GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, EPDK’NIN SON KARARINI DEĞERLENDİRDİ “SU YALITIMI DEPREME KARŞI KALKANDIR” Buderus’tan eski kombileri geleceğe kazandıran kampanya DAIKIN, NİHAT SIRDAR İLE BİNLERCE KİŞİYE ‘DOĞRU HAVAYI’ ANLATTI İSİB, Afrika pazarlarında emin adımlarla ilerliyor Her 2 Kişiden 1’inin Kliması Var GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji Türkiye’de 158 MW’lık Rüzgâr Santrali Kuracak The Business Booster, enerji geçişinin merkezine insanları yerleştiriyor Bosch Termoteknoloji, Türkiye genelinde Partner Program üyeleri ile buluşuyor PANASONIC’TEN TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER, DAHA KONFORLU OTELLER ODE YALITIM’DA ÜST DÜZEY ATAMA Baymak'tan Yetersiz Su Basıncına Lokal Çözüm Enerji Verimliliği, Geleceğin Yeni Sektörü ve Mesleği Olacak GF Hakan Plastik’den ihracatta her bölgeye özel çözümler Vaillant, Bursa ve Tekirdağ’daki yetkili satıcıları ile markanın gelecek vizyonunu konuştu

JES’LERİN ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 23 ARTTI

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE DOĞALGAZIN PAYI DÜŞERKEN JEOTERMALİN PAYI YÜKSELİYOR 

JES’LERİN ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 23 ARTTI

 

JESDER Başkanı Ali Kındap, yılın ilk dört ayında yerli ve yenilenebilir bir kaynak olan jeotermalden üretilen elektriğin yüzde 23 arttığına dikkat çekerek “JES’ler enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya her geçen gün daha fazla katkı sunuyor” dedi.   

 
 

Nisan ayında doğalgaz santrallerinin elektrik üretimindeki payı yarı yarıya azalırken, jeotermal elektrik santrallerinin (JES) payı yüzde 2.36’dan yüzde 2.83’e yükseldi. 

 

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin geçici verilerine göre Türkiye’de Nisan ayında toplam elektrik üretimi yüzde 2.14’lük artışla 23 milyar 694 milyon 363 bin kWh seviyesine ulaştı. Ocak-Nisan dönemini kapsayan yılın ilk dört ayındaki elektrik üretimi ise yüzde 0.3 gerilemeyle 118 milyar 529 milyon 822 bin kWh oldu. 

 

JEOTERMAL ELEKTRİĞİ ARTIYOR

Jeotermal elektrik santrallerinin (JES) Nisan ayındaki elektrik üretimi ise toplam elektrik üretimdeki artışın 10 katından fazla bir hızla yükseldi. Nisan ayında JES’lerde üretilen elektrik miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23.4 artışla 671 milyon 923 bin kWh seviyesine ulaştı. 

 

JES’LERİN ÜRETİMİ İLK 4 AYDA DA HIZLI ARTTI 

Toplam elektrik üretiminde yılın ilk dört ayında yüzde 0.3’lük gerileme yaşanmasına rağmen JES’lerin üretimi bu dönemde de artış gösterdi. Ocak-Nisan aylarını kapsayan yılın ilk dört aylık döneminde JES’lerin ürettiği elektrik miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.8’lik artışla 3 milyar 443 milyon 836 bin MW’ye ulaştı. 

 

JESDER: DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTIYORUZ

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, JES’lerin Türkiye’nin elektrik üretimindeki payının giderek artmasını, enerjide dışa bağımlılığı azaltma çabalarına büyük bir katkı olarak değerlendirdi. Tamamına yakını ithal edilen doğalgazdan üretilen elektriğin toplam içindeki payının Nisan ayında yüzde 12’ye, Ocak-Nisan döneminde ise yüzde 16’ya gerilediğini kaydeden Alı Kındap şöyle dedi: 

 

“Doğalgaz santrallerinin daha az çalışmasından kaynaklanan arz açığının ciddi bir bölümü, tamamıyla yerli ve yenilenebilir bir kaynak kullanan JES’ler tarafından kapatılmış oldu. Türkiye’deki jeotermal enerji yatırımlarının teşvikine devam edilmesi halinde, sektörümüzün enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına dönük katkıları her geçen gün artmaya devam edecektir.”

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8