EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

THE SMARTER E ÖDÜLÜ-ENERJİ OYUN DEĞİŞTİRİCİLERİ ŞAMPİYONLARI

THE SMARTER E ÖDÜLÜ 2019: YENİ ENERJİ DÜNYASI İÇİN ÇIĞIR AÇAN PROJELERİ TANIMA
 
Sürdürülebilir enerji temini ve verimli enerji depolama sistemleri için yenilikçi enerji santralleri, bu yılki akıllı e ödülünü evlerine götürüyor. Aquatherm GmbH, Solar Gps ve Stäubli elektrik Konnektörleri GmbH, olağanüstü projeler kategorisinde kazanan firmalar oldu. Akıllı Yenilenebilir Enerji kategorisinde, BayWa r.e. yenilenebilir enerji GmbH, Mondas GmbH ve Siemens AG.’ye ödülleri bu yıl ikinci kez 15 Mayıs'ta enerji endüstrisi için kıtanın en büyük platformu olan Smarter E Europe'un bir parçası olarak düzenlenen törenle sunuldu.
 
2018'ten bu yana, yeni enerji çözümleri için inovasyon merkezi olan Smarter E Europe, yeni enerji dünyası için olağanüstü gelişmelerin yaratıcılarına, adını taşıyan bir ödül verdi. Kazananlar iki kategori olan Seçkin Projeler ve Akıllı Yenilenebilir Enerji adı altında on finalist olarak seçildi. Seçkin proje adayları güneş, depolama, enerji yönetimi ve temiz ulaşım alanlarından geliyor. Yenilenebilir enerjilerin kullanılabilirliğini ve istikrarını sağlamak için depolama teknolojileri ve fotovoltaik kombinasyonu üzerinde özel bir odak vardır. 
 
Akıllı Yenilenebilir Enerji kategorisinde asıl etken, elektrik enerjisi, ısı ve hareketliliğin dijital ve verimli bağlanması-özellikle ısı ve ulaşım sektörlerinde yenilenebilir enerjiler için akıllı enerji yönetim sistemleri ve ızgara altyapısına vurgu yapan bağlantı sektörüdür. Her kategoride üç kazanan, uluslararası uzman bir jüri heyeti tarafından seçildi.
 
Üstün projeler kategorisinde kazananlar
 
BayWa r.e. Yenilenebilir Enerji GmbH (Almanya): Don Rodrigo – Avrupa'nın ilk sübvansiyon içermeyen ücretsiz fotovoltaik enerji santrali 
Baywa AG parçası ve Münih merkezli, Baywa r.e. küresel bir yenilenebilir enerji geliştiricisi, hizmet tedarikçisi, toptancı ve enerji çözümleri sağlayıcısıdır. İspanya Seville’ye yakın olan  Don Rodrigo, Avrupa'nın en büyük fotovoltaik enerji santrallerinden sadece biri değil, aynı zamanda devlet sübvansiyonları olmadan inşa edilen Avrupa'daki ilk büyük ölçekli PV enerji santralidir. 
 
Jüri heyeti bunu Avrupa için en iyi proje olarak görüyor. Uzun vadeli finansman araçları tarafından desteklenen proje büyük bir yenilik sergiliyor ve PV'NİN sürdürülebilirlik ve karlılık konusundaki kamu algısında büyük bir değişiklik yansıtıyor.
 
Mondas GmbH (Almanya): 1.350 Freiburg sakinleri için Akıllı Isı Izgarası
2018'de kurulan Mondas, sekiz BT uzmanı, deneyimli inşaat mühendisleri ve sistem planlamacılarından oluşan bir ekip tarafından yönetiliyor. Freiburg, Almanya'da yeni bir yerleşim bölgesi, şimdi güneş termal sistemleri ile akıllı bir ısı şebekesine ev sahipliği yapıyor. Mondas, güneş termal sistemleri ölçüm verileri, verimleri ve talep değerlerini toplamak için analitik yazılımında yapay zekâ kontrol algoritmaları kullandı.
 
Jüri heyeti, yerel bir tedarikçinin desteğiyle inşa edilen güneş enerjisi şebekesinin modüler tasarımının yanı sıra güneş termal CHP teknolojisinde dijitalleşmenin entegrasyonu ile heyecanlandı.
 
