İmbat, 15.000’inci Cihazını Üretti TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji’nin projesi “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü” aldı BoschTermoteknik, 2020 yılına motivasyon dolu bir giriş yaptı EN 12101-8 Sertifikalı, Şaft & Koridor Tipi, Çok Kanatlı Duman Kontrol Damperi LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerinde Bayilik Sistemine Ağırlık Verecek Mitsubishi Heavy’nin Ödüllü Airflex Kanat Teknolojisi ile Rüzgarsız Serinlik VENCO, TÜRKMENİSTAN'DAKİ PRESTİJLİ PROJELERE ÜRÜN TEDARİĞİNE DEVAM EDİYOR FERROLİ DİVACONDENS D PLUS KOMBİ YENİ ENERJİ YASASINA UYGUN (LOw NOx) SOSİAD, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Protokol İmzaladı ENERJİSA ENERJİ 2019’DABÜYÜME HEDEFLERİNİ AŞTI Bosch’un Orta Doğu bölgesindeki partneri Renergy, showroom açılışını gerçekleştirdi Wilo İleri Teknolojisi İle Geleceğe Yön Verecek Türk İklimlendirme Sektörü Kenya’da 300 Firma ile Buluştu DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINI NORD HAREKET ETTİRİYOR PANASONIC’TEN YANGINA KARŞI AKILLI KORUMA SİSTEMLERİ

Levent Özdil - Yangın Eğitmeni

YANMA SONUCU ÇIKABİLECEK GAZLAR VE ETKİLERİ

 

levent3Ölümlerin çoğu duman içerisinde bulunan zehirli gazlardan ve yangın esnasında oluşan yüksek hararetten meydana gelmektedir. Ani parlama ve patlamalar haricinde, direk yanarak hayatını kaybeden kişilere nadiren karşılaşılır. Yanıcı maddelerin cinsine göre yangınlarda duman gazları çok daha büyük tehlikeler arz etmektedir. 4 yangından üçünde yangına maruz kalanların, duman ve zehirli gazlar neticesinde 60 SANİYE gibi kısa bir sürede hayatlarını kaybettikleri, duman ve zehirli gazlardan dolayı ölümlerin ise yaklaşık olarak %65 oranında olduğu görülmüştür.

 

Yangınlarda oluşan duman içerisinde bir defa solumakla insan hayatına mal olabilecek gazlar dahi bulunabilir. Özellikle, suni petrol ürünlerinin yanmasından oluşan gazlar çok tehlikelidir. Örneğin; plastik maddelerin yanmasından oluşan duman  içerisinde bulunan Siyenit Gazı karbonmonoksit gazından 10 (On) kat daha zehirlidir.

Yanma ortamında çok farklı maddeler bir arada bulundukları için yanma sonucu değişik gazlar açığa çıkar. Bu gazlar, boğucu, kanı zehirleyici ve tahriş edici özellik taşıdığı gibi bazıları da patlayıcıdır.

 

A. KARBONMONOKSİT (CO) : SESSİZ KATİL

Karbonmonoksit, saf durumda tatsız, kokusuz, renksiz ve havadan daha hafiftir. Tamamlanamayan ve yeterli hava almayan yanmalarda oluşur. Bulunduğu ortamlarda %12,4 ile % 74 arasındaki değerler her an patlamaya hazırdır. Ağız içi ve solunum gibi yumuşak dokulardan doğrudan kana geçebilir. Zehirleyici etkisiyle kandaki hemoglobin ile oksijenden 200 kattan daha fazla birleşme özelliğine sahiptir. CO aslında bir kan zehirlidir. 

 

Dokulara oksijen naklini önler, kişiyi havasızlıktan öldürür.

 

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri

 

levent2

Karbonmonoksit’ in hemoglobinle birleşmesi;

1/6 oranında olursa, hafif belirtiler görülür,

1/3 oranında olursa, şiddetli belirtilerle beraber zehirlenme olayı meydana gelir,

2/3 oranında birleşirse ölüm kaçınılmazdır. 

%0.7 CO miktarındaki havada, istirahat halinde bulunan bir kişi 5 saatte, yürüyen bir kişi 2,5 saatte, çalışan bir kişi ise 40 dakikada ölmektedir. Zira bu süre zarfında havadaki karbonmonoksit miktarı hemoglobinin %65 ini bağlamış olacaktır.

 

B. KARBONDİOKSİT (CO2): 

Karbondioksit renksiz, kokusuz, elektriği iletmeyen, havadan ağır ve yangın söndürmede de kullanılan bir gazdır. Atmosferde 0,0003 ila 0,0004 oranında bulunur. Boğucu özelliğe sahiptir. Karbonmonoksit gazı ile aynı ağırlıktadır ve beraber bulunabilirler. CO2 korumalı alanlarda belirli konsantrasyonlarda (yüzde 30’un üstü) karbondioksit solunursa, 16-35 saniyeden az bir sürede bilinç kaybı ve bilinç kaybından sonra da kişiye bağlı olarak birkaç saniye içinde kalp durması meydana gelebilir. Kalbin durmasıyla birlikte kalp masajı başlatılmazsa 3-5 dakika içinde beyinde ciddi hasar oluşabilir. CO2 korumalı sahalarda meydana gelebilecek sızıntılar neticesinde oluşabilecek düşük CO2 konsantrasyonlarında (% 7-10), derin ve artan oranda solunum zorluğu hemen oluşur.

 

Örneğin;

% 3 CO2 konsantrasyonunda solunum hacmi yaklaşık çift katına, 

% 5’de üç katına, 

% 10 da ise normalin on katına çıkar.

 

Bilincini kaybeden kişi, hemen tehlikeli ortamdan çıkarılır ve eğer gerekliyse kalp masajı uygulanırsa, kalıcı bir beyin hasarı meydana gelmeden kurtarılabilir.

 

C. DİĞER GAZLAR VE ETKİLERİ:

Yangınlarda ortaya çıkan gazların solunum yoluyla, deri yoluyla ve hem solunum hem de deri yoluyla vücuda girmektedirler. Etkileri ise yine cins itibari ile tahriş edici, basit boğucu, kimyasal boğucu ve uyuşturucu gibi etkilere sahiptirler. Bu yüzden yangına müdahale eden profesyoneller kişisel koruyucu donanımlarını eksiksiz giymeli ve yanma ortamında her zaman temiz hava tüpü kullanılmalıdır.

 

leventttttt


duyar vana-31