AVenS’ in Yeni viral savaşçısı Vortice DEPURO EVO POMSAD’TAN BATARYA HAMLESİ VE AVRUPA BİRLEŞİK SU ETİKETİ Solarex İSTANBUL 2021 Bulaşı riskini azaltmak için Temiz Hava Dolabı geliştirdi ATLAS COPCO’DAN TÜRK SANAYİSİNE ÜCRETSİZ ANALİZ HİZMETİ Nobel İlaç Düzce Üretim Tesisi’nde ALDAĞ Güvencesinde CIAT Fancoil Cihazları Tercih Edildi GF Hakan Plastik yalınlaşıyor BİN 400 KOBİ MÜHENDİSLİK DESTEĞİ İLE KORUNACAK Tavuk Gübresinin Bertarafı ile 2.3MWe Elektrik Üretilecek Yapı sektöründe dönüşüm rüzgarı SÜT-D DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ ÇAĞRISI Türkiye’nin En kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nde ALDAĞ Güvencesi ile CIAT Soğutma Grupları Tercih Edildi 35 ÜLKENİN FİKİR ÖNDERLERİ ZEROBUILD FORUM’DA SIFIR ENERJİ BİNALARI KONUŞACAK Bahçeşehir Kolejlerinin Tercihi Yine Aldağ Oldu İzmir’in tarihi stadyumu E.C.A ile iklimlendiriliyor

Nükte Kurtcu

NE DİLHUN OLMALI NE DE ÇUL ÇÜRÜTEN…

 

Eylül ayının kapımızı çalması ile birlikte yaz bitti diyebiliriz. Ağustos ayı sektörümüz için genellikle durağan bir ay zaten, ama bir de içinde bulunduğumuz salgın durumu eklendi. Bence tüm bu olumsuzluklara rağmen sektörümüz dimdik ayakta durmayı başardı ve hızla çalışmalarını arttırmaya da devam ediyor. Firmalar online toplantılara ve eğitimlere devam etmenin yanı sıra yeni proje, yeni ürün, yeni yatırım haberlerini de bizlerle paylaşıyor. Bunlar biraz da olsa yüzümüzü güldürüyor, umudumuzu arttırıyor. Bu durumla yaşayabilmeyi öğrenmek adına hem çalışmaya hem üretmeye hem de kendimizi bu virüsten korumaya devam etmek gerekiyor. Sürekli salgının verdiği umutsuzluk içinde olmamalı ama dikkatimizi de kaybetmemeliyiz. Kısacası ne dilhun olmalı ne de çul çürüten. Hayatta her zaman dengeyi bulmalı. Yoksa işimiz biraz zor olmaz mı?

 

Ayın Dosyası: ‘’Isı Pompası’’

 

Bu ayki dosya konumuzu ‘‘ısı pompası’’ olarak belirledik. Konu hakkında bizimle teknik bilgiler paylaşan Konerji’ye çok teşekkür ediyoruz. Hem bu teknik bilgileri hem Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun’un konu hakkındaki yazısını hem de sektörün değerli firmalarından olan Alarko Carrier ve Form Şirketler Grubu’ndan aldığımız ürünleri hakkındaki detayları ayın dosyası bölümümüzde okuyabilirsiniz. 

 

ZeroBuild Forum’20

 

23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek olan, yılın en önemli sıfır bina etkinliği olan ZeroBuild Forum’20, kamu, özel sektör, akademisyenler, inşaat malzemesi üreticileri, sivil toplum kuruluşları, üniversite öğrencileri, mimarlar, mühendisler, konut sakinleri, çevre gönüllüleri gibi birçok farklı kitleyi bir araya getirecek. ‘Sıfır Enerji Binalar’ hakkında özel ağ oluşturma fırsatı da sunan ZeroBuild Forum’20, yapı malzemeleri, yenilenebilir enerji, yalıtım, havalandırma, ısıtma, soğutma, ev otomasyonu, aydınlatma, ev aletleri, mimarlık ve müşavirlik hizmetleri gibi tüm ilgili disiplinleri ve tedarikçileri buluşturacak. Bu foruma sayfalarımızda yer vermezsek büyük eksiklik olurdu. Bu sebeple ZeroBuild Forum’20 Genel Sekreteri Özgür Kaan Alioğlu’ndan hem forum detayları hem de sıfır enerji binalar hakkında detaylı bilgiler aldık ve sektörel söyleşi bölümümüzde sizlerle paylaştık.

 

Dünya Barış Günü Kutlu Olsun

 

Bu arada eylül ayı denilince, dünyada 21 eylülde, Türkiye’de ve Kıbrıs’taki Türkler tarafından ise 1 eylülde kutlanan Dünya Barış Günü’nü de unutmamak gerek. Barış, yüzyıllardır insanlığın en başta gelen arayışlarının başında geliyor ve ne yazık ki halen çoğu yerde barış aranıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun barışı, yaşamı ve yaşatmayı savunmalıyız. Barış içinde ve sağlıkla kutlayacağımız nice günlerimizin olmasını temenni ederim…

 

Pnosan-36