Siemens AG (Almanya): Isabella hibrid enerji santrali – Galapagos Adası sürdürülebilir enerji sistemine ev sahipliği yapıyor
Siemens, dünyanın en büyük güç üretim ve iletim sistemleri tedarikçilerinden biridir. Şirket, Ekvador'un Galápagos adalarının en büyüğü olan Isabela Adası'nda akıllı bir hibrid enerji sistemi oluşturdu. Sistem güneş PV enerjisi üzerinde çalışır ve sürdürülebilir, jatropha biyoyakıt yetiştirilen ve %100 yenilenebilir güç. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Galapagos takımadaları, sıkı koruma altında eşsiz ve uzak bir alan olmasına rağmen son derece güvenilir bir güç kaynağı sağlanabilir.
 
Jüri dizel ile ilgili çevresel riskleri ortadan kaldıran karmaşık yenilenebilir elektrik çözümü ödüllendirdi. Yerel sakinlerin bitkinin bakımı ve işletilmesi hakkında eğitilmesi kontrollü uygulamalara yenilikçi yaklaşımın bir parçasıdır.
 
Akıllı Yenilenebilir Enerji Kategorisinde Kazananlar
 
Axıotherm GmbH (Germany): craftbox – sektör bileşenleri için büyük ölçekli termal enerji depolama
Axiotherm 2015 yılından bu yana mühendisliğin tüm alanlarında faz değişim malzemeleri (PCMs) ile çalışmaktadır. PCMs, fiziksel durumlarını değiştirdiklerinde büyük miktarda gizli ısıyı emebilir veya serbest bırakabilir. Isıtma ve sıcak su için gizli depolama teknolojisini kullanan bir termal enerji depolama birimi olan craft box, geleneksel ısı ve soğuk depolama sistemlerinden daha yüksek bir enerji depolama kapasitesine sahiptir. Bu verimli güç-ısı çözümü, ek yer kaplamadan ısı kapasitesini arttırır.
 
Panel, ünitenin yüksek enerji depolama kapasitesinden etkilendi ve bu da tek aile evlerinde sektör bileşenleri için ideal hale geldi. Gizli bir ısı akümülatörü, bir elektrotermal istasyon, bir tatlı su istasyonu ve bir akıllı kontrolör içeren modüler ve ölçeklenebilir sistem, ısıtma amaçlı fazla güneş enerjisinin kullanılmasını sağlar ve kendi kendine tüketim oranını arttırır.
 
Solar Gaps (Ukrayna):  enerji üreten akıllı panjurlar
Ukrayna start-up’ı Solar Gaps son üç yıldır enerji verimliliği ve iklim dostu teknolojiler alanında çalışmaktadır. Bu pencerelerin dışında yeşil enerji üretimini sağlayan “akıllı gölgeleme” dış pencere panjurunu icat etti. Daha önce pencere yüzeylerine kullanılmayan montaj, bina ile entegre PV için önemli bir sonraki adımdır ve geleneksel PV panelleri kurmaya isteksiz olanlara bir alternatif sunar. PV panjurları, bir akıllı telefon uygulaması tarafından kontrol edilebilir veya optimum güneşe maruz kalma için kendilerini otomatik olarak ayarlayabilir.
 
Jüri heyeti, akıllı bina sistemleri ile uyumluluğundan ve güneşin konumuna göre ayarlayarak enerji üretimini en üst düzeye çıkarma kabiliyetinden dolayı bu buluşu onurlandırdı. Dc'yi AC'YE dönüştüren microinverters ile birlikte verilen panjur bağlantı kutusu, elektrikli ev aletlerine doğrudan güç sağlamak için de kullanılabilir.
 
Stäubli Electrical Connectors GmbH (Almanya): Güç Kutusu – mobil güç soketi
Başlangıçta Zürih'te küçük bir atölye olarak 1892 yılında kurulan Stäubli, konektörler, robotik ve tekstil için uluslararası bir mekatronik çözüm sağlayıcısına dönüştü. Stäubli güç kutusu, megawatt aralığına kadar AC gücü sunan güneş enerjisi için modüler bir depolama sistemidir. Entegre pil depolama ile akıllı enerji küpleri oluşur, açık off-grid uygulamaları için tasarlanmıştır ve bir güneş modülü üzerinden şarj edilebilir. Patentli, kendi kendini organize eden swarm teknolojisine dayanan bu yaklaşım, basitlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik açısından avantajlar sunar.
 
Jüri heyeti, şebeke dışı enerji talepleri için kullanıcı dostu “taşınabilir soket” yönünün yanı sıra, sınırlı şebeke erişimi olan alanlarda hanelere veya küçük işletmelere elektrik tedariğinin kolaylığı ve rahatlığından etkilendi.
 
