Elektrik piyasasında küresel işlem değeri 2018’de 256,3 milyar $ ile rekor kırdı DemirDöküm, Ramazan’da 9 ilde bin 200’ü aşkın paydaşıyla buluştu ICSG İstanbul’a yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi Schneider Electric İş Ortakları Pano Partner Günleri’nde Buluştu Vaillant Türkiye, “Yönetim ve Strateji” konusundaki deneyimlerini Mülkiyeliler ile paylaştı Kırıkkale Üniversitesi’nden AFS’ye Teknik Gezi DAIKIN KLİMALARINIZI YAZA HAZIRLIYOR DemirClub ayrıcalıkları Aiolos Air yenilikçi çözümleri ile faaliyete geçti Baymak Ürün Eğitimi Fatsa’da Gerçekleşti Fronius Solar Energy, Intersolar 2019 fuarına başarıyla katılım sağladı Smart Energy son teknoloji panellerini Intersolar’da tanıttı Baymak, Geleceğin Mühendislerini Ağırladı “TÜRKİYE’NİN ENERJİ SİSTEMİ MASAYA YATIRILDI” Social Media Awards’tan Buderus’a ödül

Dr. Öğr. Üyesi Zeki Yüksekbilgili

FİYAT DÜŞÜRMEK

 

Pazarlama en temel anlamıyla, doğal kaynaklardan yararlanılarak üretilen ürün ve hizmetlerin en son tüketicinin eline geçene kadar gerçekleştirilen faaliyetler olarak tanımlanabilir. En yaygın tanımıyla ise pazarlama, kişilerin ve örgütlerin amaçlarına uygun şekilde değişimi sağlamak üzere, ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılmasını, fiyatlandırılmasını, dağıtımını ve satış çabalarını planlama ve uygulama sürecidir. Doğal olarak pazarlama kişi ve kurumlar tarafından dar veya geniş anlamları ile ele alınmaktadır.  En geniş anlamı ile pazarlama bir işletmedeki işletme faaliyetlerinin bütünü olarak ele alınmaktadır.

 

Pazarlama, faaliyetlerini yerine getirirken her zaman için müşteri tarafından elde edilen değere odaklanır. Zira bu değerin yüksek olması, ürün ve hizmetlerin tercih edilmesini sağlar. Bu bağlamda da pazarlama literatüründe birçok farklı araştırma, müşterinin elde ettiği değeri tanımlamak üzere gerçekleştirilmiştir. Bu gün, bu değeri tanımlamak için kullandığımız temel formül şudur;

 

 

 

 

 

 

 

Formül incelendiğinde, müşterinin elde edeceği değeri arttırmanın yolları çok açıktır;

• Kaliteyi arttırmak,

• Faydayı arttırmak,

• Hizmeti arttırmak,

• Fiyatı düşürmek.

 

Bu bağlamda kaliteyi arttırmak kolay değildir çünkü çoğu zaman satıcılar zaten üretilmiş olan ürünlerin veya tanımlanmış olan hizmetlerin satışları ile ilgilenirler. Dolayısı ile bu aşamada müşteriye kalite anlamında farklı bir sunum yapmak mümkün olmaz.

 

Hizmet ise pahalıdır. Satıcının vaat ettiği her yeni hizmet (örneğin daha uzun garanti süresi, daha fazla teknik destek, özel bir satış temsilcisi gibi…) bir maliyet yaratacaktır. Üstelik birçok sektörde satıcılar rekabet seviyelerinin yüksek olmasından dolayı zaten verebilecekleri tüm hizmetleri müşteriye sunmuş durumdadırlar.  

 

Dolayısıyla satıcıların elinde fayda ve fiyattan başka alternatif olmadığından satıcılar en kolay alternatif olan fiyatı düşürmeyi seçerler. Fiyat düşürülerek müşterinin elde edeceği değer arttırılır.

 

İşte tam da bu nokta, aslında faydaya daha fazla odaklanılması gereken kısımdır. Müşteriye ürün ve hizmetin faydaları daha fazla anlatılmalı, düzenli olarak ürünlerin ve hizmetlerin fayda analizlerinin yapıldığı toplantılar düzenlenerek satış ekipleri silahlandırılmalıdır. 

 

O harika sloganı lütfen hatırlayın; “özellik tanıtır, fayda sattırır!”.

 

 

ICCI Yeni-3