EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

ceren ÖZCAN - İş Güvenliği Uzmanı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KARPAL TÜNEL SENDROMU

 

Merhaba Değerli Termo Klima Okuyucuları,

 

Bu ay sizlerle birçok sektörde sıklık ile rastlanmaya başlanan Karpal Tünel Sendromundan bahsedeceğiz. Meslek hastalığı statüsüne giren bu sendromun tanılarına rastlanma sıklığı günümüzde yadsınamayacak boyutlarda. Ev hanımlarından inşaat işçilerine; ofis çalışanlarından gıda sektörüne kadar birçok alanda kendini uzun zamandır gösteren Karpal Tünel Sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Korunma yolları nasıldır? 

 

Senelerdir sahada faal hizmet veren bir İş Güvenliği Uzmanıyım. Her sektörden çalışana İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi vermiş olduğumu düşünüyorum. Karpal Tünel Sendromu, sektör ayırt etmeden belirttiğim ve dikkat çekmek istediğim konulardan biridir çünkü, bu sendromu tanımlarken tekrarlamalı işlerden bahsederiz. Özellikle el-bilek kullanımının yoğunlukta olduğu işlerde ve kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen bir sendromdan bahsediyoruz. 

 

İnşaat çalışanlarında, marangozlarda, gıda sektörü çalışanlarında, (Aşçıdan garsona, dondurmacıdan fırın ustasına kadar bilek kullanımının en yoğun olduğu sektörler içinde) ofis çalışanlarında, temizlik çalışanlarında, müzisyenlerde, fabrika çalışanlarında, sporcularda, tekstil çalışanlarında, gemicilik sektörü çalışanlarında, titreşimli aletler ve iş makineleriyle çalışanlarda, dokumacılık, yufkacılık, sıvacılık, montajcılık gibi daha sayamayacağımız birçok meslek dalında  Karpal Tünel Sendromunun belirtilerine ve tanılarına rastlarız. Tüm bu sektörlerdeki ortak bulgu el ve bilek kullanımıdır. Aklımıza gelen tüm meslek guruplarında ellerimizi kullanırız. Demek ki, hepimiz risk altındayız.

 

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel, el bileğinin içinde el sinirlerini koruyan tünel şeklinde 2-3 cm genişliğinde bir bölümdür. El bileğinde 9 tendon ve bileğe girip parmaklara dağılan Median siniri bulunmaktadır. Tendonların görevi parmakları hareket ettirmektir. Median sinirinin görevi  baş, işaret, orta ve yüzük parmaklarının hissetmesini ve bazı hareketleri gerçekleştirmesini sağlamaktır. Karpal Tünel ise bahsettiğimiz bu yapıları çevreleyen, koruyan, içerisinde boşluklar bulunan ve yapı olarak tünele benzeyen bir kanaldır. Ellerin sürekli çalışması ile sinirleri çevreleyen bağ dokuları sertleşerek sinirleri sıkıştırmaya ve başlar. Bu durum Karpal Tünelin içindeki basıncı arttırarak Karpal Tünel Sendromuna sebep olur. Karpal Tünelin çeperlerinin yine yoğun el hareketleri sonucunda kalınlaşması ve içinden geçen Median sinirini sıkıştırması da sık rastlanır bir durumdur. Çoğu hastada Karpal Tünel genetik olarak dardır. Tekrarlayan el hareketleri sonucu bu alanın darlığı veya sinirlerin geçtiği alandaki anatomik farklılıklar nedeni ile de bu sendrom görülebilir. 

 

Karpal Tünel Sendromu teşhisi koyulurken bu sendroma sebep olabilecek başka hastalıklar da araştırılmalıdır. Tiroid eksikliği, Romatoid artrit, Hipofiz bezindeki aşırı çalışma, Menapoz, Diyabete bağlı bilekte gerçekleşen kılcal çatlaklar ile kırıklar, Tümörler ve çeşitli enfeksiyonlar Karpal Tünel Sendromunun tetiklenmesinin altında yatan sebepler olabilirler. 

 

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir? 

- Gece uykunuzdan uyandıran bilek ağrıları, kollara yayılan sızlamalar.

- Başparmak, işaret, orta ve yüzük parmaklarında uyuşma, karıncalanma, ağrı, yanma, hissizlik ve sızlama.

- Koldan omuza doğru uzayan karıncalanma ve ağrı.

- Elde hissizlik, zayıflık. (Hareket algısı sinir sıkışmasından dolayı zayıfladığı için cisimleri tutamama kavrayamama ve düşürme)

- İlerleyen dönemde avuç kaslarında erime, zayıflama.

