GELECEK YENİLENEBİLİR KAYNAKLI ENERJİDE DÜNYAMIZI GELECEK İÇİN DEĞİŞTİRMELİYİZ Wilo Roadshow organizasyonu Kuşadası’na geliyor Danfoss’ta üst düzey atama EKİN ENDÜSTRİYEL FOUR EFFECTS 2019 FUARI’NA KATILDI Alarko Carrier, bu yıl da “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası’’ listesinde yerini aldı Bursa’da Sanayicilere Dijital Dönüşümün Yol Haritası Çizildi Avrupa İklimlendirme Derneği EUROVENT, Yine Naci Şahin dedi GF HAKAN PLASTİK AQUASYSTEM AİLESİNE YENİ ÜYELER BAYMAK’IN YENİLENEN SİRKÜLASYON POMPALARI: EVOSTA2 VE EVOSTA3 FORM’DAN HAYAT KURTARAN DUMAN TAHLİYE SİSTEMLERİ DEMİRDÖKÜM, ISITMA, SOĞUTMA VE SICAK SU İHTİYACINI TEK CİHAZDAN KARŞILIYOR KOMBİ ALTI MIKNATISLI TORTU TUTUCU FİLTRESİ CALEFFI XS TASARRUF VE KONFORU BİR ARADA SUNAN BAYMAK MAGNUS YER TİPİ PREMIX KAZAN ALDAĞ EC FANLI FANCOIL UNIT DANFOSS LINK: AKILLI ISITMA SİSTEMİNDE MÜKEMMEL ÇÖZÜM

TANZANYA İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ İTHALAT RAPORU

GENEL BİLGİLER

 

Resmi Adı : Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

Başkent : Dodoma (Darüsselam, ticari başkent)

Nüfus : 54.611.347

Yüzölçümü : 945.087 km²

Konuşulan Diller : Svahili, İngilizce

Para Birimi : Tanzanya Şilini / (1 ABD Doları = 2200 Tanzanya Şilini) 

GSYİH : 45,628 milyar ABD Doları

Etnik Yapı : % 99 Afrikalı (%95’i 130’dan fazla kabileden oluşan Bantulardır), %1 diğer (Arap, Asyalı ve Avrupalı)

 

Üyesi Olduğu Uluslararası Kuruluşlar

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu, Dünya Sağlık Örgütü, Gıda ve Tarım Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Interpol, Uluslararası Çalışma Örgütü, Afrika Birliği, Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) İngiliz Milletler Topluluğu. Doğu Afrika Topluluğu’nun ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesinin merkezi Tanzanya’nın Arusha şehrindedir.

 

Coğrafi Konum

Tanzanya, 883.749 km² yüzölçümü ve 45 milyona yaklaşan nüfusu ile Doğu Afrika bölgesinin en büyük ülkelerinden birisidir. Tanzanya’nın doğusunda Hint Okyanusu yer almakta olup, güneyde Mozambik (756 km), Malavi (475 km), Zambiya (338 km); batıda Kongo (459 km), Brundi (451 km), Ruanda (217 km); kuzeyde Uganda (396 km) ve Kenya (769 km) ile sınırı bulunmaktadır. Tanzanya’nın, Hint Okyanusu ile 1.424 km. kıyısı bulunmaktadır. 

 

Tanzanya’nın kuzeydoğusundaki dağlık bölgede Afrika’nın en yüksek noktasını oluşturan Klimanjaro Dağı (5.895 m.) ve Meru Dağı (4.566 m.) bulunmaktadır. Kıtadaki en büyük göllerin üçü (Victoria, Tanganyika ve Nyasa gölleri) Tanzanya’da yer almaktadır. Ülkenin sahile yakın bölgelerinde ovalar, orta bölgelerde platolar, kuzey ve güneyde dağlık alanlar bulunmaktadır. Sahil bölgelerinde tropik, yüksek bölgelerde ılıman iklim hâkimdir.

Tanzanya, Tanganyika anakarası ile Zanzibar adalar grubu federe devletlerinden oluşan birleşik bir cumhuriyettir. Tanganyika önce Almanya (1891) tarafından işgal edilmiş, daha sonra İngiltere himayesine (1920) verilmiş ve 1961’de bağımsızlığını kazanmıştır. Zanzibar adasında 19. yüzyılda hüküm süren Zanzibar Sultanlığı 1890 yılında İngiltere himayesine girmiş, 1963’de bağımsızlığını kazanmıştır. 26 Nisan 1964’de her iki tarafın meclisinin birleşme kararını onaylamasının ardından, Temmuz 1965’de kabul edilen Geçici Anayasa ile de Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti kurulmuştur. Zanzibar’ın ayrı bir Devlet Başkanı ve Parlamentosu bulunmakta olup, merkezi otoritenin yetki alanına girmeyen konularda tam yetkiye sahiptir.

