Nükte Kurtcu

YENİ PAZAR, YENİ BAŞKAN, YENİ YAZAR

 
 

Uzak pazarlara açılmak bir firma için başlı başına bir risk konusu olabilir. İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay da daha önceki bir söyleşimizde firmaların uzak pazarlara bireysel olarak gitmekte zorlandıklarını belirtmişti. Ancak firmaların birlikte hareket etmesi ile yapılacak bu tarz bir girişimin daha başarılı olacağı muhakkaktır. İşte tam da burada İSİB’in düzenlediği ticari heyetler devreye giriyor ve yeni bir pazara açılımın birlikte çok daha başarılı olduğunu bizlere gösteriyor. Düzenlenen bu ticari heyetlerle, yeni bir pazara açılmanın yanı sıra hem ülkemizi tanıtmak hem ihracatı arttırmak hem de ülkemizin sektörde ne kadar iddialı olduğunu göstermek konusunda büyük bir atılım yapılmış oldu. 

 

Termo Klima Dergisi olarak biz de 2018 yılının son sayısında İSİB’in ticari heyet programlarından bir tanesi olan Arjantin’i ele almıştık. Bu sayımızda da İSİB tarafından 2018 ağustos ayında gerçekleştirilmiş ticari heyet programlarından bir diğeri olan Şili’nin iklimlendirme sektörünü dosya olarak hazırladık. Siyasi istikrar, ticaret serbestisi, kişi başı gelir, yaşam standardı, basın özgürlüğü, şeffaflık ve rekabetçilik açısından Latin Amerika’nın önde gelen ekonomilerinden olduğu belirtilen ve sektör açısından genel bir değerlendirme yapılmış olan Şili İklimlendirme Sektörü İthalat Raporu’nun yer aldığı dergimizin bu sayısında konu ile alakalı daha detaylı bilgiler alabilmek adına İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay ile yaptığımız söyleşiyi de sayfalarımıza taşıdık. Tabi ki ihracatı artırmak amacıyla sektörün yeni pazar arayışları 2019’da da devam edecek ve biz de elimizden geldiğince dergimizde yer vermeye devam edeceğiz.

 

Ana dosya konumuzun yanı sıra bu sayımızda; 14. Dönem (2019-2020) İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy ile 2019 yılı sektör gündemi ve İSKİD’in hedefleri konularını ele aldığımız bir de röportaj gerçekleştirdik. İlerleyen sayfalarımızda bu röportajımızı da keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

 

Aynı zamanda bu sayımızda içeriğimizi zenginleştirmek adına bir yeniliğimiz mevcut. Değerli hocamız Dr.Öğr.Üyesi Nazan Şahbaz, bundan sonra her ay dergimizde yenilenebilir enerji üzerine bilgilerini bizlerle paylaşacak. Hocamızın yazısını ise dergimizin yenilenebilir enerji bölümünde bulabilirsiniz.


ingas-8