Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR HİJYENİK KLİMA SANTRALLERİNDE KULLANILAN BATARYALAR Buderus’tan Avantajlı Kombi Bakım Kampanyası BORUSAN MANNESMANN KOVİD-19’U TEKNOLOJİYLE HACKLİYOR YAZIN ENERJİ SAVURGANLIĞININ ÖNÜNE GEÇMEK YALITIMLA MÜMKÜN İHTİYACINIZIN TAM KARŞILIĞI: ETNA PAKET TİP KONUTSAL HİDROFOR ÇÖZÜMLERİ MASDAF’IN UKMS SERİSİ POMPALARI, BİYOLOJİK HAYATI VE İNSAN SAĞLIĞINI KORUYOR AWE-İLHAM VEREN ÜRÜNLER UL: FİLTRE DRAYERLER VE SOLENOID VALFLER

REHAU, YALITIMLI ÜRÜN SERİLERİ İLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

REHAU, YALITIMLI ÜRÜN SERİLERİ İLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

 

GENEO X, GENEO Inovent ve SYNEGO serileri ile üstün yalıtım değerlerine sahip olan REHAU, enerji tasarrufuna ciddi  ölçüde fayda sağlıyor. REHAU firması, bir ürünün tasarımında oluşturduğu tüm öğelerde 

ısı ve ses yatılımını özellikle dikkate alıyor.

 

REHAU Pencere ve Kapı Sistemleri Bölümü Teknik Müdürü Faruk Yıldızile izolasyon üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. 

 

REHAU’nun yalıtıma odaklanan hangi ürünleri bulunuyor? Hangi yalıtım türlerinde (ısı, ses, ..) pazarda farklılık yaratıyorsunuz?

 

Enerji maliyetlerinin günden güne artması; enerji tasarrufu için yapı malzemelerinden istenen yalıtım değerlerini aşağı çekmeye zorlamaktadır. Bu bağlamda REHAU olarak bir ürünün tasarımında oluşturduğumuz öğelerde ısı ve ses yalıtımı hususu önemli birer madde olarak yer almaktadır.

 

Sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu günümüzde önem verilen konulardır. İklim değişikliği ve resmi düzenlemeler nedeniyle de her zaman odak noktası olmaya devam edeceklerdir. 

 

Enerji Verimliliği, REHAU’nun çalışma odağını oluşturan 5 Megatrend (Ulaşım, Su Yönetimi, Yenilenebilir Enerji, Yaşam & Çalışma Alanları ve Enerji Verimliliği) içinde yer alan ana başlıklardan biridir. 

 

Önümüzdeki dönemde yalıtıma odaklandığınız yeni ürünler ve projeler var mı? 

 

Bir yapıda en büyük ısı kayıpları yanlış ya da eski pencerelerden kaynaklanmaktadır. Geleneksel bir evdeki en büyük enerji kaybı oranı %47 ile pencerelerden kaynaklanmaktadır. Eski pencereler bir yapının enerji açısından en büyük eksisidir. Yalıtımları kötüdür ve teknik açıdan günümüz şartlarına göre uyumlu değillerdir.

Sonuç: Pahalıya mal olan ısınma giderleri pencereden kayıp olarak yansır.

 

 

Bildiğiniz üzere U değeri, bir bileşenin ısı transferidir. U-değeri ne kadar düşük olursa, ısı kaybı da o kadar düşük olur. Geçerli olan EnEV’ye göre yeni binalarda toplam enerji dengesine uyulmalıdır, bu uygulamaya göre genellikle yüksek ısı yalıtımı gereklidir.

Ürünlerimiz içerisinde;

- GENEO X, 

- GENEO Inovent (Kendinden Havanadırmalı Pencere Sistemi)

- SYNEGO 

Sistemleri üstün ısı ve ses yalıtımı değerleri ile ön plana çıkmaktadır.

 

Yalıtımlı ürünleriniz sağladığı tasarrufu anlatarak tasarruf miktarları hakkında bilgi verir misiniz?

