Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

Ceren ÖZCAN - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN PANDEMİ

 

Merhaba Değerli Termo Klima Okuyucuları;

 

Bu ay sizler ile Şubat ayından beri hayatımıza giren Koronavirüs (Covid-19) Pandemisini İş Sağlığı ve Güvenliği açısından inceleyeceğiz. Hepimiz yayın organlarımız sayesinde Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bilgilendirme ve tespitlerden haberdarız. İşlemek istediğimiz konular; Bu süreçte işletmelerde alınması gereken tedbirler ve normalleşme sürecinde yapılması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetleri. Eminiz ki, hepimizin emin olduğu ortak payda hayatımızın pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak ikiye ayrılacağı olgusudur. İşverenlerimizin bu süreçte alması gereken tedbirler nelerdir? Çalışanlarımızın davranış modeli ne olmalıdır? Normalleşme sürecinde nasıl bir organizasyon korunma tedbirlerini sağlar? Gelin bütün sorularımızın cevaplarını hep birlikte arayalım.

 

MEVCUT PANDEMİ DURUMUNDA NE GİBİ ÖNLEMLER ALMALIYIZ?

İş Sağlığı ve Güvenliği açısından gerek işveren gerek çalışan gerekse tüm işyeri birimleri olarak uzman ve hekimler ile koordineli çalışmak hızlı bir biçimde koruyucu tedbirleri almamızı sağlayacaktır. 

 

Pandemi sürecinde biz İSG profesyonelleri adım adım aşağıdaki planı izledik.

İlk vakalar belirlendiğinde İşyeri Hekimlerimiz eşliğinde Covid-19 bilgilendirme eğitimlerini yüz yüze ve uzaktan eğitim metodları ile gerçekleştirdik.

Bilgilendirme maillerini Sağlık Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri eşliğinde güncel bir biçimde paylaşmaya başladık.

Covid-19 a özel Acil Eylem Planını hazırlayıp işverenler ve çalışanlar ile paylaştık. Covid-19 a özel bir Acil eylem Komisyonu kurduk ve gelişmelere göre planı güncelledik.

Covid-19 Çalışan talimatnamesini işverenler ile organize olarak hazırladık.

Covid-19 a özel her işyeri mahiyetine göre Risk Değerlendirme Raporu hazırladık ve risk değerlendirme ekibi ile raporu geliştirdik. Bir başka yöntemde mevcut Risk Değerlendirme Raporunun Covid-19 maddeleri eklenerek revize edilmesidir.

Özel politika gerektiren ve risk gurubunda rahatsızlığı olan çalışanları izole ettik veya uzaktan çalışmalarını sağladık. (Hamile, özürlü, 65 yaş üstü, tansiyon hastaları, şeker hastaları, kalp hastaları, kanser tedavisi görenler, yeni ameliyat hikayesi olan çalışanlar, organ nakli olup bağışıklık baskılayıcı ilaç alan çalışanlar, akciğer rahatsızlığı olan çalışanlar vb.)

İşveren ile Covid-19 için gereken Kişisel Koruyucu Donanımların seçimi ve temini ile ilgili planlama yapıp çalışanlara dağıtılmasını sağladık.

Uzaktan çalışmanın mümkün olduğu sektörlerde 4857 sayılı İş Kanunu Madde 14 te belirtilen Uzaktan Çalışma İş Sağlığı ve Güvenliği koşullarının uygulanması ile gerekli organizasyonun yapılmasını sağladık.

İşletmelerde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın akreditasyonuna sahip firmalar tarafından dezenfektasyon yapılmasını sağladık. Dezenfektasyon tekrar planını hazırladık.

İşletmelere Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan Covid-19'a özel bilgilendirme ve talimat afişlerinin asılmasını sağladık.

ceren covid 19 4960246 340 Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği Kişisel Koruyucu Donanımlar eşliğinde hem uzman hem hekim olarak firma ziyaretlerimizi yaptık. (Biyolojik risk etmenleri kalite standartlarında maske, siperlik, eldiven vb. donanımlar) Yapılan ziyaretlerde Tespit öneri defterini doldurup saha raporları hazırladık.

İşletmelerde alından ölçer dijital ateş ölçerler alınmasını ve periyodik olarak işe girişte ve gün içinde ateş ölçümlerinin yapılmasını ve kayıt altına alınmasını sağladık.

