GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, EPDK’NIN SON KARARINI DEĞERLENDİRDİ “SU YALITIMI DEPREME KARŞI KALKANDIR” Buderus’tan eski kombileri geleceğe kazandıran kampanya DAIKIN, NİHAT SIRDAR İLE BİNLERCE KİŞİYE ‘DOĞRU HAVAYI’ ANLATTI İSİB, Afrika pazarlarında emin adımlarla ilerliyor Her 2 Kişiden 1’inin Kliması Var GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji Türkiye’de 158 MW’lık Rüzgâr Santrali Kuracak The Business Booster, enerji geçişinin merkezine insanları yerleştiriyor Bosch Termoteknoloji, Türkiye genelinde Partner Program üyeleri ile buluşuyor PANASONIC’TEN TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER, DAHA KONFORLU OTELLER ODE YALITIM’DA ÜST DÜZEY ATAMA Baymak'tan Yetersiz Su Basıncına Lokal Çözüm Enerji Verimliliği, Geleceğin Yeni Sektörü ve Mesleği Olacak GF Hakan Plastik’den ihracatta her bölgeye özel çözümler Vaillant, Bursa ve Tekirdağ’daki yetkili satıcıları ile markanın gelecek vizyonunu konuştu

Nükte Kurtcu

"NEREDEN DÖNERSEK KÂRDIR"

 

Ülkemiz rüzgâr, jeotermal ve güneş enerjisi açısından zengin coğrafi kaynaklara sahip durumda. Bu kaynakların geliştirilmesi gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerekse enerjide ithal ve fosil yakıt bağımlılığının azaltılması konularında büyük önem teşkil ediyor. 

 

Hepimizin de idrak etmiş olduğu gibi bugün, küresel ısınmanın en büyük sebepleri arasında sera gazları geliyor. İçinde bulunduğumuz bu durum uzun zamandır tüm dünyanın gündeminde. Sera gazı emisyonlarının azaltılması konusunda tüm ülkeler küresel ölçekte bazı kararlar aldılar ve uyguluyorlar. Bunların başında da sera gazı emisyonundaki artışın en önemli sebeplerinden olan fosil yakıt kullanımının sınırlandırılması geliyor. Tüm bunların neticesinde yalnızca ekosistem bozulmakla kalmıyor ülkelerin ekonomilerine de büyük zararlar geliyor. Bu sebeplerle dünyadaki gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyor ve bu alanda birçok yatırım yapıyor. Enerji sektöründe, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında küresel ısınmanın azalması için çalışmalar sürdürülüyor. Dergimizin ilerleyen sayfalarında konu ile alakalı olarak çok kıymetli hocamız İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Filiz Karaosmanoğlu "İklim Değişikliğine Karşı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Gücü" başlıklı yazısında da YEK yatırımlarında seferberlik gerekmekte olduğunu vurguluyor. 

 

Bundan dolayıdır ki sıkça yazılıp çiziliyor olmasına rağmen biz yine yenilenebilir enerjiyi dosya konumuz olarak işliyoruz. Ülke olarak, kendi öz kaynaklarımızdan daha etkin biçimde yararlanmak için çalışmalarımızı daha da arttırmaya ve çok daha geç olmadan enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya her geçen gün daha fazla ihtiyacımız var. 

 

Her ne kadar geç kalmış olsak da "nereden dönersek kârdır" diyeceğiz artık…

 

ingas-8