EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

Viessmann’ın Ürün Yöneticisi Mevlana Balçık’a ErP Yönetmeliği ile alakalı görüşünü sorduk

“ErP yönetmeliği ısıtma sistemlerine kimlik getirmektedir”

26.09.2015 tarihinde Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren ErP (Energy related Products) yönetmeliği 21.04.2018 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girdi. Günümüzde pek çok elektrik ve su tüketen ev aleti için mevcut bir enerji verimliliği etiketi uygulaması bulunmaktadır. Yönetmelik kapsamında; televizyon, çamaşır makinası ve buzdolabı gibi ürünlerden tanıdığımız enerji verimliliği etiketi, ısıtma cihazları, su ısıtıcıları, boylerler ve hatta bu cihazların birlikte kullanıldığı sistemler için zorunlu hale geldi.

 

Avrupa Birliği genelinde yürürlükte olan ErP direktifi sayesinde son kullanıcılara daha şeffaf bir karar olanağı sağlanmış olacaktır. AB komisyonlarının belirlediği enerji verimliliği hesaplaması ile cihazların verimleri A+++ ila G arasında sınıflandırılan bir skalada yer almaktadırlar. Hem mahal ısıtması hem de kullanma suyu ısıtması sağlayan ısıtıcılar her iki kategoride de ayrı ayrı etiketlenmektedirler. Etiketlerde enerji verimlilik sınıflarının yanında performans ve ses seviyesi bilgileri de paylaşılmaktadır.

 

ErP yönetmeliği sayesinde son kullanıcılar daha fazla bilgilendirilecek ve çevreye karşı olan duyarlılık artacaktır. Enerji verimliliği etiketi son kullanıcı tarafından sadece oryantasyon amacıyla değerlendirilmelidir. Asla sadece etikete dayalı olarak ürün tercihi yapılmamalıdır. Cihazlardan ancak uygulanacağı binaların gereksinimini karşılamaları halinde maksimum verim elde edilebilecektir. En iyi sistemi ve müşteri memnuniyetini sağlamak için müşterinin bireysel olarak kapsamlı şekilde bilgilendirilmesi daha çok önem kazanmaktadır.

 

“Eksiksiz ürün programı VIessmann demektir”

Viessmann bu durumda son kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Bütün ürünleri enerji verimlilik etiketi ve kapsamlı teknik bilgi föyü ile son kullanıcıya ulaştırmaktadır. Ayrıca Viessmann, partnerlerine sistem tasarımları için son kullanıcıya sunabilecekleri sistem etiketini oluşturan hesaplama programını da sağlamaktadır. Eksiksiz ürün programı Viessmann demektir: Eksiksiz ürün programı ile yalnız bırakmadığımız partnerlerimize planlama ve sistem etiketini hesaplama için de bütün gerekli desteği vermekteyiz.

 

“Teklifin bir parçası olarak enerji verimliliği sistem etiketleri”

En az iki komponentten oluşan sistemlerde (örneğin kazan ve güneş enerjisi sistemi) enerji verimliliği sistem etiketi teklife dahil edilebilecektir. Direkt Viessmann hesaplama programıyla oluşturulan etiketin eklenmesi süreci kolaylaştıracaktır.

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8