Güvenli sosyal mesafenin sağlanabilmesi için işletmenin gerek ortak gerekse kişisel kullanım alanlarında işaretlemeler yapılmasını sağladık. Sosyal mesafe gerekliliği çerçevesinde makine kullanımı, ofiste çalışma, üretim alanı, yemekhane, dinlenme odaları, revir, işe giriş-çıkış, soyunma odaları, toplantı odaları gibi birimlerin sirkülasyonlarını düzenledik. Sosyal mesafe sağlayamayan küçüklükte işletmelerde vardiyalı çalışma şartlarını planladık.

Servis hizmeti sağlayabilecek işletmelerde çalışanları toplu taşımadan olabildiğince uzaklaştırmak için vardiyalara göre servis sağlanmasını planladık. Her taşıma öncesi ve sonrası servislerin dezenfekte edilmesini sağladık. 

Herhangi bir çalışanda hastalık belirtisi olması halinde kullanılacak iletişim ve aksiyon planını sağladık. İşletmede sağlık ekipleri gelene kadar kullanılabilecek havalandırılabilir karantina odalarını belirledik. 

İşletmede hasta çalışan olması halinde bulaş zincirini takip edebileceğimiz temas çizelgesi örneklerini hazırladık.

Covid-19 döneminde toplantıların uzaktan yapılabilmesi için gerekli programların İşverenler, çalışanlar ve tüm işyeri birim çalışanlarının kullanılabilmesi için altyapıların hazırlanmasını sağladık.

İşletmelerde mümkün mertebe elektrik düğmeleri, musluklar gibi bulaş sağlayabilecek alanların sensörlü hale getirilmesini sağladık. Tek kullanımlık el kurulama kağıtları sensörlü bir biçimde tuvaletlere yerleştirildi. El tanıma sistemli işe girişlerdeki el tanıma sistemlerini devre dışı bıraktık.

Temassız kapağı açılabilen (pedallı veya sensörlü) çöp kutularının hem tuvaletlere hemde günlük kullanım alanlarına sıkça yerleştirilmesini sağladık. (Maske eldiven mendil gibi atıklar için)

El dezenfekte sıvılarının kullanım aparatları ile tüm giriş çıkış ve kullanım alanlarına yerleştirilmesini sağladık. 

Asansörlerin her çıkış ve inişlerinde bir kişi tarafından kullanılması için gerekli organizasyonu planladık ve uyarı tabelaları astık.

Yemekhane çay ocağı gibi birimlerde tek kullanımlık tabak, çatal ve bardak kullanılmasını sağladık.

Çalışanlara tek kullanımlık pet şişeler ile su tedariği yapılmasını sağladık.

Çalışanlara cerrahi maske eldiven siperlik gerekli sektörlere tulum kişisel kullanım için küçük 80 derecelik kolonya ve aynı şekilde dezenfektan verilmesini sağladık.

İşletmelerdeki ve servislerdeki havalandırma filitrelerinin sık sık değiştirilmesini veya dezenfekte edilmesini sağladık.

Dıştan gelen ziyaretçi ve alt çalışan sirkülasyonunu engelledik. Engellenemeyen durumlarda ziyaretçi ve taşeronları işletmenin iç temasından izole ettik ve ziyaretlerin sınırlı sürelerde yapılmasını sağladık. Dıştan gelen tüm bieylerin tüm iletişim bilgilerini ve ziyaret tarihlerini temas zinciri çizelgemize eklemek için aldık.

 

Bizler yukarıda belirttiğimiz tüm bu çalışmaları İSG profesyonelleri olarak yalnız başımıza yapmadık. İşveren, çalışan ve tüm işyeri birimlerinin iş birliği olmasa emin olun ki şu anda birçok sektörde salgının önünü alamazdık.

 

PANDEMİ NORMALLEŞME SÜRECİNDE NASIL BİR ORGANİZASYON YAPMALIYIZ?

Pandemi döneminde hepimizin hayatlarında bir şeyler değişti. Hayatımıza maske eldiven gibi koruyucu sağlık donanımları ile beraber yeni hijyen yöntemleri de girdi. Japonların normal hayatlarında da cerrahi maskelerini sık sık kullanmalarını popülasyonlarına bağlayabiliriz. Artık bizler de yeni normalleşme düzeyimizden sonraki dönemde de alıştığımız tedbirleri sürdürmeliyiz. Refleks haline getirdiğimiz el temizliği dezenfektasyon yöntemlerini içselleştirmeliyiz.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği açısından nasıl bir normalleşme söz konusu olacaktır? Pandemi bilgileri ışığında ortak paydalarımız ile beraber sektörel farklılıklarımızı da göz önünde bulundurarak kapsamlı bir eylem planı çerçevesinde hareket etmeliyiz. İş Sağlığı ve Güvenliği öngörü odaklı bir yönetim sistemidir. Normalleşme sürecinde her işletmenin ihtiyaç duyacağı olasılık farkındalıklarını oluşturabilmek için türlü türlü yöntemler geliştirilebilir. Zaten hazırladığımız ve dökümante ettiğimiz birçok yöntem hayata geçirilmiştir. 

