Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

TÜRKİYE, ENERJİDE TEKNOLOJİ İHRACATÇILARI LİGİNE YÜKSELDİ

TÜRKİYE, ENERJİDE TEKNOLOJİ İHRACATÇILARI LİGİNE YÜKSELDİ 

 

Mimsan Grup, Özbekistan devletiyle, bu ülkedeki şehir ısıtma altyapısını yenilemek üzere yatırım ve işbirliği anlaşması imzaladı. Mimsan, bu amaçla kullanacağı ekipmanı Taşkent’te kuracağı fabrikada kendi teknolojisiyle üretecek. Şirket, Özbekistan üzerinden diğer 6 Orta Asya ülkesine de hizmet sunacak. 

Afyonkarahisar’dan Malatya’ya, Çorum’dan Adana’ya, Türkiye’nin dört bir yanında kurduğu biyokütle enerji santralleriyle atıktan enerji elde edilmesini sağlayan Mimsan Grup, yurt dışı atağına kalktı. Mimsan Grup, Orta Asya ülkelerinde faaliyet göstermek üzere, bölgenin merkezi bir konuma sahip ülkesi Özbekistan’da Mimsan Central Asia adlı bir şirket kurdu. Faaliyete başlayan şirket bayi ve teknik servis teşkilatı oluşturma çalışmalarını sürdürüyor. Mimsan Central Asia, kuruluşunun hemen ardından Özbekistan’da bir fabrika yatırımı yapmaya karar verdi. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 40 bin metrekare alanda kurulacak tesiste 400 kişi istihdam edilmesi planlanıyor. 

Özbekistan yönetiminin daveti üzerine bu ülkeye gelme kararı alan Mimsan Grup’un gerçekleştireceği yatırımın çerçeve anlaşması da Taşkent’te düzenlenen bir törenle, Özbekistan Şehircilik Bakanlığı, İnşaat Bina Hizmetlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Camalov Ğofir Arıbcanoviç ile Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan tarafından imzalandı. 

Mimsan Grup söz konusu anlaşma kapsamında, ısı cihazları ve termik enerji ekipmanları konusunda Özbekistan’a teknoloji transferi, yatırım ve üretim konularında sorumluluk üstlendi. Özbekistan Şehircilik Bakanlığı da, Mimsan Central Asia’ya ülkedeki yatırımı için, gerekli devlet desteklerinin sağlanması taahhüdünde bulundu. Anlaşma ile, başkent Taşkent başta olmak üzere, Özbekistan’daki şehirlerin ısıtma altyapısının Mimsan Central Asia tarafından yenilenmesinin önü açılmış bulunuyor. 

Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan, törende yaptığı konuşmada Özbekler ve Türkler’in aynı tarih ve kültürden geldiklerini vurgulayarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de, güçlü tarihi ve kültürel ilişkileri yansıtacak bir canlılık içine girdiğini belirtti. İlhan, “Biz buraya malzeme satıp, sadece para alıp gitmeye gelmedik.  Biz bu ülkeye ve yönetimine güvendik. Bu ülkeye teknoloji getirmeye, insanına ve toprağına yatırım yapmaya geldik” dedi. 

Hacı Ahmet İlhan, Mimsan Grup olarak Özbekistan’da kuracakları altyapıyla, bu ülkenin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan’a da hizmet vereceklerini vurguladı. İlhan, kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle Özbekistan Şehircilik Bakanlığı ile tüm devlet yetkililerine teşekkür etti. 

Mimsan, Özbekistan’da şehir ısıtma altyapılarının yenilenmesinin yanı sıra enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda aktif sorumluluk üstlenecek. Bu kapsamda şehir çöpünden enerji elde edilmesi konusunda geliştirdiği teknolojiyi Özbekistan’a taşıyacak. Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan, Malatya’da kurdukları ve şehir çöpünden enerji elde eden tesisin, dünyada 5 ayrı teknolojiyi aynı anda kullanan ilk biyokütle tesisi olduğunu belirterek, bu teknolojiyi Özbekistan halkının da hizmetine sunacaklarını belirtti. 