Yaklaşık 45 milyon nüfusu ve yıllık % 7 ortalama büyüme oranıyla Tanzanya, ülkemiz ihracatı için potansiyel olan ve büyüyen bir pazardır.

Darüsselam 4 milyonluk nüfusuyla ülkedeki en büyük ticaret ve liman şehridir. Ülkenin dış ticaretinin % 75’inde bu liman kullanılmaktadır. Ülkedeki diğer büyük limanlar Mtwara, Tanga ve Zanzibar’da yer almaktadır. Tanzanya’da üç uluslararası hava limanı (Dar es Salaam, Klimanjaro va Zanzibar) ve 21 küçük havaalanı bulunmaktadır.

Ülkenin diğer önemli şehirleri olan Arusha ile Zanzibar turizm, Mwanza is madencilik yönünden önemli şehirlerdir. Ülkenin güneyindeki nispeten yüksek kesimlerdeki Mbeya ve Iringa tarım için uygun şehirlerdir.

 

Siyasi ve İdari Yapı

Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, ana karadaki Tanganyika ile Zanzibar adasının 1964 yılında birleşmesiyle oluşmuştur. Zanzibar iç işlerinde bağımsızdır ve kendine ait bir hükümet tarafından yönetilmektedir. Kurulduktan sonra tek partili sosyalist sistem ile yönetilmeye başlanmıştır. Bahse konu sistem 90’lı yılların ortalarında terk edilmiştir. Parlamento 295 üyeden oluşmaktadır. 232 üye anakaradan seçilmekte, 5 üye Zanzibar parlamentosundan iştirak etmekte, diğer üyeler atanmaktadır. 1995 yılında ilk çok partili seçim yapılmıştır. Devlet Başkanı her beş yılda bir halkoyu ile seçilmektedir. Milli Hükümet Başkan, Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerinden oluşur.

 

Nüfus ve İşgücü Yapısı

Tanzanya İstatistik Kurmu’nun açıkladığı verilere göre 2012 yılında ülkenin nüfusu 44,9 milyondur. Toplam nüfusun içinde 43,6 milyon kişi ana karada yaşarken yaklaşık 1,3 milyon kişi Zanzibar adasında yaşamaktadır. Zanzibar adasında nüfus artış hızı yıllık % 3,1 ile ana karadan daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Son nüfus sayımına göre ortalama hane halkı sayısı ana karada 4,9 kişi iken Zanzibar’da 5,3 kişidir. Nüfusun % 30-35’inin şehirlerde yaşadığı tahmin edilmektedir. Her yıl yaklaşık 700.000 kişi işgücü piyasasına dahil olmaktadır. Aynı araştırmaya göre ülkede çoğu şehirlerde olmak üzere 2,3 milyon işsiz bulunmaktadır. İşsizlik en çok 15-34 yaş grubu arasında ve özellikle genç kadınlar arasında yaygındır. Kayıtdışı ekonomi ülkede ciddi bir problemdir.

 

Doğal Kaynaklar ve Çevre

Tanzanya’da büyük miktarda ve ticari olarak kullanılabilir maden kaynakları mevcuttur. Maden kaynaklarının belli başlıları içinde altın, elmas ve tanzanit yer almaktadır. Toplam ihracatının yaklaşık % 45’ini oluşturan altın ile elmas üretimi hızla sürdürülmektedir. Malavi sınırında uranyum yatakları bulunmaktadır. Bu bölgede hali hazırda bir miktar kömür üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda önemli miktarda nikel yatakları bulunmuş ve ayrıca araştırmalarda büyük miktarda platinyum yatakları olabileceği tespit edilmiştir.Tanzanya’da yapılan araştırmalar neticesinde büyük miktarda doğal gaz bulunmuş ve önemli miktarda petrol bulunduğu yönünde kanaat oluşmuştur. 