 

ceren disposal 5021447 340Aşağıda normalleşme sürecinde neler yapabileceğimiz konusunda örnekler ve tespitler bulunmaktadır.

Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkındaki Yönetmelik hususlarının mevcut yükümlülük çerçevesinin genişletileceği ve bu bağlamda her mahiyette işletmeyi kapsayacağını düşünmekteyim. 

Az Tehlikeli Sınıfta bulunan işyerlerinin tam bir şekilde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde sorumlu tutulacağını düşünmekteyim. (1 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti)

Normalleşme sürecinde öncelik kalabalık işletmeler olmak üzere tüm işletme çalışanlarına Covid-19 testi yapılmalıdır ve İşyeri Hekimi Periyodik Muayene Kayıtlarına eklenmelidir.

Kullandığımız Kişisel Koruyucu Donanımları pandemi bitse bile kademeli olarak kullanmaya devam edeceğiz. Normalleşme sürecinde aralıksız kullanmaya devam etmeliyiz.

İşletmelerde yaptığımız yapısal değişikliklerin devamı sağlanacaktır. (Oturma düzenleri, sosyal mesafe sirkülasyonları, sensörlü ekipmanlar vs.)

Uzaktan çalışma normalleşme sürecinde bir anda sonlandırılmamalıdır. Bu konuda temkinli ve zamana yayılan bir aktivasyon izlenecektir.

Özel politika gerektiren risk gurubundaki çalışanlar ya evden çalışmaya devam etmeli ya da izole edilerek çalışmaya dönmelidirler.

Dezenfektasyon rutin periyodik kontroller ve bakımlar arasına dahil edilmelidir. Nasıl iş ekipmanlarımızı ve elektrik tesisatımızı periyodik fenni muayeneye tabi tutuyorsak, çok daha sık aralıklar ile dezenfektasyonumuzu da yaptırmalı ve kayıtlarını tutmalıyız.

Ateş ölçümü, temas zinciri çizelgelerimizi normalleşme sürecinde hemen bırakmamalıyız. Her zaman yeni bir dalga tam normalleşme süreci öncesi olasılık dahilindedir.

Eğer servis hizmeti sağlıyorsak normalleşme sürecinde de devam etmeliyiz. Olabildiğince kalabalık ortamları tercih etmemeliyiz.

Toplantı ve ziyaretçi konularında aldığımız önlemleri sürdürmeliyiz. Yurt dışı trafiği açılsa bile karantina süreçlerine bir süre daha devam etmeliyiz.

Yemekhane çayhane gibi alanlarda aldığımız seperasyon yöntemlerini normalleşme süreci sonrasında da sürdürmemiz yararımıza olacaktır. 

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında alınan tüm tedbirler çerçevesinde risk raporlarımızı, acil eylem planlarımızı, saha raporlarımızı güncelleştirmeye devam etmeliyiz.

İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi normalleşme süreci ve sonrasında çok daha ayrıntıya yönelik bir aksiyon planı izlemelidir.

 

Koronavirüs toplumumuzun her kesiminde hayatımıza bomba gibi düşmüş bir şok dalgasından ibaret değildir. İçinde olduğumuz bu süreç birçok konuda farkındalık yaratmıştır ve yaratmaya devam edecektir. Biz İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin amacı henüz eşiğinde olduğumuz yeni dünya düzeninde siz işveren ve çalışanlara gereken desteği sağlamaktır. Bizler de her gün kendimizi güncelliyoruz ve bu düzene uyumlanıyoruz. Önemli olan önümüzdeki süreci ön görebilmek ve sizlere gerçek anlamda rehberlik edebilmektir. Bu süreçte gerek uzman gerekse hekim olarak omuzumuzdaki sorumluluğun farkında olduğumuza inanıyorum. Şunu da belirtmeliyim ki içinde olduğumuz durumu sizlerin katılımı olmadan atlatamayız. Hepimiz istemeliyiz, hepimiz mücadele etmeliyiz. Birlikte iyileşmeli, iyileştirmeliyiz.

 

Bir sonraki sayıda, İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sisteminin işletmelerde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yasal dayanaklarını ve uygulanma yöntemlerini incelemeye devam edeceğiz.

 

Güvende kalın,

Hoşçakalın


duyar vana-31