İmbat, 15.000’inci Cihazını Üretti TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji’nin projesi “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü” aldı BoschTermoteknik, 2020 yılına motivasyon dolu bir giriş yaptı EN 12101-8 Sertifikalı, Şaft & Koridor Tipi, Çok Kanatlı Duman Kontrol Damperi LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerinde Bayilik Sistemine Ağırlık Verecek Mitsubishi Heavy’nin Ödüllü Airflex Kanat Teknolojisi ile Rüzgarsız Serinlik VENCO, TÜRKMENİSTAN'DAKİ PRESTİJLİ PROJELERE ÜRÜN TEDARİĞİNE DEVAM EDİYOR FERROLİ DİVACONDENS D PLUS KOMBİ YENİ ENERJİ YASASINA UYGUN (LOw NOx) SOSİAD, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Protokol İmzaladı ENERJİSA ENERJİ 2019’DABÜYÜME HEDEFLERİNİ AŞTI Bosch’un Orta Doğu bölgesindeki partneri Renergy, showroom açılışını gerçekleştirdi Wilo İleri Teknolojisi İle Geleceğe Yön Verecek Türk İklimlendirme Sektörü Kenya’da 300 Firma ile Buluştu DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINI NORD HAREKET ETTİRİYOR PANASONIC’TEN YANGINA KARŞI AKILLI KORUMA SİSTEMLERİ

Nükte Kurtcu

‘’NE UMDUK NE BULDUK?’’

 

Hepimizin 2020 yılından beklentileri bambaşkaydı. Ama bir yandan da temenniler ortak bir paydada buluşuyordu. Ne yazık ki biraz sıkıntılı bir başlangıç yaptık. Önce ülkemizdeki depremler, Avustralya yangınları, ABD-İran arasındaki gerginlik, sonra Çin’de başlayan Corona virüs salgını derken bir de İspanya’ya meteor düştüğü söylendi… İklim değişikliği ve küresel ısınmanın yarattığı sonuçlar da malumumuz. Tüm bunların doğuracağı sonuçlar hakkında, her gün bilirkişiler tarafından ülkeler, ekonomi, sağlık ve dünyanın geleceği yorumlanıyor. Bizler de bu yorumların neticesinde çoğu kez karamsarlığa düşüyoruz. Ancak karamsarlığa düşmek yerine gerek bireysel olarak gerek kurum olarak gerekse ülke olarak bir şeyler yapmalıyız. Yapmalıyız ki kötü yöne değil iyi yöne devinim sağlansın. Sonuç olarak; ‘’2020’den ne umduk ne bulduk’’ söylemleri yerine en kısa sürede yapacağımız her olumlu atılımla, tüm bu olumsuzluklardan uzun vadede pozitif getiriler elde edilebilir diye düşünüyorum.

 

Dosya Konumuz: ‘’KAZANLAR’’

Şimdi de gelelim bu ayki dosya konumuza. Genel tanımı itibari ile kazan, yakıtın kimyasal enerjisini yanma yoluyla ısı enerjisine dönüştüren ve bu ısı enerjisini taşıyıcı akışkana aktaran bir basınçlı kaptır. Kazanlar, yapım şekilleri itibariyle, yakıt sistemlerinin farklı olması nedeniyle ve farklı farklı kullanım amaçları ile çok çeşitlidir. Bu sebeple de tüm ayrıntıları ve özelliklerine hakkıyla değinerek kazanlar konusunu işlemek bir sayı ile mümkün değil. Biz de bilgi amaçlı genel bir işleyiş gerçekleştirmek istedik. Konu ile alakalı olarak danışabileceğimiz en etkin yerin KBSB Derneği olduğunu bildiğimizden, ülkemizdeki pazar ile alakalı bilgileri onlardan talep ettik. Yazısında, rakamlara bakıldığında ısıtma kazanları ve kombiler grubunda yıllık yaklaşık 500 milyon dolarlık ihracatın olduğunu ve bununla birlikte yaklaşık 150 milyon dolarlık ithalat söz konusu olduğunu belirten KBSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cevat Akkaya, kazan patlamalarına da dikkat çekiyor ve yaşanan kazaların önlenmesinin mümkün olduğunu ifade ediyor. Ayrıca sektörün büyüyerek güçleneceğine değinen Akkaya, sektörde faaliyet gösteren tüm firmaları çatıları altına beklediklerini belirtiyor. Yazının tamamını dosya konumuzun içeriğinde bulabilirsiniz. KBSB Derneğine ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cevat Akkaya’ya dosya konumuza katkılarından dolayı bir kez de buradan çok teşekkür ediyoruz.

 

duyar vana-31