 

Ülkede 12 milli park ve 15 av sahası bulunmaktadır. Bu sahalardan Kenya sınırındaki hariç diğerleri işletilmemektedir. Ülkede bu konularda gelişme için büyük bir potansiyel mevcuttur. Ngogoro koruma alanı, Serengeti milli parkı ve Seleous av alanı UNESCO dünya mirası listesinde yer almıştır.

 

TANZANYA EKONOMİSİNE GENEL BAKIŞ 

 

1. Ekonomik Yapı

Tanzanya ekonomisi, büyük oranda tarım, madencilik (altın) ve turizme dayanmaktadır. Balıkçılıkta halkın önemli geçim kaynaklarından birisidir. Ülkede hizmetler sektörü son yıllarda hızla gelişmiş olup, hâlihazırda GSYİH’nin yarısını oluşturmaktadır. Hizmet sektöründeki büyüme büyük ölçüde turizm, telekomünikasyon ve finans sektöründe yaşanan gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

 

Ekonominin, inşaat, madencilik ve hizmet sektörü ağırlıklı olmak üzere, 2014 yılında % 7 oranında büyüdüğü tespit edilmiş olup, GSYİH’nın, 2015 yılında % 7,0 ve 2016 yılında % 6,5 artarak 47,149 milyar ABD Doları olması beklenmektedir. Hizmet sektörünün ise telekomünikasyon ve nakliye kaynaklı bir büyüme göstermesi beklenmektedir.

 

Tanzanya ekonomisi, küresel ekonomik krizin ilk döneminde finansal sisteminin küresel finans sistemiyle entegre olmaması nedeniyle az etkilenmiştir. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde kriz reel ekonomiyi başta emtia fiyatlarında yaşanan sert düşüşler nedeniyle tarım ve madencilik sektörü ile yabancı yatırımlar, turizm ve vergi gelirleri açısından olumsuz etkilemiştir.

Ülkelerin küçük devlet, güçlü özel sektör, geniş mülkiyet hakları, hukuk düzeni ve az vergi gibi prensipleri ne ölçüde benimsediğini ölçmeye çalışan Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi 2011 Yılı Raporu’nda Tanzanya 108. sırada yer almaktadır. Bununla birlikte, Tanzanya bahse konu endekste Sahra altı Afrika’daki 46 ülke arasında 15. sıradadır.

 

Tanzanya, Doğu Afrika Gümrük Birliği üyesidir. Doğu Afrika Topluluğu (EAC); Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Kenya Cumhuriyeti, Uganda Cumhuriyeti, Ruanda Cumhuriyeti ve Burundi Cumhuriyeti’nin üye olduğu ve genel merkezi Tanzanya’nın Arusha kentinde bulunan bölgesel bir hükümetler arası örgüttür.

 

Doğu Afrika Topluluğu; siyasi, ekonomik ve sosyal konulardaki işbirliğinin üye ülkelerin tümünün yararına olacak şekilde genişletilmesini ve derinleştirilmesini hedeflemektedir. EAC ülkeleri bu amaçla 2005 yılında gümrük birliği uygulamasına geçmiş, 20 Kasım 2009 tarihinde ise, 1 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüğe giren Ortak Pazar Protokolünü imzalamıştır. 

 

2. Ekonomi Politikaları

Tanzanya’da 1980’lerin ortalarından itibaren politik sistemde, ekonomide ve kamu yönetiminde reformlar uygulanmaktadır. 1986 yılında başlayan ekonomik reform programları sonucunda pazar ekonomisine dönüşüm sağlanmıştır. Ticaret, kurlar ve faizler tamamen liberal hale getirilmiştir. Büyük kapsamlı özelleştirme uygulamaları gerçekleştirilmiş, kamuda çalışan sayısı önemli ölçüde azaltılmıştır ve performansa dayalı ücret sistemine geçilmiştir.

Makro ekonomik alanda sağlanan stabilite neticesinde Tanzanya IMF ile borçlanma dışı destek programları uygulamaya başlamıştır. Hükümet fakirliği azaltma ve büyümeye yönelik destekler uygulamaya koymuştur ve büyüme ile fakirliği önleme konusundaki orta vadeli programlarına paralel olarak harcamalarını artırmış bulunmaktadır. Hükümet orta vadedeki harcamaları göz önüne alarak bütçe yapmaktadır. Ülkede vergi tabanı genişletilmiş, vergi idaresi iyileştirilmiştir. Ülkede mahalli gelirler artmış ve borçlanma ihtiyacı azalmıştır. Bununla birlikte gelirlerin yaklaşık % 40’ı borçlanma yoluyla sağlanmaktadır. Ülkede bir Eurobond ihraç etme planı finansal kriz neticesinde suya düşmüş ancak daha sonra finansal piyasaların normale dönmeye başlamasıyla birlikte konu tekrar tartışılmaya başlamıştır.

