GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, EPDK’NIN SON KARARINI DEĞERLENDİRDİ “SU YALITIMI DEPREME KARŞI KALKANDIR” Buderus’tan eski kombileri geleceğe kazandıran kampanya DAIKIN, NİHAT SIRDAR İLE BİNLERCE KİŞİYE ‘DOĞRU HAVAYI’ ANLATTI İSİB, Afrika pazarlarında emin adımlarla ilerliyor Her 2 Kişiden 1’inin Kliması Var GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji Türkiye’de 158 MW’lık Rüzgâr Santrali Kuracak The Business Booster, enerji geçişinin merkezine insanları yerleştiriyor Bosch Termoteknoloji, Türkiye genelinde Partner Program üyeleri ile buluşuyor PANASONIC’TEN TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER, DAHA KONFORLU OTELLER ODE YALITIM’DA ÜST DÜZEY ATAMA Baymak'tan Yetersiz Su Basıncına Lokal Çözüm Enerji Verimliliği, Geleceğin Yeni Sektörü ve Mesleği Olacak GF Hakan Plastik’den ihracatta her bölgeye özel çözümler Vaillant, Bursa ve Tekirdağ’daki yetkili satıcıları ile markanın gelecek vizyonunu konuştu

ULUSLARARASI AMONYAK VE CO2 SOĞUTMA TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI - OHRID 2019

ULUSLARARASI AMONYAK VE CO2 SOĞUTMA TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI - OHRID 2019

 

10-13 Nisan 2019 tarihinde Kuzey Makedonya’nın Ohrid kentinde Uluslararası Amonyak ve CO2 Soğutma Teknolojileri Konferansı düzenlendi. Alanında uzman kişilerin ve akademisyenlerin biraraya geldiği konferansta amonyak ve CO2 soğutma teknolojileri alanında yeni gelişmeler ve bilimsel çalışmalar paylaşıldı.  Ana sponsorlarından biri olduğumuz konferansta Arge mühendislerimiz “İçten Yivli Boruların Kullanılmasıyla CO2 Evaporatörlerde Performans iyileştirilmesi” konulu çalışmalarını sergilediler. 

 

Uluslararası Soğutma Enstitüsü, IIR ve Üsküp Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesi işbirliğinde her iki yılda bir düzenlenen konferansa dünyanın dört bir yanından onlarca firmadan yaklaşık 300 mühendis, akademisyen, teknisyen ve öğrenci katılım göstermiştir. Friterm Ar-Ge Mühendislerinin yapmış olduğu çalışmada içten yivli boru kullanarak CO2 evaporaörlerde performans iyileştirilmesi çalışmada hava giriş sıcaklığı ve akışkan kütlesel debisine bağlı olarak ve düz boru kullanarak üretilen evaporatörlerden yaklaşık %5 oranında performans artışı eldesi hem poster hem sunum olarak sunuldu. Konferans sonunda sunumlarını gerçekleştiren katılımcılara plaketleri oturum başkanları tarafından takdim edildi. Organizasyonun gala gecesinde uzun yıllardan beri katkıları bulunan katılımcılara organizasyon komitesi  Prof. Dr. Risto Ciconkov  ve Uluslararası Soğutma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ina Colombo tarafından takdim edildi. 

 

Friterm Ar-Ge nühendisleri tarafından içten yivli bakır boruların CO2 evaporatör cihazlarda ısı transferi ve basınç kaybının etkilerinin deneysel incelemesi gerçekleştirilmiştir. CO2 evaporatör performansı Friterm Ar-Ge laboratuvarında bulunan kalorimetrik ve iklimlendirme test odalarında gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda iç yüzeyi pürüzsüz ve yivli olan iki farklı boru tipi kullanılarak ısı transferi ve basınç kaybı incelenmiştir.  Evaporatör hava tarafı giriş sıcaklıkları 1°C ile 6°C değiştirilerek  deneyler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda yivli boru kullanılmasıyla evaporator kapasitesinde ortalama %5’lik bir iyileştirme sağlanmıştır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8