EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

Bahçıvan Elekt. Motor. ve Hav. Sist. Gn. Md. Yrd. Bilal Bahçıvan ErP ile alakalı görüşlerini anlattı

‘’Avrupa pazarına İhracat yapan üreticilerin ürünlerinin enerji verimlilik değerlerini karşılayacak şekilde geliştirmesi veya değiştirmesi gerekmektedir’’

 

2018 yılının önemli gündemlerinden biri olan ErP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin sizce sektöre etkileri nelerdir?

ErP direktifinin fan üreticilerini ve kullanıcılarını ilgilendiren bölümde 125 W ve 500 kW giriş gücüne sahip fanların minimum enerji verimlilik seviyelerini belirlemektedir. 

Minimum enerji verimlilik değerlerini karşılamayan fan veya fanı bir cihaz içerisinde komponent /ekipman olarak kullanan ürünlerin Avrupa pazarında ve Avrupa yönetmeliklerini takip eden ülke pazarlarını girişine izin verilmeyecek. Bu neden ile Avrupa pazarına İhracat yapan üreticilerin ürünlerinin enerji verimlilik değerlerini karşılayacak şekilde geliştirmesi veya değiştirmesi gerekmektedir. 

 

‘’Bu yönetmelik enerji tasarrufu sağlayacak ve çevreye verilecek zararları minimize edecektir’’

 

ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin çevre ve tasarruf anlamında ülkemize etkileri nelerdir?

Doğal kaynakların enerji olarak kullanılır bir hale getirilmesi büyük bir maliyet kullanılan bu enerjinin çevreye ve doğaya verdiği zararları ise geri döşümü olmayan sonuçlar doğurmaktadır.  ErP yenilenebilir enerji payını artırmak ve ürünlerin enerji verimliklerini %20 oranında tasarruf sağlamak için yayınlanan bir yönetmeliktir. Bu yönetmelik maliyet yükü olarak ülkemize büyük bir enerji tasarrufu sağlayacak ve çevreye verilecek zararları minimize edecektir. 

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8