Ülkede ekonomide etkinliği azaltan en önemli faktörlerden biri ihale sisteminin yavaş ve hantal olmasıdır. Bu amaçla ülkede yeni bir ihale yasası gündemde olup, yerli tedarikçilerin lehine bazı düzenlemeleri de içermektedir. Ayrıca büyük ihalelerin daha küçük parçalara bölünerek finansal gücü daha az olan firmaların da ihalelere girmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

 

3. Ekonomik Performans

Son on yılda Sahra-altı Afrika’da en iyi ekonomik performans gösteren ülkelerin başında gelen Tanzanya’da başta sanayi ve hizmetler sektörlerinin katkılarıyla ekonomi yıllık yaklaşık % 6.3 oranında büyümüştür. Aynı dönemde tarım sektöründe büyüme daha yavaş olmuş ve ortlama % 4.2 olarak gerçekleşmiştir. Politik istikrar ve sağlam hükümet politikaları sayesinde doğrudan yabancı yatırımlar artış göstermiştir. Ayrıca döviz kurlarında kayda değer bir stabilite sağlanmıştır. Son yıllarda Tanzanya’daki enflasyon oranı Frank bölgesi dışındaki bölgenin en düşüğü olarak gerçekleşmiş, reformlar ekonomiyi dış şoklara karşı daha dayanıklı hale getirmiştir.

Özellikle Asya’dan gelen talebe bağlı olarak emtia fiyatlarının süratle toparlanması, en önemli ihraç ürünlerinden birisi altın olan Tanzanya ekonomisi için yararlı olmuştur.

Önümüzdeki yıllarda Asya’da ABD ve AB’den daha yüksek bir büyüme olmasının Tanzanya’da turizm sektörüne önemli etkileri olması beklenmektedir. Turizm sektörü bu yüzyılın başından bu yana hızlı bir şekilde gelişmiş ve altın madenciliğinden sonra ülkenin en büyük ikinci döviz kaynağı olmuştur. Bununla birlikte turizm sektörü de global krizden etkilenmiş ve kriz gelen turist sayısının azalmasına yol açmıştır.

 

4. Dış Ticaret

 

Genel Durum

Tanzanya’nın yapısal bir dış ticaret açığı bulunmaktadır. Dış ticaret açığı, 2015 yılında 8,8 milyar dolar, 2016 yılında 3,2 milyar dolar, 2017 yılında ise 5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

ITC verilerine göre 2017 yılında Tanzanya’nın ihracatı bir önceki yıla göre % 33 oranında azalarak 3,2 milyar dolar, ithalatı ise bir önceki yıla göre % 5 oranında artarak 8,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 

 

Tanzanya’nın İhracatı 

Tanzanya’da son yıllarda alınan tedbirlerle ihracat teşvik edilmeye çalışılmaktadır. Ülkenin ihracatı büyük ölçüde maden ve geleneksel tarım ürünleri ihracatına dayanmaktadır. Bu ürünlerden özellikle tarım ürünlerinin ihracatında, dünya fiyatlarına bağımlılık nedeniyle, dalgalanma riski mevcuttur. Tanzanya’nın ihracatındaki başlıca ürünler sırasıyla; ham altın, kıymetli metal cevherleri, manganez cevherleri, kahve, balık, tütün, yağlı tohumlar, baklagiller, pamuk ve çaydır.

2016 yılı itibari ile Tanzanya’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler, Hindistan, Kenya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Çin, Umman, Japonya, Almanya, Kongo, Komor Adaları ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir.  Türkiye, Tanzanya’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında 50. sıradadır.

 

Tanzanya’nın İthalatı

Tanzanya’nın ithalatında geleneksel olarak petrol yağları ilk sırayı almaktadır. 2017 yılı itibari ile, ithal edilen en önemli ürünler arasında palm yağı, işlenmiş petrol ürünleri, ilaçlar, buğday, binek otomobilleri, iş ve maden makineleri ile bunların yedek parçaları, telefon cihazları, yolcu gemileri, ayakkabı, izole edilmiş tel, kablo ve pirinç yer almaktadır.

