GELECEK YENİLENEBİLİR KAYNAKLI ENERJİDE DÜNYAMIZI GELECEK İÇİN DEĞİŞTİRMELİYİZ Wilo Roadshow organizasyonu Kuşadası’na geliyor Danfoss’ta üst düzey atama EKİN ENDÜSTRİYEL FOUR EFFECTS 2019 FUARI’NA KATILDI Alarko Carrier, bu yıl da “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası’’ listesinde yerini aldı Bursa’da Sanayicilere Dijital Dönüşümün Yol Haritası Çizildi Avrupa İklimlendirme Derneği EUROVENT, Yine Naci Şahin dedi GF HAKAN PLASTİK AQUASYSTEM AİLESİNE YENİ ÜYELER BAYMAK’IN YENİLENEN SİRKÜLASYON POMPALARI: EVOSTA2 VE EVOSTA3 FORM’DAN HAYAT KURTARAN DUMAN TAHLİYE SİSTEMLERİ DEMİRDÖKÜM, ISITMA, SOĞUTMA VE SICAK SU İHTİYACINI TEK CİHAZDAN KARŞILIYOR KOMBİ ALTI MIKNATISLI TORTU TUTUCU FİLTRESİ CALEFFI XS TASARRUF VE KONFORU BİR ARADA SUNAN BAYMAK MAGNUS YER TİPİ PREMIX KAZAN ALDAĞ EC FANLI FANCOIL UNIT DANFOSS LINK: AKILLI ISITMA SİSTEMİNDE MÜKEMMEL ÇÖZÜM

Nükte Kurtcu

İHRACAT = KURTULUŞ 

 

 

Ülkemizdeki diğer tüm sektörlerde olduğu gibi iklimlendirme sektörü de dar boğazdan en az zararla çıkmanın en akıllıca yönteminin ihracata daha da hız vermek olduğunu bilerek hareket etmeye devam ediyor. Firmaların büyüme ve tanınma amacı ile ihracatı önemsediklerini zaten biliyorduk. İhracatı arttırmak için sektörün yeni pazar arayışlarının devam edeceği de muhakkaktı. Ancak son ekonomik duruma bakılacak olursa, içinde bulunduğumuz konjonktürün gerekliliğinden dolayı firmalar için ihracat = kurtuluş denilebilecek bir duruma geldi.

 

Bu konuda da daha önce birçok kez dergimizde değindiğimiz, firmaları yeni pazarlara teşvik etmek amacıyla, bir yönüyle de yol gösterici olan İSİB’in düzenlediği ticari heyetler önümüze geliyor. İSİB 2018 yılının ekim ayında Tanzanya’nın Darüsselam Şehrinde “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günleri” organizasyonunu gerçekleştirdi. İSİB, sektörün ihracat pazarını genişletmek ve uzak pazarlara açılabilmek için belirlediği yol haritasında Afrika pazarındaki ilk durağı olan Tanzanya’da ikili iş görüşmeleri ve eğitim seminerleri düzenledi. 

 

Biz de düzenlenen bu ticari heyeti ele aldık ve dosya konusu olarak ‘’Tanzanya İklimlendirme Sektörü’’nü işledik. Organizasyonla ilgili ayrıntıları, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tanzanya Heyeti Başkanı Levent Aydın’dan aldık. Aydın, heyeti düzenlemeden önce İSİB olarak çok ciddi ve kapsamlı çalışmalar yaptıklarını ve firmaların da kendi pazarlamaları adına çalışmalar yapmaları gerektiğini özellikle belirtti. Röportajımızı dergimizin ilerleyen sayfalarında ilgiyle okuyacağınızı umuyorum. Ayrıca İSİB’in hazırlamış olduğu ‘’Tanzanya İklimlendirme Sektör Raporunu’’ da bu ay dergimizde bulabilirsiniz.

 

 

TÜM BABALARIMIZIN BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

Daha önceki sene de yaptığım gibi Can Yücel’in şiirinin ilk dörtlüğünü sizlerle tekrar paylaşmak isterim;

 

“Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim” 

“Ben hayatta en çok babamı sevdim

  Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk

  Çarpı bacaklarıyla -ha düştü ha düşecek

  Nasıl koşarsa ardından bir devin

  O çapkın babamı ben öyle sevdim”

 

Saygılarımla.


ingas-8