Ahmet ilhan; “Özbekistan’ın Zengin kömür yataklarını çevreci teknolojileri ile enerjiye dönüştürme potansiyellerinden de bahsetti. 

Özbekistan’da Alman, Rus, Çinli ve Koreli şirketlerden oluşan güçlü rakipleri olduğunu ifade eden İlhan, “Kendimize güveniyoruz. Teknolojik üstünlüklerimizi ispatlamaya kararlıyız” diye konuştu.

Mimsan Grup’un geliştirdiği ısı ve enerji teknolojilerinin, Özbekistan’a enerji verimliliği konusunda da büyük katkılar sağlaması bekleniyor. Hacı Ahmet İlhan, Mimsan’ın geliştirdiği verimlilik teknolojilerinin Özbekistan’da enerji maliyetlerini yüzde 50 azaltmasını mümkün gördüklerini belirtti.  Mimsan’ın sağlayacağı katkının, Özbekistan’ın doğalgaz ihracat kapasitesini de artırması bekleniyor.

Mimsan, çevre konusunda da Özbekistan’a önemli bir artı değer ise sağlayacak. Özbekistan’daki enerji sistemleri, Mimsan’ın geliştirdiği filtre sistemlerini kullanarak çevresel atıklarını minimuma indirecek. Mimsan Grup CEO’su Ahmet İlhan “Geliştirdiğimiz elektrostatik baca filtreleri ile gaz arıtma sistemleri, katı atık bertaraf ve enerji üretim teknolojimiz ile güzel Özbekistan’ın güzel kalmasına destek sağlayacağız.” 

Özbekistan son yıllarda ulaştığı yüksek büyüme oranlarıyla dikkat çekiyor. Özbekistan 2018’in ilk 9 ayında yüzde 5.2 büyüdü. 2006-2018 arasında ise yüzde 7.72 büyüme oranı yakalandı. 

Özbekistan’la Türkiye arasında gelişen siyasi ilişkilere koşut olarak ekonomik ilişkilerde de bahar yaşanıyor. Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı, 2018’in ilk yarısında Özbekistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yüzde 32,4 arttığını açıkladı.

Özbekistan’da yıllık 300 milyon dolarlık ısı cihazları ve enerji ekipmanları pazar/iş fırsatı bulunduğu tahmin ediliyor. Devlet, ısıtma ihtiyacını bir kamu hizmeti olarak sağlıyor. Pazarda Rus, Alman, Kore, Çin ve Türk firmaları faaliyet gösteriyor. Özbekistan’da inşaat sektörü de hızlı gelişiyor. Mevcut konut sektörünün yüzde 80’i sosyal konut statüsünde bulunuyor. 

Özbekistan Şehircilik Bakanlığı, Konut, Isıtma, Enerji, Su ve Kanalizasyon işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Camalov Ğofir Arıbcanoviç, imza töreninde yaptığı konuşmada Mimsan’ın Malatya’daki üretim tesislerini ziyaret ettiklerini ve gördükleri karşısında heyecanlandıklarını belirterek, “Mimsan’ın teknoloji kapasitesi bizi tatmin etti, yaptığımız işbirliği bizim için heyecan verici” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Özbekistan Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker de imza töreninde yaptığı konuşmada iki ülke arasında büyük bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Ticaret Müşaviri Yavuz Türker, Mimsan’ın Türkiye’nin köklü bir firması olduğunu belirterek, işbirliğinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklendiğinin altını çizdi. 

MÜSİAD Özbekistan Temsilcisi Alparslan Uçar da imza töreninde bir konuşma yaparak, Mimsan’ın doğrudan yatırımının iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendireceğini belirtti. 

Taşkent Wyndham Hotel’de gerçekleşen imza törenine, Özbekistan kamu bürokrasisi, iş dünyası, Türk- Özbek ticaret odası başkanı ile üyeleri ve Türk yatırımcılardan oluşan yaklaşık 200 kişilik geniş bir davetli topluluğu katıldı. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31