EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

Yeni Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği Yayınlandı

Mahsuplaşma düzenlemesini de içeren yönetmelik yayınlandı

2013 yılında yürürlüğe giren ‘’Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Yönetmeliği’’ düzenlemesinde kapsamlı değişiklikler yapıldı.   Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan düzenlemede güneş enerjisi sektörünün uzun zamandır gündeminde olan mahsuplaşma uygulaması da yer aldı.
Uygulama düzenlemenin ”Aylık mahsuplaşma uygulanması” başlıklı 26’ıncı maddesi ile elektrik mevzuatına girmiş oldu.
 
İlgili maddeye göre şebeke işletmecileri düzenleme hükümleri kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yapan tesislerden şebekeye verilen elektrik miktarını sayaçlar vasıtası ile saatlik bazda tespit edecekler.
 
İşletmeci elde ettiği bu verileri abone grubu ve kaynak bazında bir araya getirerek, fatura dönemi bazında ilgili elektrik aboneleri tarafından  şebekeye verilen ve şebekeden çekilen elektrik enerjisi miktarını her ayın altıncı gününe kadar görevli tedarik şirketine bildirecek.
 
Görevli tedarik şirketi on yıl süre ile satın almakla yükümlü olduğu bu ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için kaynak bazında toplayarak yapılacak ödemeyi belirleyecek ve ilgili fatura dönemi için piyasa işletmecisine bildireceği lisanssız üreticilere ödenecek toplam bedele (LÜYTOP) ekleyecek.
 
Şirketler piyasa işletmecisi tarafından kendilerine yapılan ödemeden, gerçekleştirdikleri ihtiyaç fazlası elektrik üretimi için hesaplanan tutarı üreticilere kendilerine ödeme yapılan ayı takip eden ayın beşinci gününe kadar ödeyecekler. Üreticiler tarafından sistemden çekilen elektrik miktarının verilenden yüksek olması halinde ise bu rakamı aynı şekilde kendisine ödeme yapılan ayı izleyen ayın beşinci gününe kadar tedarikçilere ödeyecek.
 
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8