 
EES ÖDÜLÜ 2019: YENİLİKÇİ ÜRÜNLER VE ÇÖZÜMLER İÇİN PRESTİJLİ ENDÜSTRİ ÖDÜLÜ 
 
Sanal enerji santrallerinden PV tesislerine, rüzgâr çiftliklerine kadar, dünyadaki yenilenebilir enerji sistemleri giderek artan bir şekilde enerji depolama teknolojisini birleştiriyor. Bu alandaki öncü ürünler ve çözümler için 2019 EES ödülü Blue Solutions SA, Enerox GmbH ve Maschinenfabrik Rheinhausen Gmbh'ye gidiyor. Ödüller, ees Europe'un ilk gününde, kıtanın enerji endüstrisi için en büyük platformu olan Smarter E Europe'un bir parçası olan bir törenle sunuldu. Bu önemli endüstri ödülü, olağanüstü enerji depolama teknolojisini pazara getiren şirketlere altıncı kez sunuldu.
 
Verimli depolama teknolojisi, sistemlerimizi geleceğin yenilenebilir enerji karışımını donatmak için çok önemlidir. Ünlü uluslararası ees sergilerinde, küresel enerji depolama endüstrisi, sabit ve mobil elektrik enerjisi depolama için çığır açan ürünler ve çözümler sunulmaktadır.
 
2019 EES ÖDÜLÜNÜ KAZANANLAR 
 
Blue Solutions sa (Fransa): lmp (lityum Metal polimer) 250/400 raf modüler, ısıya dayanıklı depolama sistemi 
Fransız Bolloré grubunun bir üyesi olan Blue Solutions, elektrik üretimi, depolanması ve yönetimi için çözümler geliştirir ve pazarlar. Şirket, katı hal lityum Metal polimer pil ile ilk sabit enerji depolama sistemini geliştirdiğinde, tarihinde bir kilometre taşına ulaştı.
 
Jüri, bu çözümün sunduğu yüksek güvenlik ve performans seviyesinden etkilendi. Modüler raflar, bataryayı ve bir denetleyiciyi barındırır ve basitleştirilmiş kurulum ve bakım için tasarlanmıştır. Lmp piller sıvı elektrolitler içermez ve soğutmaya gerek kalmadan 105 ° C'ye kadar çalıştırılabilir. Bu özellikle yüksek ortam sıcaklıklarına sahip bölgelerde kullanım için de uygundur. Lmp teknolojisi solventleri, kobalt veya diğer nadir mineralleri kullanmaz ve pillerin metalik lityum geri dönüştürülmesine izin verir.
 
Enerox GmbH (Avusturya): cellcube FB 500-2000 – fotovoltaik sistemler için yüksek çıkışlı depolama cihazı 
Olağanüstü Avusturya Mühendisliği-Enerox, CellCube Enerji Depolama Sistemleri ailesinin bir parçasıdır ve entegre CellCube ESS'nin araştırma, tasarım, üretim ve satışında olağanüstü teknoloji içerir. CellCube depolama sistemi, 1000 volt DC aralığına sahip vanadyum redoks akışı (VRF) pilleri sunan sektördeki ilklerden biridir. 
 
Jüriler, akış pilleri alanında bir yeniliği temsil eden “elektrolit bir hizmet olarak " iş modelini de övdü. 
 
Maschinenfabrik Reinhausen GmbH (Almanya): gridcon PCS 4W – maksimum enerji kalitesi için değişken depolama invertörü 
GRİDCON PCS 4W güç dönüştürme sistemi, ongrid ve off-grid uygulamaları için modüler, çift yönlü bir depolama invertörüdür. Dört telli bir sistem olarak tasarlanan, ek transformatörler yüklemeye gerek kalmadan bir TN ızgara olarak çalıştırılabilir. 
 
“İnvertörlerin isviçre çakısı” olarak adlandıran jüri, güç kalitesini en üst düzeye çıkarmak için bütünsel yaklaşımını kaydetti. Merkezi DC veriyolu, çeşitli aküler ve PV üniteleri gibi farklı yüklerin ve besleyicilerin bağlanmasını sağlar. Bu da cihazın mikro ızgara uygulamaları için kararlı bağımsız sistemlerin yanı sıra acil durum ve yedekleme gücü sağlamak için uygun çözümlerin yapımında kullanılabileceği anlamına gelir.
 