 

Tanzanya’nın ithalat yapısına bakıldığında, ülkenin daha çok tüketim ürünleri ve sermaye malları ithal ettiği görülmektedir. Birçok sektörde, ülkede üretim düzeyi düşük olup iç piyasanın ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Türk ürünleri, Tanzanya pazarında olumlu bir imaja sahiptir. Tanzanya’nın dış ticaret yapısı ile ülkemizin dış ticaret yapısı birbirini tamamlamaktadır. 

Tanzanya’nın en fazla ithalat gerçekleştirdiği ülkeler; Suudi Arabistan (40,64), Çin (% 12,61), Hindistan (% 8,56), BAE (% 5,70), Güney Afrika Cumhuriyeti (% 3,48), İsviçre (% 2,92), Japonya (% 2,69)’dur. Türkiye Tanzanya’nın ithalat yaptığı ülkeler arasında 23. sıradadır ve pazar payı % 0,53’tür.

 

Türkiye – Tanzanya İkili Ticareti

Tanzanya ile 1990’lı yıllarda 10 milyon doların altında olan ticaret hacmimiz bazı yıllar itibariyle dalgalanmalar göstermekle birlikte genel olarak artış trendi izlemiş ve 2008 yılından itibaren yıllık ortalama 65 milyon doların üzerinde gerçekleşmiştir. Son 15 yılda dış ticaret dengesi birkaç yıl haricinde Türkiye lehine seyretmiştir. Gerek mevcut ve potansiyel talebin artış yönünde olması ve gerekse ülkenin Doğu Afrika ülkelerine açılan bir kapı olması ihracatımızın artırılması için fırsat oluşturmaktadır. 

 

Tanzanya’ya İhracatımız

Tanzanya, Bakanlığımız tarafından 2014-2015 döneminde Öncelikli Ülkelerinden birisi olarak belirlenmiştir.

Tanzanya, 2016 yılı verilerine göre, Türkiye’nin ihracatında 101. ve ithalatında ise 115. sıradadır. Türkiye’nin Tanzanya’ya olan ihracatı 1990 yılında 1,3 milyon dolardan 2016 yılında 95,5 milyon dolara yükselmiştir.

 

Tanzanya’ya ihracatımız on yıl öncesine kadar 8 milyon doların altında seyretmiştir. Son beş yılda ihracatımız önceki yıllara göre ciddi bir artış göstermiştir. İhracatımızda yıllara göre düzenlilik arz etmemekle beraber ilk iki sırayı demir çelik ürünleri ve römorklar almaktadır. İhraç ettiğimiz diğer önemli ürünler arasında maya, makarna, kağıt ambalaj ve temizlik malzemeleri, gübre, un, kükürt, kablo ve teller yer almaktadır.

 

TANZANYA’NIN İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ İTHALATI

 

1. Tanzanya’nın Ürün Grupları Bazında İklimlendirme Sektörü İthalatı (1000 $)

Tanzanya’nın İklimlendirme Sektörü ithalatı, 2018 yılında yaklaşık 150 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. 

 

Ülke sektör ithalatının yarısını tesisat sistem ve elemanları ürün grubunda gerçekleştirmektedir. Bunu sırasıyla soğutma, havalandırma, klima, ısıtma ve yalıtım ürünleri izlemektedir.

 

 

2. Tanzanya’nın Isıtma Sistem ve Elemanları İthalatı (1000$)

Tanzanya’ya, 2018 yılında yaklaşık 12 milyon dolarlık Isıtma Sistem ve Elemanları ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu ürün grubunun ithalatının yarıya yakınını (%43) “Sanayi-laboratuvarlara mahsus diğer fırınlar-elektriksiz” oluşturmaktadır.  Bunu “Elektrikli su ısıtıcılar, daldırma suretiyle ısıtıcı cihazlar” ve “Diğer elektriksiz anında/depolu su ısıtıcıları” takip etmektedir. 

 

Aşağıdaki tablodan görüleceği üzere 2018 yılında, Tanzanya Isıtma Sistem ve Elemanları İthalatını en çok Almanya’dan karşılarken bunu Çin ve BAE izlemektedir. Türkiye %3’lük payla 6.sıradadır.

