İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Nükte Kurtcu

‘’Dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır. Huzur mu istiyorsun? Az eşya az insan.’’ – Franz Kafka

 

Sonbaharın sonu, kışın başlangıcı olan kasım ayı yaklaştıkça bile bir melankoli kaplar her yanı. Öncelikle 10 Kasım hüznü ile başlarız her kasım ayına. Hüzün için bu yeterlidir bizler için ama bu sene kasım daha yüzünü bile göstermeden hüzünlenmek adına daha bir sürü şey gerçekleşti ve gerçekleşmeye de devam ediyor. Melankoliye teslim olmamalı elbet ama insan bazen de düşüyor bu sisli zamanlarda.

 

Yıl 1938, aylardan kasım; 10 Kasım…Dolmabahçe’de saatler durmuş, her şey durmuş o anda. Sanki her birimiz o tarihte oradaymışız gibi, o anı yaşamışçasına hissederiz damarlarımıza kadar bu hüznü. Unutmayalım ki; her eserin bir imzası vardır. Bu ülkenin imzası da Atatürk'tür.

 

Bir de hâlâ içinde bulunduğumuz salgın süreci var elbet. O da her daim aklımızda. Aslında kurallara tam uyulsa, önlemler daha çok dikkate alınsa ve ruhsal olarak ta kendi motivasyonumuzu arttırsak daha çabuk atlatabileceğimizi düşünüyorum. "Evde kapalı kaldık, hayatımız dört duvar arasına sıkıştı" şeklinde düşünmektense daha huzurlu hissetmek adına bir şeyler yapsak. Bazen daha azı daha fazladır aslında. Örneğin, evdeyiz ama sosyal yaşam koşuşturması sırasında hiç olmadığımız kadar ailemizle çok birlikteyiz. En önemlisi de ailemiz değil mi zaten? Mesela, alışveriş yapmak hepimizi rahatlatır ama elimizde zaten her şeyin fazlası yok mu? Bu sebeple aslında dışarıya kapatmış olmuyoruz kendimizi. Franz Kafka’nın da dediği gibi ‘’Dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır. Huzur mu istiyorsun? Az eşya az insan.’’

 

BIM (Building Information Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi)

İnşaat sektörü ihtiyaçları ve her geçen gün gelişen teknoloji göz önünde bulundurulup, uluslararası inşaat projelerinde, BIM teknolojisi bir dünya standardı haline gelmiş durumda. İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede kullanımı zorunlu olan BIM’in Türkiye’de de kullanım oranı her geçen gün katlanarak artmakta. Biz de iklimlendirme sektörü ‘’BIM’’ için ne düşünüyor, neler yapıyor diye bilgi alabilmek adına dosya konumuzu ‘’BIM’’ olarak belirledik. Değerli sektör firmalarından konu hakkındaki tecrübelerini ve düşüncelerini aldık. Dergimizin ayın dosyası bölümünden hem firma görüşlerine hem de uzman görüşlerine ulaşabilirsiniz.

 

#İZMİR

İzmirliler depremle sarsıldı. Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem çok yıkıcı oldu. Buradan bir kez daha hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını umut ediyoruz.


Pnosan-36