GÜNEŞ TEKNOLOJİSİNDEKİ YENİLİKLERİ ONURLANDIRMAK İÇİN INTERSOLAR ÖDÜLLERİ
 
Güneş endüstrisi şu anda yenilikçi gücü artıran son derece dinamik bir büyümenin tadını çıkarıyor. Yenilikçi çabaları için Huawei Technologies Co. Ltd., Ray catch Ltd. ve Zhejiang Jinko Güneş Co. Ltd. bu yılki Intersolar ödülü kazandılar. Ödül, şu anda Intersolar Europe'da sergilenen yeni enerji dünyası için öncü çözümlerini onurlandırıyor. Güneş endüstrisi için dünyanın önde gelen sergisi, kıtanın enerji endüstrisi için en büyük platformu olan Smarter E Europe'da sektörde yeni trendler ve teknolojiler sunuyor. Bu yıl yenilikçi gelişmeler onikinci kez ödüllendiriliyor.
 
Intersolar Ödül Töreni, dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası ziyaretçiler ve endüstri uzmanları önünde serginin ilk gününde gerçekleşiyor. Kazananlar, enerji endüstrisinin geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynayacaklar. Beş uzman jüri, ürünleri yenilenebilir enerjileri faydalı hale getirmekten sorumlu olan ve enerji geçişini ileriye doğru yönlendiren on finalistten oluşan bir havuzdan üç kazananı seçti.
 
INTERSOLAR ÖDÜLÜ 2019 KAZANANLARI
 
Huawei Teknolojileri A. Ş. Ltd. (Çin): Basit kurulum için akıllı PV string ınverter SUN2000 15-20 KTL-M0 
Huawei Technologies, Çin'de bulunan ağ ve enerji çözümlerinin küresel bir sağlayıcısıdır. SUN2000 akıllı PV string inverter, büyük konut ve ticari sistemlerin esnek kurulumunu sağlar. Hafif ve kompakt ürün, entegre hata teşhisine sahip kapsamlı bir yazılım paketi ve pil depolama sistemi ile veya olmadan sorunsuz çalışmayı destekleyen bir enerji yönetim sistemi içerir.
Jüri heyeti bir sisteme entegre edilmiş pek çok kullanışlı üst düzey özelliğin birleşiminden etkilendi. Inverter, gölgelendirme veya farklı modül düzenlerinin olumsuz etkilerini azaltmak için performans optimize edicilerle bile birleştirilebilir. Bir başka dikkat çekici özelliği de daha kolay çıkış bağlantısı sağlayan yenilikçi AC terminalidir.
 
Ray catch Ltd. (İsrail): derin Güneş°- Güneş PV sistemleri için otomatik AI teşhis sistemi
Ustalıkla analiz etme ve PV sistemlerinde karmaşık verilerindeki yüksek akımının doğru teşhisini gerçekleştirmek için yapay zekâ teknolojisini kullanır. Deep Solar, fotovoltaik enerji santrallerinin maliyet açısından optimize edilmiş bakımı ve izlenmesi için tam otomatik, AI tabanlı bir teşhis yazılım programıdır.
 
Jüri heyeti, sistem performansını optimize etmek için mevcut izleme sistemlerinden veri kullanan ve aralık tabanlı bakımı uygun maliyetli ve duyarlı bir yaklaşımla değiştiren bu yeni nesil araçtan etkilendi.
 
Zhejiang Jinko Güneş Co. Ltd. (Çin): Şeffaf arka levha ile donatılmış Çita Bifacial HC Swan modülleri
Jinko Güneş, dünyanın en büyük fotovoltaik güneş modülü üreticilerinden biridir. DuPont tarafından üretilen swan şeffaf arka tabakasını, Çita Bifasiyal HC modülüne ilk kez entegre ederek, ürünü geleneksel olarak bifasiyal teknoloji için kullanılan cam modüllerinden daha hafif hale getirdi. Swan, standart cam arka tabaka modüllerinin basitliği ve kolay kurulumu ile bifakyal teknolojinin avantajlarını ve ekstra verimini birleştirir.
 
Jüri heyeti, 30 yıl güç garantisi ile birlikte modül kavramının trend doğasından etkilendi.
 
Ödüller hakkında daha fazla bilgi için:
 * akıllı e ödülü • www.TheSmarterE-award.com
 * Intersolar ödülü: www.intersolar-award.com
 * EES ödülü: www.ees-award.com
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8