrenci katılım göstermiştir. Friterm Ar-Ge Mühendislerinin yapmış olduğu çalışmada içten yivli boru kullanarak CO2 evaporaörlerde performans iyileştirilmesi çalışmada hava giriş sıcaklığı ve akışkan kütlesel debisine bağlı olarak ve düz boru kullanarak üretilen evaporatörlerden yaklaşık %5 oranında performans artışı eldesi hem poster hem sunum olarak sunuldu. Konferans sonunda sunumlarını gerçekleştiren katılımcılara plaketleri oturum başkanları tarafından takdim edildi. Organizasyonun gala gecesinde uzun yıllardan beri katkıları bulunan katılımcılara organizasyon komitesi  Prof. Dr. Risto Ciconkov  ve Uluslararası Soğutma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ina Colombo tarafından takdim edildi. 

 

Friterm Ar-Ge nühendisleri tarafından içten yivli bakır boruların CO2 evaporatör cihazlarda ısı transferi ve basınç kaybının etkilerinin deneysel incelemesi gerçekleştirilmiştir. CO2 evaporatör performansı Friterm Ar-Ge laboratuvarında bulunan kalorimetrik ve iklimlendirme test odalarında gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda iç yüzeyi pürüzsüz ve yivli olan iki farklı boru tipi kullanılarak ısı transferi ve basınç kaybı incelenmiştir.  Evaporatör hava tarafı giriş sıcaklıkları 1°C ile 6°C değiştirilerek  deneyler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda yivli boru kullanılmasıyla evaporator kapasitesinde ortalama %5’lik bir iyileştirme sağlanmıştır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Tüyak 2019 banner-25