- Şok şeklindeki elektrik çarpması veya bıçak saplanması hissi veren ağrılar.

 

Yukarıda belirttiğimiz belirtilerin sadece bir tanesi bile gerçekleşse ilk olarak nöroloji bölümünden randevu alınmalıdır. Nöroloji sizi ortopedi bölümüne yönlendirebilir. Unutmamamız gereken bir diğer husus ise, koldaki uyuşma sızı ve ağrının bir kalp rahatsızlığının sebebi olabileceğidir. Bu durumlarda her zaman kardiyoloji bölümünün de fikri alınmalıdır.

 

Karpal Tünel Sendromunun Tedavi Yöntemleri

 

Karpal Tünel Sendromu iki şekilde tedavi edilir;

1- Egzersiz ve fizik tedavi yöntemi

2- Ameliyat

 

Ameliyatsız Karpal Tünel Sendromu tedavisi öncelikle korunma yollarını benimseyerek gerçekleştirilir. Çalışma yöntemimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirerek işe başlayabiliriz. Tekrarlayan el hareketlerimizi azaltmanın yollarını bulmak şikayetlerimizi baskılayacaktır. Çalışırken kullanılan tıbbi bileklikler, bilek destekli mousepadler ve yatarken kullanılan ateller bileğin düz tutulmasını sağlayarak Karpal Tünel bölgesindeki baskıyı azaltır. Bazı vakalarda bölgeye enjeksiyonla kortizon verilir. Fizik tedavi yöntemleri ve fizyoterapistlerin önereceği Karpal Tünel Sendromu egzersizleri hastalığın ameliyatsız tedavisinde en etkili yöntemlerdendir.

                                             

Ameliyat gerektiren Karpal Tünel Sendromu vakalarında yukarıda belirttiğimiz yöntemler sonuç vermez ve belirtilerde azalma olsa da şikayetler tekrar ortaya çıkarlar.

 

Cerrahi olarak 2 adet Karpal Tünel Sendromu ameliyatı vardır. Doktorun tercihine bağlı olarak lokal anestezi kullanılabilir.

 

Açık Ameliyat: Avuç içinde açılan küçük bir kesi sayesinde tünelin çevresindeki bağların Karpal Tünele baskı uygulamasına bir son verilir. Karpal Tünel genişleyince medyan siniri üzerindeki basınç azaltılır. 

 

Endoskopik Ameliyat: Avuç içine açılan küçük bir delikten mikroskobik kamera eşliğinde özel bir bıçak sokulur. Amaç yine açık ameliyattaki gibi Karpal Tüneli genişletip medyan siniri üzerindeki basıncı ortadan kaldırmaktır. 

 

Karpal Tünel Sendromu cerrahi müdahalelerinden sonra elin eski halini alması 2 ila 3 ayı bulur. Tam olarak iyileşme süreci bir yıl kadar sürebilir. Ameliyat çoğu zaman hastanede kalmayı gerektirmez ama bu elimizi hemen eski randımanında kullanabiliriz anlamına da gelmez. 

 

Karpal Tünel Sendromunun hedef sektörü olmadığını, sadece çalışma hayatına bağlı olmadığını ve ergonomik risklerden biri olduğunu yukarıdaki tespitlerimizden anlamaktayız. Önemli olan en kritik etmen bu rahatsızlığın verdiği tehlike sinyallerini değerlendirebilmek ve tıbbi yardım almakta gecikmemektir. Hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, bağ eklem ve kaslarımızı güçlü tutmak için spor yapmak, ağır kaldırmak ve yük taşımak yerine alternatif yöntemler kullanmak bilek ve el sağlığımızı güçlü tutarak bizleri Karpal Tünel Sendromundan koruyacaktır. İster inşaat işçisi isterseniz banka çalışanı olun, belirtiler baş gösterdiğinde İşyeri Hekiminize veya İş güvenliği Uzmanınıza durumu anlatın. Gerekli yönlendirme ve tedbirlerin çalışma ortamınızda uygulamaya geçmesi hem sizin hem de iş arkadaşlarınızın çalışma yaşamına fayda sağlayacaktır. Meslek hastalığı kapsamına giren bu sendromdan işverenler, İSG profesyonelleri ve çalışanlar birlikte önlem alarak korunabilir ve tedbir alabilirler. 

 

Bir sonraki sayıda, İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sisteminin işletmelerde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yasal dayanaklarını ve uygulanma yöntemlerini incelemeye devam edeceğiz.

 

Güvende kalın,

Hoşçakalın.


ingas-8