 

3. Tanzanya’nın Soğutma Sistem ve Elemanları İthalatı

Tanzanya, 2018 yılında yaklaşık 26,8 milyon dolarlık Soğutma Sistem ve Elemanları ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu ürün grubunda en çok “Diğer asiklik hidrokarbonların florlanmış / bromlanmış/ iyodlanmış türevleri” ürününde ithalat gerçekleştirmektedir. Bunu sırasıyla “Pastörize, kondanse etme vb. işler için cihaz, tertibat” ve ” Vitrin, tezgah vb. tipi soğutucu-dondurucular” takip etmektedir.

 

2018 yılı rakamlarına bakıldığında Soğutma sistem ve elemanlarında ABD’nin 12 milyon dolar ihracat ile ilk sırayı aldığı görülmektedir. Bunu İsviçre Türkiye, Hindistan ve Güney Afrika takip etmektedir. 

 

4. Tanzanya’nın Klima Sistem ve Elemanları İthalatı

Tanzanya, 2018 yılında yaklaşık 19 milyon dolarlık Klima Sistem ve Elemanları ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu ürün grubunun ithalatında ilk sırayı “Pencere/duvar tipi klimalar (tek bir gövde halinde)” alırken bunu sırasıyla “Hava, gaz pompası, kompresörü, vantilatör vb. aksamı, parçaları” ile “Klima cihazlarının aksam-parçaları takip etmektedir.

2018’de Tanzanya Klima sistem ve elemanları ithalatını en çok  Çin’den gerçekleştirmiştir. Bunu Tayland, İngiltere, BAE ve Güne Afrika takip etmektedir. Türkiye %1,7’lik payla 12. sıradadır.

 

5. Tanzanya’nın Havalandırma Sistem ve Elemanları İthalatı

Tanzanya, 2018 yılında yaklaşık 25 milyon dolarlık Havalandırma Sistem ve Elemanları ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu ürün grubunun ithalatında ilk sırayı “Diğer amaçlar için kullanılan komresör, vantilatör, aspiratör” alırken bunu sırasıyla “Filtre, arıtma cihazlarının aksam, parçaları” ve “Diğer motorlar için hava filtreleri” takip etmektedir.

 

Tanzanya’nın Havalandırma sistem ve elemanları ithalatında 2018 yılında Çin  birinci sıradayken bunu Almanya ve Belçika takip etmektedir.

 

6. Tanzanya’nın Tesisat Sistem ve Elemanları İthalatı

Tanzanya 2017 yılında yaklaşık 245 milyon dolarlık Tesisat Sistem ve Elemanları ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu ürün grubunun ithalatında ilk sırayı 84 milyon dolarlık ithalat ile “Diğer muslukçu eşyası” alırken bunu sırasıyla “Demir/çelikten diğer boru bağlantı parçaları” ve “Diğer pompalar” takip etmektedir. 

 

2018 yılında Tanzanya’nın Tesisat sistem ve elemanları ithalatında Çin’i sırasıyla Hindistan, Güney Afrika, ABD ve Türkiye takip etmektedir.

 

7. Tanzanya’nın Yalıtım Sistem ve Elemanları İthalatı

Tanzanya, 2018 yılında yaklaşık 1 milyon dolarlık Yalıtım ürünleri ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu ürün grubunun ithalatında ilk sırayı “Gözenekli kauçuktan; levha, tabaka ve şeritler” almaktadır. Tanzanya yalıtım sistem ve elemanları grubunda en çok Çin, Güney Afrika ve Hindistan’dan ithalat yapmaktadır.

 

TANZANYA’NIN DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE VERGİLER

Aşağıdaki tablo güncel Tanzanya ve Türkiye arasındaki vergi oranlarıını göstermektedir. 2018 yılında Türkiye’nin Tanzanya’ya iklimlendirme ürün grubunda ithal ettiği ilk 20 ürün etiketini içermektedir.

 

PAZAR İLE İLGİLİ BİLGİLER 

 

1. Dağıtım Kanalları

Tanzanya’da genel olarak tüm malların dağıtımı toptancılar ve perakendeciler tarafından yapılmaktadır. Toptancılar tarafından ithal edilen mallar gümrük antrepolarına nakledilmekte ve daha sonra lokal perakendicilere sevkedilmektedir. Perakendeciler satın aldıkları malları gümrük vergilerini ödedikten sonra (malların gümrüğü girişte ödenmemiş ise) genellikle tek bir ürün grubunda ihtisaslaşmış küçük mağazalarda satmaktadırlar. Başta supermarket zincirleri ve alışveriş merkezleri işleticileri olmak üzere bazı toptancılar hem toptancı hem de perakendeci olarak faaliyet göstermektedir.

