RES Enerji Sistemleri’nin Ege Bölge Sorumlusu İbrahim Ü. Tatlıdil’in ErP ile alakalı görüşlerini aldık

“Tüm Dünya’da enerji verimliliği üzerine ciddi çalışmalar yapılıyor”

 

2018 yılının önemli gündemlerinden biri olan ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin sizce sektöre etkileri nelerdir?

 

Bu gelişmeler sektörümüzü Dünya dinamiklerine uyumlu hale getirmeye yönelik teşvik edici gelişmelerdir. Aslında şu an pek yeteri kadar ciddiye alınmasa da hem Dünya’nın hem ülkemizin, gelecekte konuşacağı en önemli 3 konudan biri enerji ihtiyacını karşılama konusu olacak. İhtiyacı karşılama, kaynak bulmaktan ziyade, ihtiyacın sebebi üzerine odaklama ile aşılacaktır. Bu sebepten tüm Dünya’da enerji verimliliği üzerine ciddi çalışmalar yapılıyor. Ülkemizin da bu anlamda, enerji yönetmeliğinin dünyayı yakından takip eden normlara göre düzenlenmesi, gelişmiş ülkelerin pazarı olma ve geriden takip etme durumunu bertaraf edecektir. Belki de bu sayede, yerli firmalar, ar-ge çalışmaları ile Dünya standartlarında belirleyici rol oynamaya doğru bir atılım yapma imkânı da bulabilirler. 

“Sürekli artan enerji maliyetleri, enerji talebi ile beraber, kaynakların doğru kullanılmasını zorunlu hale getiriyor”

 

ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin çevre ve tasarruf anlamında ülkemize etkileri nelerdir?

 

Son kullanıcıların da bilinçlenmesi ile beraber, ülkemizin kaynakları, çocuklarımızın geleceği ve Dünya’mız için, bu yönetmeliğin çok faydalı bir adım olacağını düşünüyoruz. Sürekli artan enerji maliyetleri, enerji talebi ile beraber, kaynakların doğru kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Sektörden bağımsız olarak son tüketicinin aldığı her üründe enerji ile ilgili bir bilinçlendirme yapılmasını sağlamak, ülkemiz ve Dünya’mızın geleceğini doğrudan etkiliyor. Bilinçli tüketici, enerji verimliliği yüksek sistem ve bileşenleri tercih ettikçe hem çevre kirliliği giderek önlenecektir hem de ülkemiz olarak, milli sermayemizi boşa harcamış olmamaya başlayacağız.

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ICCI Yeni-3