Masdaf, İç Piyasadaki Daralmayı, Küresel Pazarda Büyüyerek Fırsata Dönüştürdü İZODER, 2019’un beşinci ‘Yalıtım Semineri’ni Gaziantep’te düzenliyor BAYMAK'IN SİRKÜLASYON POMPALARI: EVOSTA-EVOPLUS E.C.A. CALORA PREMIX KOMBİ İLE TASARRUF ZAMANI RESA REZİSTANS "DEFROST ISITICI" YANMAYA KARŞI DAYANIKLI, PP BAZLI SILENTA EXTREME ALDAĞ A.Ş. KLİMA SANTRALLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI 120 yıldır Vaillant logosunda yer alan Vaillant Tavşanı Brand Week Istanbul ikon yürüyüşüne katıldı ATIK BUHARDAN ISI GERİ KAZANIM UYGULAMALARI PRYSMIAN KABLO TARİHİN SIFIR NOKTASI GÖBEKLİTEPE’YE HAYAT VERİYOR PROJELERDE PA-FLEX KAUÇUK TERCİH EDİLİYOR ACREFINE ÜRÜNLERİ PPP ŞEHİR HASTANELERİ’NDE AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ ‘NDE AFS ESNEK HAVA KANALLARI TERCİH EDİLDİ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ YENİ KÜTÜPHANE BİNASININ HAVALANDIRMASINI ALDAĞ YAPACAK AIRONN ŞEHİR HASTANELERİ REFERANSLARINA TEKİRDAĞ’I DA EKLEDİ

SÜT-D’DEN KARBON AYAK İZİNİ DÜŞÜREN ŞİRKETLERE ÖDÜL

İŞ DÜNYASININ YEŞİL LİDERLERİNE ÖDÜL

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği karbon muhasebesini iyi tutarak iklim değişimiyle mücadele eden 29 kurum ve kuruluşu Düşük Karbon Kahramanıilan etti

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nındesteğiyle bu yıl karbon ticareti ve ülkemizin iklim değişimiyle mücadelesine odaklanan6. İstanbul Karbon Zirvesi’ni gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirilen Zirve kapsamında ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri’ sahiplerini buldu.

Düşük karbonlu büyüme desteklenmeli

Sanayide düşük karbonlu büyümenin mümkün olduğunu belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu alandaki girişimlerin ve uygulamaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak karbon muhasebesini iyi tutan yani sera gazı salımlarını azaltarak, karbon yönetimini başarıyla gerçekleştiren kurumları teşvik etmek üzere Düşük Karbon Kahramanı Ödülü sunduklarına dikkat çekti.2015 yılından bu yana verdikleri ödüller için bu yıl rekor başvuru aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Karaosmanoğlu, başvuruların bu kadar yoğun olmasının yeşil ekonominin ülkemizde giderek daha da önem kazandığının bir göstergesi olduğunu bildirdi.Başvuruları SÜT-D’nin sürdürülebilir yaşam kültürükazandırılmasıve yaygın karbon yönetimi bilinci oluşturma hedefine göre değerlendirdiklerini açıklayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, teknik uygulamalarilekarbon azaltımıkonusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını ödüllendirdiklerini söyledi.Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bu yıl seçilen 29 SÜT-D 2019 Düşük Karbon Kahramanı’nın her biriyle gurur duyuyoruz açıklamasınıyaptı.

 

Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci’nin elinden aldı.

 

Doğal gaz alanında Aksa Doğalgaz, Bursagaz ve Enerjisa Üretim ödül kazandı

Enerji dönüşümünün vazgeçilemez fosil enerji kaynağıdoğal gaz konulu üçödül verildi. Bırakalım Doğal Kalsın, İklim Korunsun çalışmasıylaAksa Doğalgaz, Sosyalgaz projesiyle Bursagaz, Doğal Gaz Santralindeki Suyun Yeşil Gücüadlıuygulamasıyla Enerjisa Üretim ödüllendirildi.

Tarımın karbon kahramanları

Afşar Ellerdenİklim Dostu Afşar Bala'm Ürünler ile Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi, İklim Dostu Tarım İçin BasınçlıSulama projesiyle ile BasınçlıSulama  Sanayicileri Derneği (BASUSAD), 1 Domates 5 Ton Karbon KurtarıyordiyenITC Entegre Atık Yönetimi, Topraksız Tarımla İklim Değişimiyle Mücadele eden İstanbul Ağaç ve Peyzaj ödülün sahibi oldu.

Karbonunu iyi yöneten tesisler ödüllendirildi

Tesis ve ürünlerde karbon yönetimi başarılarıkonusunda Enervis Alüminyum Ergitme Fırınında Atık IsıGeri Kazanımı, Escon En Enerji Verimli Gıda Tesisi, Green Chemicals Enerjisiz Sıfır Karbon Ayak İzi İle Tek Banyoda Kaplama, Thermax Büyük Tesiste Atık Isı Geri Kazanımı, Aluform Pekintaş Güneşle Üretim, Düşük Karbon Ayak İzli Ürün, Nuh ÇimentoDüşük Karbon Ayak İzli Çimento Formülasyonu, BSH Türkiye İklim Dostu Yüzey Temizleme uygulamalarıyla Düşük Karbon Kahramanıoldular.

Biyodizel Ödüllendirildi

AvesAtık Bitkisel YağBiyodizeliyle Daha Az Karbonlu Yollar, Biyodizel Sanayi Derneği Yerli Yeşil Yakıt Biyodizel projeleriyle ödül kazandılar.

Belediyelerin Başarısı

Öztürk Enerji-Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyesiOrganik AtıklarEnerjiye Dönerek Sıfırlanıyor, Pendik Belediyesi Ambalaj AtıklarınıTopla, Ayır projeleri ödüllendirildi.

 

Nestle Türkiye, Kalekim ve Zorlu Enerji Düşük Karbon Kahramanı oldu

Nestle Türkiye'ninTaşımada Çevreye Dost Seçimler projesi ile Kalekim'inSevkiyatta Faydalıİzler projesi iklim değişimine dirençli lojistik  başarısı olarak ödüllendirildi. Temiz UlaşımlaGeleceğe Yatırım projesinin ulaştırma karbon ayak izi azaltımıZorlu Enerji'yiödüllendirdi.

TSKB, Türk Telekom, Polisan Kansai Boya ve Shell & Turcas projeleriyle öl aldı

Karbon - Nötr Bankacılıkprojesi ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası(TSKB)ipi göğüsledi. Verimli Soğutma, İklim Dostu Haberleşme projesi ile Türk Telekom, Leed Yeşil Sertifika Standartlarında Boya Tesisi ile Polisan Kansai Boya, Yeşil Düşün, Yeşil Hareket Et projesi ile Shell & Turcas Petrol ödüllendirildi. 

Karbon yönetiminde bilinçlendirenler de kazandı

Karbon yönetiminin sosyal etkisi hedefli Akademi Çevre'ninEğitimle Geleceğin Karbon Ayak İzini Düşürelim,Kolza Geri Kazanım'ınDaha Çok Eğitim, Daha Temiz Türkiye, İstanbul Kadıköy Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi’ninKarbon Ayak İzimiz Yeşil, MT Greenworks'unSDG4Kids Çocuklarla Sürdürülebilirlik Oyunu ödüle layık bulundu.

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

aiolos-2