GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, EPDK’NIN SON KARARINI DEĞERLENDİRDİ “SU YALITIMI DEPREME KARŞI KALKANDIR” Buderus’tan eski kombileri geleceğe kazandıran kampanya DAIKIN, NİHAT SIRDAR İLE BİNLERCE KİŞİYE ‘DOĞRU HAVAYI’ ANLATTI İSİB, Afrika pazarlarında emin adımlarla ilerliyor Her 2 Kişiden 1’inin Kliması Var GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji Türkiye’de 158 MW’lık Rüzgâr Santrali Kuracak The Business Booster, enerji geçişinin merkezine insanları yerleştiriyor Bosch Termoteknoloji, Türkiye genelinde Partner Program üyeleri ile buluşuyor PANASONIC’TEN TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER, DAHA KONFORLU OTELLER ODE YALITIM’DA ÜST DÜZEY ATAMA Baymak'tan Yetersiz Su Basıncına Lokal Çözüm Enerji Verimliliği, Geleceğin Yeni Sektörü ve Mesleği Olacak GF Hakan Plastik’den ihracatta her bölgeye özel çözümler Vaillant, Bursa ve Tekirdağ’daki yetkili satıcıları ile markanın gelecek vizyonunu konuştu

İKLİM DEĞİŞİMİNE KARŞI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ GÜCÜ

İKLİM DEĞİŞİMİNE KARŞI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ GÜCÜ

 

konuk yazar

Prof. Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU

İTÜ Öğretim Üyesi 

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği

(SÜT-D) Başkanı

 

 

İklim değişimiyle mücadelenin yeşil yolunda en güçlü araçlardan biri yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Çünkü enerji üretilirken ve tüketilirken iklim değişimine etki eder. Enerji kökenli sera gazı salımını, diğer deyişle karbon ayak izini azaltmak için ülkemizin elektrik üretim yelpazesinde kömür, petrol, doğal gazın payının azalması ve su, güneş, rüzgâr ile biyokütlenin payının giderek hızla artması gereklidir.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı(ETKB) verilerine göre Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynak (YEK) potansiyeli:

Hidrolik: 160 000 GWh/yıl

Jeotermal:31.500 MWt; 2.000 MWe

Güneş Enerjisi Potasiyel Atlası (GEPA): 1.520 kWh-m2-yıl

Rüzgâr Enerjisi Potansiyel Atlası (REPA): 48.000 MW

Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası (BEPA): 8,6 Milyon TEP 

olarak belirtilmektedir.

 

2018 yılı elektrik üretiminde YEK payı %32.54 (98.891 GWh)  olup bu payın kaynak dağılımı:

Hidroelektrik: %19,81

Rüzgâr: %6,58

Jeotermal: %2,50

Biyokütle: %1,08

şeklindedir. 

 

Sayılardan görüldüğü gibi YEK potansiyelimiz ile üretim arasındaki bu fark YEK yatırımlarının artması gereğini açık olarak ortaya koymaktadır. Yatırımcılar bu yıl bitecek mevcut Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) yerine, yeni teşvik mekanizmasının açıklanmasını beklerken, sektörel dernekler sesini Ankara'ya duyurmaya çalışmaktadır.

 

Bölgesel Çevre Merkezi Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman'ın Türkiye İstatistik Kurumu verilerini analiz ederek yaptığı hesaplamaya göre Türkiye 2017 toplam sera gazı içinde: 

Enerji: % 72 (Çevrim ve Enerji:%41; Ulaştırma:%23; Binalar:%20; İmalat Sanayi ve İnşaat:%16)

Endüstriyel İşlemler ve Ürün Kullanımı:%13

Tarım:%12

Atık:%3 paya sahiptir.

 

Bu oranlarda enerjinin payı çarpıcı olarak görülmektedir. Bu pay ile YEK potansiyelimiz eşgüdümde değerlendirildiğinde, Türkiye'mizin iklim değişimiyle mücadelesinde YEK kökenli elektrik üretiminin öneminin ciddi yeri tartışılamazdır. Adeta YEK yatırımlarında seferberlik gerekmektedir. 

 

Dünyada da YEK-İklim Değişimi etkileşimi bu yıl ilk kez kutlanan Dünya Yenilenebilir Enerji Günü ile vurgulandı. "Küresel %100 Yenilenebilir Enerji Platformu" girişimi ile Yenilenebilir Enerji Elçisi ve Vahşi Şarkıcı lakaplı Ruslana tarafından başlatılan ve başta öğrencilerin "Gelecek İçin Cuma Günü" platformu olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütünce desteklenen "Yenilenebilir Enerji Günü" bu yıl ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) Bonn Yerleşkesi'nde sürmekte olan Bonn İklim Değişimi Konferansı paralelinde, 22 Haziran 2019 günü kutlandı. İngilizce kısaltması "REnew Day" içinde günü yenileme, yeni bir gün, canlanma gibi güzellikler saklı bu günde "Gelecek İçin Dünyamızı Değiştirme" hedefi vurgulandı. Pakistan'dan çağdaş tasavvuf müziğin öncüsü Arieb Azhar, Trinidad kökenli Makeda ile "Yenilenebilir Kaynaklı Enerjiyi Başlatalım" sloganı ile Ruslana'nın Yenilenebilir Enerji Günü" kutlamasına müzik enerjisini kattı. Dalai Lama'nın sözcükleri, öğrencilerin ve gençlerin enerjisi ise umutları artırdı. Bu anlamlı günün kısa zamanda BM resmi günlerinden biri olarak ilan edilmesi beklenmekte. Dilerim 2020’de yeni YEKDEM desteğinde ve yatırım ortamı kriterlerinin iyileşmesi ile yatırımların coştuğu bir "Yenilenebilir Enerji Günü" kutlamasını güzelim ülkemizde yapabiliriz. Çünkü Anadolu'muzun, Rumeli'mizin suyu, güneşi, rüzgârı ve biyokütlesi enerji kaynağı olarak bereketimizdir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8