TÜSAD ÜYESİ HEKİMLER 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ’NDE DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPTI: Medipol Mega Bağcılar Hastanesi Ek Bina Projesi, Venco’nun Referansları Arasına Katıldı GOODWE VE GE ORTAKLIĞI MİMSAN’dan %85’e Varan Oranlarda Yanma Verimi Sağlayan Kazan Teknolojileri FRİTERM'DEN BASIN AÇIKLAMASI Mustafa Demirkol, Schneider Electric Veri Merkezi Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Global Başkan Yardımcısı Oldu SOSİAD’ın Dernek Adı Değiştirildi TTMD ÜYESİ PROF. DR. AHMET ARISOY İLPA Su Teknolojileri Satış ve Pazarlama Direktörlüğü'ne Gökhan Uzuner getirildi Dolmen Grup, Jazz Data Center İklimlendirmesinde İmbat’ı Tercih Etti Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Aşırı Derecede Susuzluk Çekiyor ODE DÜNYA ÇAPINDA PRESTİJLİ PROJELERİNİN TERCİHİ OLMAYA DEVAM EDİYOR İklimlendirme Sektöründe Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Ödülü DemirDöküm'ün oldu Küresel Salgın Koşulları Hatırlatıyor: Suyun Korunması ve İyi Yönetimi Şart PA-FLEX KAUÇUK HER ALANDAKİ PROJELERDE RAĞBET GÖRÜYOR

Levent Özdil - Yangın Eğitmeni

YANMA SONUCU ÇIKABİLECEK GAZLAR VE ETKİLERİ

 

levent3Ölümlerin çoğu duman içerisinde bulunan zehirli gazlardan ve yangın esnasında oluşan yüksek hararetten meydana gelmektedir. Ani parlama ve patlamalar haricinde, direk yanarak hayatını kaybeden kişilere nadiren karşılaşılır. Yanıcı maddelerin cinsine göre yangınlarda duman gazları çok daha büyük tehlikeler arz etmektedir. 4 yangından üçünde yangına maruz kalanların, duman ve zehirli gazlar neticesinde 60 SANİYE gibi kısa bir sürede hayatlarını kaybettikleri, duman ve zehirli gazlardan dolayı ölümlerin ise yaklaşık olarak %65 oranında olduğu görülmüştür.

 

Yangınlarda oluşan duman içerisinde bir defa solumakla insan hayatına mal olabilecek gazlar dahi bulunabilir. Özellikle, suni petrol ürünlerinin yanmasından oluşan gazlar çok tehlikelidir. Örneğin; plastik maddelerin yanmasından oluşan duman  içerisinde bulunan Siyenit Gazı karbonmonoksit gazından 10 (On) kat daha zehirlidir.

Yanma ortamında çok farklı maddeler bir arada bulundukları için yanma sonucu değişik gazlar açığa çıkar. Bu gazlar, boğucu, kanı zehirleyici ve tahriş edici özellik taşıdığı gibi bazıları da patlayıcıdır.

 

A. KARBONMONOKSİT (CO) : SESSİZ KATİL

Karbonmonoksit, saf durumda tatsız, kokusuz, renksiz ve havadan daha hafiftir. Tamamlanamayan ve yeterli hava almayan yanmalarda oluşur. Bulunduğu ortamlarda %12,4 ile % 74 arasındaki değerler her an patlamaya hazırdır. Ağız içi ve solunum gibi yumuşak dokulardan doğrudan kana geçebilir. Zehirleyici etkisiyle kandaki hemoglobin ile oksijenden 200 kattan daha fazla birleşme özelliğine sahiptir. CO aslında bir kan zehirlidir. 

 

Dokulara oksijen naklini önler, kişiyi havasızlıktan öldürür.

 

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri

 

levent2

Karbonmonoksit’ in hemoglobinle birleşmesi;

1/6 oranında olursa, hafif belirtiler görülür,

1/3 oranında olursa, şiddetli belirtilerle beraber zehirlenme olayı meydana gelir,

2/3 oranında birleşirse ölüm kaçınılmazdır. 

%0.7 CO miktarındaki havada, istirahat halinde bulunan bir kişi 5 saatte, yürüyen bir kişi 2,5 saatte, çalışan bir kişi ise 40 dakikada ölmektedir. Zira bu süre zarfında havadaki karbonmonoksit miktarı hemoglobinin %65 ini bağlamış olacaktır.

 

B. KARBONDİOKSİT (CO2): 

Karbondioksit renksiz, kokusuz, elektriği iletmeyen, havadan ağır ve yangın söndürmede de kullanılan bir gazdır. Atmosferde 0,0003 ila 0,0004 oranında bulunur. Boğucu özelliğe sahiptir. Karbonmonoksit gazı ile aynı ağırlıktadır ve beraber bulunabilirler. CO2 korumalı alanlarda belirli konsantrasyonlarda (yüzde 30’un üstü) karbondioksit solunursa, 16-35 saniyeden az bir sürede bilinç kaybı ve bilinç kaybından sonra da kişiye bağlı olarak birkaç saniye içinde kalp durması meydana gelebilir. Kalbin durmasıyla birlikte kalp masajı başlatılmazsa 3-5 dakika içinde beyinde ciddi hasar oluşabilir. CO2 korumalı sahalarda meydana gelebilecek sızıntılar neticesinde oluşabilecek düşük CO2 konsantrasyonlarında (% 7-10), derin ve artan oranda solunum zorluğu hemen oluşur.

 

Örneğin;

% 3 CO2 konsantrasyonunda solunum hacmi yaklaşık çift katına, 

% 5’de üç katına, 

% 10 da ise normalin on katına çıkar.

 

Bilincini kaybeden kişi, hemen tehlikeli ortamdan çıkarılır ve eğer gerekliyse kalp masajı uygulanırsa, kalıcı bir beyin hasarı meydana gelmeden kurtarılabilir.

 

C. DİĞER GAZLAR VE ETKİLERİ:

Yangınlarda ortaya çıkan gazların solunum yoluyla, deri yoluyla ve hem solunum hem de deri yoluyla vücuda girmektedirler. Etkileri ise yine cins itibari ile tahriş edici, basit boğucu, kimyasal boğucu ve uyuşturucu gibi etkilere sahiptirler. Bu yüzden yangına müdahale eden profesyoneller kişisel koruyucu donanımlarını eksiksiz giymeli ve yanma ortamında her zaman temiz hava tüpü kullanılmalıdır.

 

leventttttt


duyar vana-31