GELECEK YENİLENEBİLİR KAYNAKLI ENERJİDE DÜNYAMIZI GELECEK İÇİN DEĞİŞTİRMELİYİZ Wilo Roadshow organizasyonu Kuşadası’na geliyor Danfoss’ta üst düzey atama EKİN ENDÜSTRİYEL FOUR EFFECTS 2019 FUARI’NA KATILDI Alarko Carrier, bu yıl da “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası’’ listesinde yerini aldı Bursa’da Sanayicilere Dijital Dönüşümün Yol Haritası Çizildi Avrupa İklimlendirme Derneği EUROVENT, Yine Naci Şahin dedi GF HAKAN PLASTİK AQUASYSTEM AİLESİNE YENİ ÜYELER BAYMAK’IN YENİLENEN SİRKÜLASYON POMPALARI: EVOSTA2 VE EVOSTA3 FORM’DAN HAYAT KURTARAN DUMAN TAHLİYE SİSTEMLERİ DEMİRDÖKÜM, ISITMA, SOĞUTMA VE SICAK SU İHTİYACINI TEK CİHAZDAN KARŞILIYOR KOMBİ ALTI MIKNATISLI TORTU TUTUCU FİLTRESİ CALEFFI XS TASARRUF VE KONFORU BİR ARADA SUNAN BAYMAK MAGNUS YER TİPİ PREMIX KAZAN ALDAĞ EC FANLI FANCOIL UNIT DANFOSS LINK: AKILLI ISITMA SİSTEMİNDE MÜKEMMEL ÇÖZÜM

MEKANİK TESİSAT SEKTÖRÜ İÇİN ÜRETMEYE DEVAM

MEKANİK TESİSAT SEKTÖRÜ İÇİN ÜRETMEYE DEVAM

 

Borusan Mannesmann Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Kurt Ganiç: Bizim için ayrı bir öneme sahip olan mekanik tesisat sektörüne fayda sağlamaya, sektörü geliştirici her türlü çalışmaya liderlik etmeye, destek vermeye çalışıyoruz.”

 

Borusan Mannesmann Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Kurt Ganiç ile biraz mekanik tesisat sektörü, biraz Four Effects Mühendislik Buluşması, biraz da Borusan Mannesmann’ın hedefleri hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

 

Öncelikle DekoFuarcılık ve Borusan Mannesmann proje ortaklığıyla 4 Nisan’da 2.’si gerçekleşecek olan “FOUR EFFECTS Mühendislik Buluşmaları” ile alakalı okuyucularımıza bilgi verir misiniz?

    Four Effects’in amacı nedir?

 

Mekanik tesisat sektörünün 4 ana bileşeni olan yatırımcıları, tasarımcıları, yüklenicileri ve tedarikçileri buluşturan Four Effects Mühendislik Buluşmaları sektörde bilgi birikiminin paylaşılması ve görüş alışverişi yapılması için mükemmel bir platform oluşturuyor.   Düzenlenen oturum ve panellerde sektörün sorunları ve geleceği masaya yatırılıyor ve sektörle ilgili her şey konuşuluyor. Amacı diyalogu ve bilgi birikimini artırarak sektörün gelişimine katkıda bulunmaktır. 

 

‘’ZOR DÖNEMLERDE NETWORK ÇOK DAHA FAZLA ÖNEM KAZANIYOR’’

 

Alanında Türkiye’de ilk kez 2018 yılında gerçekleşen Four Effects Mühendislik Buluşmalarına neden 2018 yılında başlama ihtiyacı hissedildi? Öncesinde sektörde böyle bir ihtiyaç yok muydu?

 

Diyalog ve network ihtiyacı her sektörde her zaman var aslında. Sektör içi diyalog farklı platformlarda, ilişkili sektörlerin dernek toplantılarında, fuarlarda da gerçekleşiyor. Ancak sektörün saydığım hedef kitlelerini bir gün içinde, sadece onlara özel ve odaklı bir şekilde bir araya getiren başka bir gün bu anlamda yoktu. Önceki yıllarda şirket olarak bunu başka platformlara sponsor olarak yapıyorduk ancak genelde tek hedef kitleye yönelik spesifik konularda oluyordu. Fuar dediğinizde de yeniliklerden, farklı projelerden haberdar olma misyonu gerçekleşemiyor. O yüzden konferans-fuar konseptini tek bir mekânda gerçekleştirdiğimiz, sektör içinden her firmanın destekçisi olabileceği, sektördeki birçok aktörle bir araya gelebileceği bir ortam yaratma gereği hissettik. Zor dönemlerde network çok daha fazla önem kazanıyor hepimizin bildiği gibi, ilişki yönetimi sadece inşaat sektörü için değil her sektör için artık bir zorunluluk.  

 

Borusan Mannesmann açısından Four Effects’in önemi nedir?

 

Borusan Mannesmann bu sektörde 60 yılı geride bıraktı.  Bizim için ayrı bir öneme sahip olan mekanik tesisat sektörüne fayda sağlamaya, sektörü geliştirici her türlü çalışmaya liderlik etmeye, destek vermeye çalışıyoruz. Four Effects Mühendislik Buluşmaları’na verdiğimiz desteği de bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor.