 

2. Reklam ve Promosyon

Tüm ülkeyi kapsayan çeşitli iletişim araçları mevcuttur. Ülkede 38 radyo istasyonu ve 15 televizyon istasyonu bulunmakta, 18 gazete ve 53 haftalık dergi yayınlanmaktadır. Bunların dışında çeşitli web sitelerinde de reklam imkanı vardır.

 

3. Satış Teknikleri ve Satışı Etkileyen Faktörler

Özel sektörde pazar genellikle fiyata karşı hassastır. Kamu alımlarında ise fiyatın yanısıra özellikle kalite ön plandadır. Tanzanya piyasasına bir acenta veya distribütör aracılığıyla girmek en etkili yöntem olarak görülmektedir. Bir acenta veya distribütör aracılığıyla çalışılması, mal bedelinin ödenmesinin sorumluluğunun acentada olması nedeniyle riskleri ve maliyetleri azaltmakta ve pazarda devamlılığı korumak için yararlı olmaktadır.

 

4. Satış Sonrası Hizmetler

Tanzanya’da faaliyet gösteren firmaların bir bölümü satış sonrası hizmetlere gerekli önemi vermemekte ve bu durum müşteri kaybetmelerine yol açmaktadır. Ülkede iş yapmak isteyen firmaların satış sonrası hizmetleri eksiksiz yerine getirmesi ticari başarıları açısından büyük önem taşımaktadır.

 

5. Ulaştırma ve Taşımacılık Maliyetleri

Belli başlı deniz limanları içinde Dar es Salaam, Tanga ve Zanzibar limanları yer almaktadır. Dar es Salaam Uluslararası Havaalanı, Klimanjaro Havaalanı ve Zanzibar Havaalanı ülkedeki en önemli hava limanları arasındadır.

 

Milli havayolu Air Tanzania Corporation (ATC), özel havacılık firmaları ve bir çok charter servisi ülkede faaliyet göstermekte olup dünyanın bir çok yerinden uçuş gerçekleştirilmektedir.

Tanzanya’ya deniz yoluyla gönderilecek mallarda tahmini ithalat süresi ve maliyetleri aşağıda yer almaktadır.

 

Varsayımlar: Gönderilecek malın standart kuru yük olduğu, kargonun tehlikeli mal içermediği, soğutma gerekmediği, uluslararası standart belgelerin dışında belge istenmediği, 20 feet konteyner kullanıldığı varsayılmıştır. Süre hesaplamasına geminin limana gelmesi ile yükün depoya taşınması arasındaki prosedürler dahildir. Denizde taşıma esnasında geçen süre ve deniz taşıma ücreti hesaplamaların dışındadır. Maliyet hesaplarına doküman, gümrükleme ve teknik kontrol, terminal elleçleme ve dahili nakliye masrafları dahildir. Hesaplamalara gümrük vergileri ve diğer ticaret vergileri dahil değildir.

 

İŞ ADAMLARININ PAZARDA DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

Pasaport ve Vize İşlemleri

Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Tanzanya vizeleri sınır kapılarında veya Tanzanya’nın İstanbul Fahri Konsolosluğundan temin edilebilmektedir. İstanbul Fahri Konsolosluğunda turistik ve ticari vizeler 60 €, sınır kapılarında ise turistik vizeler 50 $, ticari vizeler ise 150 $ karşılığında temin edilebilmektedir. Sınır kapılarında hava trafiğinin yoğun olması durumunda vize temini uzun sürebilmektedir.

 

Tanzanya İstanbul Fahri Konsolosluğu 

Abdi İpekçi Cad. Atid Apt. No: 29 K.2 D.4, 34367 Nişantaşı İstanbul 

Tel: (0212) 232 25 46, 233 82 91, 246 61 42 

Faks: (0212) 234 56 79

 

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

Devlet daireleri çalışma saatleri Pazartesi-Cuma 07.30- 03.00 arasıdır. İş yerleri ve dükkanlar her gün saat 17.00 ve daha sonrasına kadar açık kalabilmektedir.

Aşağıdaki liste resmî tatil günleri göstermektedir. Bu tarihlerde kamu/özel kurum ve kuruluşlarının tamamı kapalıdır.