 

REHAU geniş ürün yelpazesi içinde GENEO X, GENEO Inovent ve SYNEGO serileri öncülüğünde üstün yalıtım değerleri ihtiyacına cevap verebilmektedir.

 

GENEO X;

Üstün ısı yalıtımı sağlayan yeni nesil hammadde olan RAU-FIPRO X malzemeden üretilen çerçevelerin %90’ında metal takviye yoktur, bu sayede olumsuzluk yaratan ısı köprülerinin oluşması mümkün bile olmaz. Üç katlı yalıtım sırlaması sayesinde 0,60 W/m2K seviyelerine kadar çıkan örnek niteliğinde Uw değerleri ve buna bağlı olarak %76’a varan enerji tasarrufu sağlar*.

 

*1980’li yılların eski ahşap/plastik pencerelerinden (Uf = 1,9; Ug = 3,0) pencere boyutu 123 x 148 cm olan GENEO profillere(Uf = 0,86; Ug = 0,5) geçiş sayesinde daha az enerji kaybı

 

Ayrıca GENEO X sistemi üstün yalıtım değerine sahip olmasından dolayı “Pasif Ev” sertifikasına sahip bir sistemdir.

Üstün ısı yalıtıma ilave olarak, ses yalıtımı konusunda da 24 kata kadar daha etkili gürültü azaltma seviyesine sahip. RAU-FIPRO X malzemeden üretilen pencereler sesi 47 dB seviyesine kadar düşürerek sessiz bir ortam sunar.

 

GENEO Inovent (Kapalıyken Havalandırılan Pencere);

Her yaşam alanı günlük ihtiyaçlardan dolayı rutin olarak havalandırılmalı ve ortam içindeki temiz hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Bu durum ortam içindeki nem ve bağlı olarak küf oluşumu açısından da oldukça önemlidir.

 

Ayrıca ortamın havalandırılması, nem oranını dengelemesinin yanında ihtiyacımız olan temiz havayı sağlaması açısından oldukça önemlidir.

 

Bu bağlamda, sürekli havalandırmanın mümkün olmadığı durumlar için (soğuk, kirli ve gürültülü dış ortam sebepleri…) REHAU çözüm olarak kendinden havalandırmalı pencere sistemi olan GENEO INOVENT sistemini sunmaktadır.

 

Sistemin temel özellikleri;

30 m3/h’e varan daimi hava değişimi ile yüksek hava hijyeni. 

Yüksek ısı kazanımı > % 60.

Ses yalıtımı ve hırsızlık emniyeti etkilenmez.

Görüş ve güneş koruması: kapalı panjurda da havalanma 

sağlanır. 

Polenlerden korur : entegre G3 – filtresi.

Düşük güç tüketimi: genel havalandırma. 

Çok sessiz: GENEO INOVENT bir kol saatinden sesli değildir.

Pratik ve düşük maliyetli: Kullanıcı tarafından olası filtre değişimi 

ve temizliği kolayca yapılabilir.

Her bir fan içerideki havayı çeker ve hava dönüştürücüsünden 

dışarı verir. 

Diğer fan ise dışarıdaki havayı çeker ve hava 

dönüştürücüsünden ısıtılmış bir şekilde içeri iletir.

Hava akımı dört güç seviyesine sahiptir. 

 

SYNEGO;

Yeni SYNEGO pencereleri ideal bir tasarruf programıdır. Diğer standart pencereler ile karşılaştırıldığında SYNEGO ürünleri %50’ye kadar daha fazla ısı yalıtımı sağlamaktadır. Isınma maliyetlerinin düşürülmesinde önemli ölçüde katkı sağlar. 

 

Ayrıca üstün ısı yalıtıma ilave olarak, ses yalıtımı konusunda da 22 kata kadar daha etkili gürültü azaltma seviyesine sahip pencereler sesi 44 dB seviyesine kadar düşürebilir.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31