 

‘’SEKTÖRÜN GELİŞİMİ AÇISINDAN SON DERECE OLUMLU BİR ETKİ’’

 

Bu toplantının sektöre etkileri ve katkıları nelerdir?

 

Bu toplantı sektörün bilgi birikiminin artmasına, sektör temsilcileri arasındaki diyalogun güçlenmesine ve sektörle ilgili yeni fikir ve yaklaşımların ortaya çıkarak yaygınlaşmasına ciddi katkı sağlıyor. Sektörün gelişimi açısından son derece olumlu bir etki yapıyor.

 

2018 yılında toplantının ardından aldığınız geri dönüşleri kısaca anlatır mısınız? Peki, bu seneki toplantıdan beklentileriniz nelerdir?

 

Geçen yılki toplantıya konuşmacıların dışında toplam 800 profesyonel katılmıştı. Hem etkinliğe katılan misafirlerimizin yorumları hem de etkinlikte stand açan firmaların geri dönüşleri gayet güzel oldu. Bu yıl da toplantının verimli ve faydalı geçmesini, olumlu geri dönüşler almasını bekliyoruz.

 

 

“TÜRKİYE VE GLOBAL YOLCULUK”

 

Bize düzenlenecek oturumlardan da bahseder misiniz?

 

Four Effects Mühendislik Buluşmalarının bu yılki konusu “Türkiye ve Global Yolculuk”. Moderatörlüğünü yine Serdar Kuzuloğlu’nun yapacağı etkinlikte bu kapsamda 7 ayrı panel gerçekleştirilecek, her panelde sektörün 3 önemli ismi konuşma yapıyor olacak.  

 

 

Mekanik tesisat sektörünün 4 ana bileşeni olan yatırımcıları, tasarımcıları, yüklenicileri ve tedarikçileri buluşturan four effects mühendislik buluşmaları sektörde bilgi birikiminin paylaşılması ve görüş alışverişi yapılması için mükemmel bir platform oluşturuyor.

 

 

Geçen seneki buluşmada, interaktif bilgi paylaşımının yapılabileceği bir networking alanı olan ‘’Mekân’’ adlı dijital platformunuzu tanıtmıştınız. ‘’Mekân’’ hakkında ve tanıtımdan sonraki geri dönüşlerin nasıl olduğunu    hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz? 

 

Mekân’ı mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren inşaat firması yetkili uzmanlarına, proje ve taahhüt firması mühendislerine özel olarak hazırladık. Hedefimiz mekanik tesisat profesyonellerinin sektördeki yenilikleri, gelişmeleri, projeleri konuşabilecekleri ve bunu hareket halinde de gerçekleştirebilecekleri bir alanı hayata geçirmekti. Ancak maalesef hayal ettiğimiz gibi interaktif bir ortam yaratılamadı. Bizim hayalimiz biraz da kullanıcıların katkılarıyla, proje anlatımlarıyla bu platformu geliştirmekti ancak çok yavaş ilerlediği ve yeterli interaktivite sağlanamadığı için yeni başka bir platform çözümüne gitmeye karar verdik. Bununla ilgili çalışmalarımızı da 2019 sonu anlatıyor olacağız, mekanik tesisat sektörü için üretmeye devam.

 

‘’MEKANİK TESİSAT SEKTÖRÜ BİZİM ÜRETİM YAPTIĞIMIZ SEKTÖRLERDEN SADECE BİRİ’’

 

Biraz da Borusan Mannesmann’ın ‘’Four Effects’’ dışındaki gündemin de bahsetmek isteriz. Şu andaki gündeminizde neler var? 2019 yılı kalanı için planlarınız, hedefleriniz nelerdir?

 

Şu an 3 kıtada 6 tesis ve 1,2 mnton üretim kapasitesiyle yola devam ediyoruz.  Mekanik tesisat sektörü bizim üretim yaptığımız sektörlerden sadece biri bildiğiniz gibi. Bu alanda en son yeniliğimiz olan Türkiye’nin ilk ve tek UL, FM onaylı yangın tesisat borusu Firesist’i geçtiğimiz yıl piyasaya sunmuştuk. Standartta kırmızı astar boyalı üretilen bu ürünümüzde bir Ar-Ge faaliyeti daha yaparak epoksi kaplamalı olarak üretmeye başladık, önümüzdeki ay piyasada olacağını umuyoruz. Otomotiv, enerji gibi sektörlere de ürün sağlamaya devam ediyoruz. Hem Borusan Mannesmann’ın hem de ülkemizin şimdiye kadar ABD’den aldığı en büyük enerji hattı boru tedarik projesi olan Gulf Coast Express’in ürünlerini zamanından önce teslim ederek büyük bir başarıya imza attık. 2018 yılı tüm olumsuzluklara rağmen güzel kapattığımız bir yıl oldu. 2019 yılını da hem Türkiye’de hem de global pazarlardaki doğru üretim ve satış stratejileriyle güzel bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8