GELECEK YENİLENEBİLİR KAYNAKLI ENERJİDE DÜNYAMIZI GELECEK İÇİN DEĞİŞTİRMELİYİZ Wilo Roadshow organizasyonu Kuşadası’na geliyor Danfoss’ta üst düzey atama EKİN ENDÜSTRİYEL FOUR EFFECTS 2019 FUARI’NA KATILDI Alarko Carrier, bu yıl da “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası’’ listesinde yerini aldı Bursa’da Sanayicilere Dijital Dönüşümün Yol Haritası Çizildi Avrupa İklimlendirme Derneği EUROVENT, Yine Naci Şahin dedi GF HAKAN PLASTİK AQUASYSTEM AİLESİNE YENİ ÜYELER BAYMAK’IN YENİLENEN SİRKÜLASYON POMPALARI: EVOSTA2 VE EVOSTA3 FORM’DAN HAYAT KURTARAN DUMAN TAHLİYE SİSTEMLERİ DEMİRDÖKÜM, ISITMA, SOĞUTMA VE SICAK SU İHTİYACINI TEK CİHAZDAN KARŞILIYOR KOMBİ ALTI MIKNATISLI TORTU TUTUCU FİLTRESİ CALEFFI XS TASARRUF VE KONFORU BİR ARADA SUNAN BAYMAK MAGNUS YER TİPİ PREMIX KAZAN ALDAĞ EC FANLI FANCOIL UNIT DANFOSS LINK: AKILLI ISITMA SİSTEMİNDE MÜKEMMEL ÇÖZÜM

ODE Yalıtım 2018’i ihracat yılı ilan etti

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ceylin Akdemir: “Türkiye’de üretilen ürünlerimizi dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz.”

 

5 Kıtaya ihracat yapan ODE Yalıtım’ın Pazarlama Direktörü Ceylin Akdemir ile plan ve projeleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Vizyonunuzu ‘’Türkiye’den çıkan global bir marka olmak”olarak belirtmiştiniz. Dünya markası olma vizyonu doğrultusunda attığınız adımlar nelerdir?

ODE Yalıtım olarak en büyük hedefimiz, yalıtım sektöründe Türkiye’den çıkan global bir marka olmak. Bu hedefe ulaşmak için de sağlam adımlarla ilerliyoruz. Şu anda 5 kıtada 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Amacımız 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını her yıl artırarak, ihracatın toplam ciromuz içindeki payını yüzde 35’ler seviyesine çıkarmak. ODE Yalıtım olarak 2020 yılına kadar kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmada, 2017’de ilk fazını devreye aldığımız Eskişehir üretim üssümüzün büyük payı olacak. Eskişehir fabrikamızın ikinci fazı da tamamlandığında teknik yalıtım sektöründe Çin ve Almanya arasındaki coğrafyada en büyük üretici olacağız. Ayrıca Çorlu’daki cam yünü tesisimizdeki fırınımızı da yenileyerek maliyet, ürün ömrü ve ürün kalitesi konusunda büyük gelişim elde ettik. Bu yatırımla, cam yünü üretim kapasitemizde de artış yakaladık. Artan bu kapasitelerimizin hepsini, bu yıl ihracatta değerlendirmeyi planlıyor ve yurtdışındaki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu noktada Turquality de bize çok büyük destek veriyor. 2010 yılında TURQUALITY® Destek Programı’na katılan ilk ve tek yalıtım firmasıyız. 5 yıl boyunca gösterdiğimiz başarı ile 2016’da 5 yıl daha programdan yararlanmaya hak kazandık. Öncelikle 11 hedef ülkemizi belirledik ve ülke bazlı pazarlama planlarımızı hazırladık. Bu planlar çerçevesinde katılacağımız fuarlarla, pazarlama faaliyetleriyle ve düzenleyeceğimiz seminerlerle, Türkiye’de üretilen ürünlerimizi dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz.

 

‘’Türkiye yalıtım sektörünün %100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi’’

 

ODE Yalıtım’ı rakiplerinden farklı kılan en büyük özelliği nedir?

ODE Yalıtım, Türkiye yalıtım sektörünün %100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi olarak sektördeki üreticilerden sermaye yapısı gereği ayrışıyor. Ayrıca yeni ürünlerimizin yanı sıra, paydaşlarımıza yönelik düzenli eğitimler verdiğimiz ve onlarla düzenli olarak bir araya gelerek iletişimde olduğumuz Paydaş Paylaşım Platformu’muzla da sektörümüzdeki öncü misyonumuzu koruyoruz. Bu arada herhangi bir lisans anlaşması olmaksızın tamamen kendi bilgi birikimimiz, teknik kadromuz ve Ar-Ge çalışmalarımız ile üretim yapıyoruz. Eskişehir üretim tesisimizde sektörün en gelişmiş Ar-Ge laboratuvarından birini kurduk. 2018 - 2021 yılları arasında Ar-Ge ve pazarlama faaliyetlerimiz için 50 milyon TL üzerinde kaynak ayırdık. Çorlu tesisimizde ise Starflex Camyününe yönelik yaptığımız yatırımların meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Daha önce yurtdışından getirttiğimiz ve cam yünü üretiminde bağlayıcı madde olarak kullandığımız reçineyi artık kendimiz üretiyoruz. Kendi ürettiğimiz elektrik, oksijen ve bağlayıcıyı ile kendi geliştirdiğimiz makine, ekipman ve bilgi birikimi ile Starflex Camyününü üretip tüm dünyaya ihraç ediyoruz.

