Bahçıvan Elekt. Motor. ve Hav. Sist. Gn. Md. Yrd. Bilal Bahçıvan ErP ile alakalı görüşlerini anlattı

‘’Avrupa pazarına İhracat yapan üreticilerin ürünlerinin enerji verimlilik değerlerini karşılayacak şekilde geliştirmesi veya değiştirmesi gerekmektedir’’

 

2018 yılının önemli gündemlerinden biri olan ErP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin sizce sektöre etkileri nelerdir?

ErP direktifinin fan üreticilerini ve kullanıcılarını ilgilendiren bölümde 125 W ve 500 kW giriş gücüne sahip fanların minimum enerji verimlilik seviyelerini belirlemektedir. 

Minimum enerji verimlilik değerlerini karşılamayan fan veya fanı bir cihaz içerisinde komponent /ekipman olarak kullanan ürünlerin Avrupa pazarında ve Avrupa yönetmeliklerini takip eden ülke pazarlarını girişine izin verilmeyecek. Bu neden ile Avrupa pazarına İhracat yapan üreticilerin ürünlerinin enerji verimlilik değerlerini karşılayacak şekilde geliştirmesi veya değiştirmesi gerekmektedir. 

 

‘’Bu yönetmelik enerji tasarrufu sağlayacak ve çevreye verilecek zararları minimize edecektir’’

 

ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin çevre ve tasarruf anlamında ülkemize etkileri nelerdir?

Doğal kaynakların enerji olarak kullanılır bir hale getirilmesi büyük bir maliyet kullanılan bu enerjinin çevreye ve doğaya verdiği zararları ise geri döşümü olmayan sonuçlar doğurmaktadır.  ErP yenilenebilir enerji payını artırmak ve ürünlerin enerji verimliklerini %20 oranında tasarruf sağlamak için yayınlanan bir yönetmeliktir. Bu yönetmelik maliyet yükü olarak ülkemize büyük bir enerji tasarrufu sağlayacak ve çevreye verilecek zararları minimize edecektir. 

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ICCI Yeni-3