 

Resmi tatiller

  2010 2011

Yeni Yıl 01 Ocak 01 Ocak

Zanzibar Devrim Günü 12 Ocak 12 Ocak

Chama Cha Mapinduzi Günü 05 Şubat 05 Şubat

Hz. Muhammed’in Doğumu 26 Şubat 15 Şubat

Good Friday 02 Nisan 22 Nisan

Easter Monday 05 Nisan 25 Nisan

Birleşme Günü 26 Nisan 26 Nisan

İşçi Günü 01 Mayıs 01 Mayıs

Saba Saba 07 Temmuz 07 Temmuz

Çiftçiler Günü 08 Ağustos 08 Ağustos

Ramazan Bayramı 10 Eylül 30 Ağustos

Kurban Bayramı 16 Kasım 06 Kasım

Nyerere Günü 14 Ekim 14 Ekim

Bağımsızlık Günü 09 Aralık 09 Aralık

Noel 25 Aralık 25 Aralık

 

Kullanılan Lisan

Swahili ve İngilizce resmi dillerdir. Ayrıca bir çok yerel dil konuşulmaktadır.

 

Haberleşme

Tanzanya’nın (ve Zanzibar’ın) uluslararası telefon kodu +255 olup ülkeden uluslar arası çıkışta önce 000 ve sonra ilgili ülke ve şehir kodu çevrilmektedir. Dar es Salaam’ın telefon kodu (0) 22 ve Zanzibar’ın telefon kodu (0) 24’tür. Kırsal bölgelerde telefon görüşmeleri operatör vasıtasıyla yapılmaktadır. Mobil telefonlar kentsel alanlarda ve Zanzibar’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Otellerden telefon görüşmeleri yüksek fiyatlar nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Ülkede internet ağı yavaş olmakla birlikte mevcuttur. Birçok ana yerleşim merkezinde internet kafeler vardır.

 

Yerel Saat GMT +3

 

Yerel Ölçü Birimleri

Elektrik: 230 volt AC, 50Hz. Diktörtgen veya yuvarlak üç uçlu (three-pin) fişler kullanılmaktadır.

 

Sağlık

Tanzanya’ya seyahat edeceklerin üç hafta öncesinden gerekli sağlık prosedürlerini yerine getirmeleri tavsiye edilmektedir. Birçok yolcudan hepatit A, tifo, sarı humma ve çocuk felci aşısı talep edilebilmektedir. Enfeksiyon olan bir ülkeden gelenlerden sarı humma aşı sertifikası talep edilmektedir. Ülkede sıtma ve RVF salgını riski yıl boyunca yüksektir. Sivrisinek ısırmalarından korunmak ve özellikle iyi pişmemiş et ve süt ürünlerini ve şüphe edilen gıdaları tüketmekten kaçınmak önem arz etmektedir. Parklarda uyku hastalığına yakalanma riskine karşı çöl sineği ısırmasına karşı dikkatli olunmalıdır. Ülkede HIV/Aids çok yaygındır. Ayrıca kolera salgınlarına karşı temiz su içilmesi tavsiye edilmektedir. Sağlık hizmetleri Dar es Salaam’da ve diğer büyük şehirlerde yaygındır. Özel durumu olan hastaların ilaçlarını yanlarında götürmeleri, ayrıca geniş kapsamlı sağlık sigortası yaptırılması yararlı görülmektedir.

 

İklim

Kıyılarda tropikal, iç kesimlerde ise ılıman iklim hüküm sürmektedir. En sıcak ay Ocak ayı olup 23-32 C’dir. En soğuk ay ise Temmuz ayı olup, 18-29 C’dir. En kuru ay Eylül ayıdır. Eylül ayında ortalama 26 mm yağmur düşmektedir. En çok yağmurlu olan ay ise Nisan ayıdır. Nisan ayında ortalama 263 mm yağmur düşmektedir.

 

Güvenlik

Diğer bütün Doğu Afrika ülkelerinde olduğu gibi Tanzanya’da hem anakara hem de Zanzibar’da ve özellikle umuma açık yerlerde, turizm bölgelerinde ve otellerde güvenlik sorunu yaşama riski vardır. Sokak suçları ülkede yaygındır. Bu nedenle ziyaretçilerin gerekli güvenlik önlemlerini almaları önem arz etmektedir.

 

Hukuki Yapı

Ülkeye girişte 250 gr. tütün, 200 sigara veya 50 puro; 500 ml. alkollü içki ve 473 ml. parfüm vergiden muaftır. Ateşli silahlar, bitkiler, bitkisel ürünler ve meyvelerin ülkeye girişinde kısıtlama/yasak vardır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8