 

2017 hem büyüme hem üretim açısından ODE için nasıl bir yıldı? 2017 yılında yüksek orandaki büyümenizde Eskişehir üretim tesisi yatırımınızın katkısı nedir?

İnşaat sektörü, özellikle son yıllarda Gayrı Safi Milli Hasıla’ya katkısını sürekli artıran ve ekonomiye yön veren sektörlerden biri haline geldi. Yalıtımla iç içe olan inşaat sektöründe yaşanan bu ivme, 2017 yılında sektörümüzü olumlu etkiledi. Buna ek olarak süren kamu yatırımları ve sektörümüz özelinde çıkartılan yönetmeliklerin etkisiyle, geçen yıl yalıtımda yüzde 10-12’lik büyüme yakalandı. ODE olarak bu rakamı, dünyada yaşanan durgunluk, siyasi krizler ve sosyal değişimlerle birlikte, Türkiye özelinde yaşananlarla düşündüğümüzde olumlu buluyoruz. ODE açısından baktığımızda ise, 2017 yılı büyümemizde Eskişehir tesisimiz lokomotifimiz oldu ve 2017’de yüzde 30’a yakın büyüyerek, 230 milyon TL ciro elde ettik. Bu oran hem sektör büyüme oranının hem de ODE’nin son 10 yıllık büyüme ortalamasının üzerinde.

 

‘’Bu yıldan başlayarak, yatırımlarımızın meyvelerini aldığımız bir döneme giriyoruz’’

 

2018 yılının kalan bölümü için hedefleriniz nelerdir?

Yalıtım sektörünün 2017’deki büyüme trendinin, önümüzdeki 10 yıl boyunca, inşaat projelerinin yanı sıra çıkarılan yönetmeliklerin de etkisiyle süreceğini düşünüyoruz. Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile su yalıtımının nerede, nasıl yapılacağı ve kullanılması gereken malzemelerin ne olacağı artık çok net bir biçimde ortaya kondu. Mayıs ayında ise binaların gürültüye karşı korunması hakkında yönetmelik yürürlüğe girecek ve artık projeler gürültüye karşı önlem bakımından bu yönetmelikte öngörülen şartlara uygun değil ise yapı ruhsatı alamayacak. Bu gelişmeler sektörümüzün büyüme performansını olumlu etkileyecektir. ODE olarak son birkaç yıldır tüm yatırım ve yapılanmamızı, yeni pazar hedeflerimizin yanı sıra yeni yönetmeliklerin ses, ısı ve su yalıtımında doğuracağı talebi karşılayabilmek üzerine kurguladık. Eskişehir ve Çorlu üretim üslerimizde yaptığımız yatırımlar bu doğrultuda attığımız en önemli adımlardı. Bu yıldan başlayarak, yatırımlarımızın meyvelerini aldığımız bir döneme giriyoruz. Bu yıl yüzde 30 büyüyerek, ciromuzu 300 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyoruz. Hedefimiz, büyümeyi sürdürülebilir kılarak, 2020 yılına kadar 500 milyon TL ciroya ulaşmak.

 

Bildiğimiz kadarıyla 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyorsunuz. Peki ODE’nin ihracatını daha da arttırmak için yeni planları var mı?

ODE Yalıtım olarak 2018’i ihracat yılı ilan ettik. 5 kıtaya ihracat yapan şirketimizin ihracatını bu yıl dolar bazında yüzde 20’nin üzerinde artırmayı hedefliyoruz. Bu hedefte en büyük gücü elbette markamızdan ve yurtdışı bayilerimizden alacağız. Bu yıl Membran, Starflex ve R-flex’te yapılan yeni yatırımlarla, pazarda agresif bir büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca her ülke özelinde yeni ürünler üreterek pazar ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda hem yeni pazarlarda hem de TURQUALITY kapsamındaki hedef pazarlarımızda ODE marka bilinirliği artırmak öncelikli hedeflerimizden biri. 

 

‘’Türkiye’de gerek özel sektör gerekse kamudaki önemli projelerde tercih edilen bir markayız’’

 

Bize ürün gamınızdan bahseder misiniz? Yeni ürünleriniz, projeleriniz nelerdir?

