Ceren ÖZCAN - İş Güvenliği Uzmanı

İLKYARDIM EĞİTİMİ VE İŞLETMELERDEKİ HAYATİ ÖNEMİ

 

Merhaba Değerli Termo Klima Okuyucuları;

 

Bu ay sizlerle İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sisteminin en önemli yapı taşlarından biri olan ilk yardım eğitimleri hakkında bilgi edineceğiz. İlkyardım eğitimi konusunda işin uzmanına danışmayı ve kapsamlı bir bilgilendirme yapmayı hedeflediğimiz için Vira Akademi İlkyardım Eğitim Merkezi Sorumlu Müdürü ve Eğitmeni olan Sayın Emre Erözgün ile röportaj yapmayı uygun gördük. 

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında olan 29429 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği Madde 19’a göre;  Az tehlikeli işyerlerinde her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı, tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı bulundurulması zorunludur. Peki neden işletmelerde ilkyardımcı personel bulundurulması zorunludur? Sertifikalı ilkyardım personeli bulundurmanın işverenlere ne gibi faydaları vardır? İlkyardım eğitimi olan personelin edinimleri nelerdir? Gelin tüm sorularımızın cevaplarını beraber arayalım. 

 

Bize biraz özgeçmişinizden bahseder misiniz?  

Bu mesleği icra etmeye nasıl karar verdiniz?

 

21 Ocak 1986 Ankara doğumluyum. Evliyim, 2,5 yaşında 1 oğlum var. 2005 yılında jandarma okullarına girerek askeri geçmişim başladı. Jandarma komutanlığında eğitmenlik yapmaya başladım. Daha sonra sağlık alanına geçiş yaptım. Kamu hizmetimi sürdürdüğüm yıllarda Okan Üniversitesi İlk ve Acil Yardım bölümünü burslu olarak kazandım. Eğitimim esnasında zorlu süreçlerden geçtim. Çünkü gündüz çalışıp, nöbetlerimi tutarken aynı zamanda da mesai saati sonrasında okuluma yetişip eğitim-öğretimimi tamamlıyordum. Evime, eşime, işime ve okuluma zaman ayırmak zorundaydım ki eşim oğluma hamileydi. Tabi tüm bunları yaparken Yaradan da yardımlarını esirgemedi ve okulumu Yüksek Onur Derecesi ile bitirerek bana inanan herkese bu gururu yaşattım. Bu inanç ve azimle şu an icra etmekte olduğum işimi de  aynı ciddiyet ve özveri ile yapma gayreti içindeyim. Bu yüzden başta eşim olmak üzere, bölüm başkanlarıma da teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Eğitmenliği çok seviyorum. İnsanlara bilgilerimi aktarmayı algı ve farkındalık noktasında yetiştirmeyi misyon edindim. Bu mesleğe de bu sebepten dolayı giriş yaptım. Eşimde sağlık personeli oda bana çok yardımcı oldu. İlkyardım noktasında sağlık kurumlarının yeterliliği açısından sıkıntıların olduğunu fark ettik. İlkyardım farkındalığı algısını vatandaşlarımıza nasıl empoze ederiz? Nasıl onları daha iyi seviyeye getirebiliriz? Bu düşünceler benim bu mesleği seçmemde en büyük etkendir.

 

İlkyardım eğitimi hakkında bilgi verebilir misiniz? Neden bir işletmede ilkyardım eğitimi bulunan personel istihdam edilmeli?

 

Öncelikle ilkyardım hakkında sizi bilgilendireyim. İlkyardım eğitimleri şu sebepten çok önemlidir; İlkyardım eğitimi alan bir kişi, sağlık kuruluşuna hasta veya yaralıyı yetiştirmeden önce veya 112 ambulans servisi hastaya müdahale etmeden önce var olan ölüm kalım ince çizgisinde yaralıyı değerlendiren ve ilk müdahaleyi yapan kişidir. İlkyardım eğitimleri de bu yüzden çok önemlidir. Bir işveren çalışanlarına ilkyardım eğitimi aldırmak zorundadır. Her işverenin belli risk guruplarında belli sayılarda çalışanı vardır. Bu risk guruplarından çalışanı koruyabilmek için, bir kaza veya yaralanma söz konusu olduğunda, çalışanı hayatta tutabilmek için işveren personeline ilkyardım eğitimi aldırır. Az tehlikeli işyerlerinde 20 kişide 1 kişi, tehlikeli işyerlerinde 15 kişide 1 kişi, çok tehlikeli işyerlerinde 10 kişide 1 kişi ilkyardım eğitimi almış olmalıdır. Aslında ilkyardım eğitimi sadece işletmeler için değil, aile hayatı için, sosyal hayat için her alanda ihtiyaç duyulabilecek alınması gereken zorunlu eğitimlerin başında gelir.

 

İlkyardım eğitiminin içeriği ve etaplarından bahsedebilir misiniz?

 

Bizler eğitimlerde sadece konuşmuyoruz ya da sadece slayt üzerinden anlatmıyoruz.  Birinci gün temel yaşam desteği noktasında, ilkyardımın temel mantığı noktasında çalışmalar yapıyoruz. Maketlerimiz var. Yetişkin, çocuk ve bebek maketlerimizin üzerinde her bir katılımcımız mutlaka uygulama yapmalıdır ama ilk önce kendimiz uyguluyoruz. Maketlerimiz ile çalıştıktan sonra bu işi hiç yapamayacağını düşünen, korkan katılımcılarımıza bile özgüven geliyor. İkinci gün geniş bir müfredat eşliğinde uygulama eğitimlerimiz devam ediyor. Solunum yolu tıkanıklıkları, araç içinden güvenli çıkartma (rentek manevrası) kırık uygulaması, çıkık vakası, bayılmalar, yanıklar, epilepsi (sara krizi) gibi durumlar ve yapılacaklar katılımcılara hem uygulama hem slayt halinde anlatılıyor.  İlkyardım  çok meşakkatli bir konu. Doğru bilinen çok yanlış var. Eğitimlerimiz birçok şehir efsanesini çürütüp doğru bilgileri vurguluyor diyebiliriz.

 

İlkyardım eğitimi sebebi ile kazanılan

edinimlerden bahsedebilir misiniz?

 

İlkyardım eğitiminin müfredatı çok geniştir. Müfredatta sadece yaralanma ve kanamalarda ne yapılacağı değil, temel yaşam desteğinin her yönü işlenir. Kalp masajı ile başlar suni solunum ile devam eder, hastanın veya yaralının bilinci kaybolmuşsa nefes almıyorsa tekrar hayata tutunmasıyla süren bir süreçtir. Bunun yanında solunum yolu tıkanıklıkları dediğimiz, özellikle çocuklarda ve bebeklerde müdahale edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklar söz konusuyken ilkyardım kazanımları çok büyük önem taşır. Bizler ne kadar çok insana ulaşırsak ne kadar bilinci geliştirirsek hayatla ölüm arasındaki çizgide o kadar edinim sağlarız.


ingas-8