ODE olarak, Çorlu ve Eskişehir’de yer alan tesislerimizde 4 binden fazla ürün çeşidinin üretimini gerçekleştiriyoruz. ODE Isıpan markasıyla ekstrüde polistren ısı yalıtım malzemesi, ODE Membran markasıyla su yalıtım örtüleri; ODE Starflex markasıyla ısı, ses ve yangın yalıtımında kullanılan cam yünü; ODE R-Flex markasıyla da elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi üretiyoruz. Bu yıl ODE Starflex ECO Akustik Levha isimli yeni nesil yalıtım ürünümüzü ürün gamımıza kattık. ODE Starflex ECO Akustik Levhayı akustik anlamda daha verimli olacak şekilde özel bir proseste ürettik. Ürünümüzü ilk defa, 7-10 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen ve tüm dünyadan konusunda uzman katılımcıları ağırlayan ISK-SODEX’te lanse ettik ve katılımcılardan büyük ilgi gördük. Önümüzdeki dönemde, özellikle Bitümlü Membran’da her segmentte ürün üretmek için çalışmalar yapacağız. Türkiye’de gerek özel sektör gerekse kamudaki önemli projelerde tercih edilen bir markayız. Bu kapsamda özellikle son dönemde Türkiye’nin en önemli projelerinden olan 3. Havalimanı ve şehir hastaneleri projelerinin hemen hemen hepsinin yalıtım detaylarında ODE ürünleri kullanılıyor. Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak olan 3. Havalimanının su yalıtımı ve mekanik yalıtımında ODE ürünleri tercih edildi. Benzer şekilde Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli olarak yürüttüğü çalışmaları arasında yer alan Ankara Bilkent, Adana, Kayseri ve Bursa Ali Osman Sönmez ve Eskişehir şehir hastanelerinin ısı ve su yalıtımında ODE imzası var. Önümüzdeki dönemde de bu şekilde büyük projelerde yer almaya devam edeceğiz.

 

Avrupa Su Yalıtım Derneği’ne (EWA European Waterproofing Association) bitümlü membran kategorisinde Türkiye’den tek üye ODE Yalıtım. Bu üyeliğin katkıları nelerdir?

Avrupa Su Derneği (EWA), su yalıtımının geliştirilmesi ile ilgilenen bağımsız bir sivil toplum kuruluşu. Avrupa’daki tüm su sektörünü, atık suları, içme suyu ve suyla ilgili atıkları kapsayan en önemli profesyonel derneklerden biri. EWA, büyüyen Avrupa bölgesini etkileyen su yalıtımının temel teknik ve politik konularının tartışılması için bir forum sağlamak hedefinde. Bu konferanslar, çalıştaylar, toplantılar ve düzenli yayınlar ile birlikte uluslararası bazda organize edilen özel çalışma grupları aracılığıyla yapılır. EWA, üyelerini AB mevzuatı ve standardizasyonunun gelişimi hakkında bilgilendirir ve uygun olduğunda taslağı etkilemeye çalışır. Avrupa Komisyonu (DG Çevre), Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN), Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) ve Avrupa Parlamentosu ile yakın temaslarda bulunur. Bu bilgi alışverişi yoluyla EWA’nın amacı, sürdürülebilir su yönetimine, güvenli su teminine, su ve toprak ortamının korunmasına katkıda bulunur. Dolayısıyla EWA üyeliğimiz sayesinde Avrupa yalıtım pazarındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve Avrupa’daki en büyük üreticilerle standartların değişiminde ve yeni standartların belirlenmesinde aynı masaya oturuyoruz. Ayrıca %100 Türk sermayeli bir firma olarak, EWA’da Türkiye’yi teslim ediyoruz.

 

‘’Paydaş Paylaşım Platformumuzla da sektörümüzde öncü olma misyonumuzu sürdürdük’’

 

Paydaş Paylaşım Platformu ve bu platformun mobil ayağı olan ODESensin uygulaması hakkında bilgi verir misiniz?

Paydaş Paylaşım Platformu ile yurt içi ve dışındaki tüm paydaşlarımızı aynı çatı altında buluşturarak tüm eğitim ve seminerlerimizi bu platformda topladık. Bu platformla; iç paydaşlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz ve uygulamacılarımızı tek çatı altında buluşturarak, onları geleceğe hazırlamayı, rekabette bir adım öne geçebilmelerine olanak sağlamayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl tüm paydaşlarımıza toplam 6 bin adam x saat eğitim verdik. Bu yıl ise bu süreyi 10 bin adam x saate çıkarmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, tüm bu eğitim ve seminerlerimizi bir çatı altında toplamaya karar verdik. ODESensin ise sadakat ve iç iletişim uygulamalarına yepyeni bir yaklaşım getiren kullanıcı dostu bir mobil uygulama. ODESensin ile paydaşlarımızın sosyal medyada marka ve ürünlerimizin tanıtımını yapabilmelerini sağlayacak özel bir platform oluşturulmasını amaçladık. Kullanıcılar ODESensin üzerinden ODE Yalıtım’ın sosyal medya postlarını paylaşıp, yorumlayıp, beğendikçe puanlar kazanarak sürpriz hediyelerin sahibi oluyorlar. Şu anda paydaşlarımızdan çok büyük ilgi gören bu platformumuzla da sektörümüzde öncü olma misyonumuzu sürdürdük. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8